Firenze, a reneszánsz művészet és építészet ikonikus központjaként mágnesként vonzza az utazókat. A városvezetés éppen ezért szigorú intézkedések bevezetéséről döntött, a túlturizmus ugyanis lassan élhetetlenné teszi a csodaszép itáliai ékszerdobozt.
Firenzében évente több millióan fordulnak meg, a város pedig immáron nem képes arra, hogy kezelje a látogatók számának folyamatos növekedését. A világörökségi oltalom alatt álló városközpontot a probléma különösen érzékenyen érinti.
Az új intézkedések részeként például a városvezetés arról döntött, hogy betiltják az úgynevezett kulcsdobozok használatát a történelmi belvárosban. Mint ismert, ezek olyan dobozok, amelyeket zömében az Airbnb-tulajdonosok használnak. Ezek az eszközök azonban rontják a történelmi városképet és gyakran meg is rongálják őket.
Az idegenvezetői mikrofonok, hangosítások szintén tiltólistára kerültek, mivel ezek jelentős zajszennyezést okoznak, és zavarják a lakók mindennapjait. Az intézkedések a turisták által használt golfkocsik korlátozását is magukba foglalják, amelyek népszerű közlekedési eszközökké váltak a belváros azon részein, ahol az autóforgalom erősen korlátozott.
A városi tanács célja, hogy
Firenze továbbra is „élő és egyedi város” maradjon, amely egyszerre vonzó a turisták és élhető a helyiek számára.
Firenze nem az egyetlen olasz város, amely a túlturizmus elleni küzdelemre kényszerül. Ahogyan azt a Roadster is megírta, Velence 2025-től ismét belépődíjat vezet be a turisztikai csúcsidőszakokban, míg Pompeji napi húszezer főben maximalizálja a látogatók számát. Rómában pedig szigorúbb hozzáférési szabályokat léptetnek életbe a Trevi-kútnál.
(Forrás: CNN, fotók: Getty)
szabályok | Firenze | túlturizmus | visszaszorítás | új
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!