Egészen meglepően kanyargott Rotterdam egyik jól ismert házának a sorsa. És meglepő a mostani rendeltetése is, de főleg az, ahogyan visszautal az eddigi évtizedeire.
Rotterdam Delfshaven negyedében áll egy jól ismert épület, a De Dubbelde Palmboom, amit eredetileg 1825-ben építettek gabonaraktárnak. A történelem viharai azonban a holland várost sem kímélték, és az épület is mindenféle szerepet betöltött az évek során.
1861-től szeszfőzde lett, 1910-től ládagyár, aztán jó ideig elhagyatottan állt – bár 1969-ben ettől még „modellt állt” a KLM légitársaság egyik Delft Blue házához –, mígnem 1975-ben vált a Rotterdami Múzeum fióktelepévé, ahol helytörténeti kiállítás működött. Ezzel azonban még nem oldódott meg minden, mert bár akadtak jobb korszakai, 2012-ben egy költségvetési megszorítás miatt bezárták. Ismét évekig állt üresen, mígnem 2019-ben felvásárolta a Stadsherstel Historisch Rotterdam.
Két évvel később, egy alapos felújítás után a holland flippermúzeum otthona lett, több mint száz játékgéppel, amelyeket ki is lehet próbálni.
Egyelőre úgy tűnik, a mostani állapot marad egy ideig, és nem azért, mert a flipper jól szimbolizálja, milyen hirtelen alakult ide-oda, kiszámíthatatlanul az épület sorsa, hanem mert a Dutch Pinpall Museum elég jól működik. A legöregebb gép 1853-ból való, a múzeum pedig írja tovább a játékgépek történetét.
Amikor például Slash, aki maga is részt vett a Guns & Roses Collectors kiadású flipper, a Not in this lifetime! megtervezésében, a városban járt, bár nem jutott ideje felkeresni a múzeumot, de kapcsolatba léptek vele, küldtek neki egy pólót, ő pedig pár nappal később küldött egy szelfit, amin büszkén feszít a múzeum pólójában.
De kapcsolatban áll az intézmény Eric Meunier és Jean-Paul de Win tervezőkkel is, akik rengeteg történetet ásnak elő a flipperek elfeledettnek hitt múltjából.
Folyamatosan érkeznek újabb gépek is – köztük a Cápa című filmklasszikusé –, a téma szakértőivel pedig podcast-sorozatot készítettek.
Rotterdamban persze sok más különleges múzeum is van, többek között a világ első nyilvános műtárgyraktára, ami 151 ezer műalkotásnak ad otthont, és maga az épület is jellegzetes.
(A nyitóképen balra a
múzeum | rotterdam | flipper múzeeum | hollandia
Hat fantasztikus hely Horvátországban, amit ősszel meg kell nézni
Wellnesshotellel gyógyítottak egy évszázados tájsebet Kínában
Itt van a nyár, ami már önmagában remek hír, de azzal tudjuk fokozni a hangulatot, hogy a napokban megjelenik a Roadster magazin legújabb száma is. Mit találunk benne? Ellátogatunk az Azori-szigetekre, Dubajba és megnézzük Isztambul egyik legenergikusabb kerületét, Beyoğlut. Találkozunk a világhírű brit dizájnerrel, Tom Dixonnal, kifaggatjuk az ikonikus fotós, Slim Aarons hagyatékát őrző Getty Images igazgatóját, és Bott Frigyes meghívására Európa legjobb sommelier-jeivel végigkóstoljuk a régió legérdekesebb furmintjait. Elmerülünk a független kiadású zine-ek színes és hangos világába, meglátogatjuk a Tisza Cipő főhadiszállását, megtapintjuk, mit tudnak az ukrán-Kárpátokból érkező kéziszövésű szőnyegek, egy MV Agusta nyergében pedig végigmotorozzuk Szardínia vadregényes hegyeit. Ismét látványos, sok állomásos, 220 oldalas tripet alkottunk, szerintünk érdemes lesz benevezni rá! A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!