Firenze repülőterét nem a luxus jellemzi. Kevésbé magas szintűek a szolgálatások, mint Olaszország nagyobb repülőterein, így Rómában, Milánóban vagy Velencében. Nincsenek Hermes-üzletek és az étkezési lehetőségek is csupán három étteremre korlátozódnak. Az elsősorban regionálisként funkcionáló repülőtér azonban most jelentős átalakulás előtt áll.
A nemzetközi szinten is jól ismert Rafael Viñoly Architects építésziroda készítette el a firenzei repülőtér megújulásának terveit. A jelentős átalakítások mellett azonban a leginkább figyelemre méltó az a szőlőültetvény, amit a reptér tetejére álmodtak meg.
Úgy tudni, a szőlőültetvényen harmincnyolc sor betoncserépbe ültetett szőlőtőke lesz majd, összesen tizenkilenc hektáron. A reptéri szőlőket a régió egyik vezető borászának gondjaira bízzák, a terminál alatt pedig pincéket alakítanak ki a bor érlelésére.
A bortermelés mellett a szőlőültetvény kialakítása a repülőtér elrejtését is szolgálja, hiszen rontja a városképet akkor, ha a város nevezetességeinek tetejéről, így például a firenzei dóm kilátójából tekintünk le rá.
Az innovatív javaslatot nem fogadták osztatlan lelkesesdéssel. A The Guardian újságírója attól aggódik, hogy a sugárhajtású repülőgépek által kibocsátott károsanyagok milyen hatással lesznek majd a szőlőre és az abból készülő italok minőségére.
Hogy ez kiderüljön, kell még néhány évet várnunk. A tervek szerint ugyanis a repülőtér felújítása két ütemben fog megvalósulni. Az első a becslések szerint 2026-ban készül el, míg a második csak 2035-ben fog lezárulni.
(Forrás: Food&Wine, fotók: Rafael Viñoly Architects)
bor | borászat | repülőtér | pincészet | Firenze | reptér
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!