Egészen meglepően kanyargott Rotterdam egyik jól ismert házának a sorsa. És meglepő a mostani rendeltetése is, de főleg az, ahogyan visszautal az eddigi évtizedeire.
Rotterdam Delfshaven negyedében áll egy jól ismert épület, a De Dubbelde Palmboom, amit eredetileg 1825-ben építettek gabonaraktárnak. A történelem viharai azonban a holland várost sem kímélték, és az épület is mindenféle szerepet betöltött az évek során.
1861-től szeszfőzde lett, 1910-től ládagyár, aztán jó ideig elhagyatottan állt – bár 1969-ben ettől még „modellt állt” a KLM légitársaság egyik Delft Blue házához –, mígnem 1975-ben vált a Rotterdami Múzeum fióktelepévé, ahol helytörténeti kiállítás működött. Ezzel azonban még nem oldódott meg minden, mert bár akadtak jobb korszakai, 2012-ben egy költségvetési megszorítás miatt bezárták. Ismét évekig állt üresen, mígnem 2019-ben felvásárolta a Stadsherstel Historisch Rotterdam.
Két évvel később, egy alapos felújítás után a holland flippermúzeum otthona lett, több mint száz játékgéppel, amelyeket ki is lehet próbálni.
Egyelőre úgy tűnik, a mostani állapot marad egy ideig, és nem azért, mert a flipper jól szimbolizálja, milyen hirtelen alakult ide-oda, kiszámíthatatlanul az épület sorsa, hanem mert a Dutch Pinpall Museum elég jól működik. A legöregebb gép 1853-ból való, a múzeum pedig írja tovább a játékgépek történetét.
Amikor például Slash, aki maga is részt vett a Guns & Roses Collectors kiadású flipper, a Not in this lifetime! megtervezésében, a városban járt, bár nem jutott ideje felkeresni a múzeumot, de kapcsolatba léptek vele, küldtek neki egy pólót, ő pedig pár nappal később küldött egy szelfit, amin büszkén feszít a múzeum pólójában.
De kapcsolatban áll az intézmény Eric Meunier és Jean-Paul de Win tervezőkkel is, akik rengeteg történetet ásnak elő a flipperek elfeledettnek hitt múltjából.
Folyamatosan érkeznek újabb gépek is – köztük a Cápa című filmklasszikusé –, a téma szakértőivel pedig podcast-sorozatot készítettek.
Rotterdamban persze sok más különleges múzeum is van, többek között a világ első nyilvános műtárgyraktára, ami 151 ezer műalkotásnak ad otthont, és maga az épület is jellegzetes.
(A nyitóképen balra a
múzeum | rotterdam | hollandia | flipper múzeeum
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!