Vörös tavak, ragyogó barlangok, különös minták és magasba tornyosuló hegycsúcsok – mintha nem is a Földön járnánk.
Csodálatos barlangok, tarka tavak és zavarba ejtő sziklaképződmények gazdag választéka kínál menekülést a földi civilizáció elől – olykor pedig egészen úgy érezhetjük, mintha tényleg az egész világot magunk mögött hagytuk volna.
Nátron-tó, Tanzánia
Ez a különleges látványt nyújtó, sós tó valójában a Föld egyik legbarátságtalanabb helye. A meleg és lúgos kémhatású tóban kevés élőlény érzi jól magét, de ezek közé tartoznak a víz vörös színét adó cianobaktériumok, melyek rengeteg flamingót csábítanak ide. Bár a történelem során a legtöbb emberi település tavak és folyók körül alakult ki, a Natron-tó érthető okokból kivételt jelent.
A chilei márványbarlangok
A patagóniai Andokban, a General Carrera gleccertavon található Cuevas de Mármolt több mint hatezer év alatt vájták ki mészkősziklákhoz csapódó hullámok. Dinamikusan csavarodó kék mintái a tó azúrkék vizét tükrözik, amelynek színe a vízszint és az évszak függvényében változik.
A Lençóis Maranhenses dűnéi, Brazília
A Preguiças folyó partján fekvő, sivatagos terület közvetlenül a trópusi Amazonas-medence szomszédságában található, így az esős évzsakban a dűnéket is elárasztja az özönvízszerű csapadék. Július és szeptember között a buckák közötti mélyedések megtelnek vízzel, belőlük kisebb-nagyobb tavak születnek.
Fehér-sivatag, Egyiptom
Kairótól csak néhány órányit kell utaznunk, hogy úgy érezzük, mintha a Holdra csöppentünk volna. Az évszázados erózió és homokviharok által kialakított, egyedülálló sziklaképződmények nagy absztrakt szobrokként bukkannak fel a tájon. Némelyiküknek neve is van, például Gombának, Fagylalttölcsérnek, Monolitnak vagy Szigethegynek keresztelték őket.
Waitomo-barlangok, Új-Zéland
1887-ben Tane Tinorau māori törzsfőnök és Fred Mace angol földmérő egy patakon, egy apró tutajon ereszkedtek le a barlangba. A sötétben észrevették, hogy a fejük felett apró fények világítanak, mint a csillagok. Több ezer világító rovar pihent békésen a mennyezeten, csodálatos biolumineszcens kozmoszt alkotva.
Kolóniájuk ma is ott él, sejtelmes, kékes fénnyel világítva be a barlangot.
Caño Cristales, Kolumbia
Az év nagy részében a Kristály-folyó olyan, mint bármelyik másik. De szeptembertől novemberig, a nedves és száraz évszak közötti rövid szünetben vörös színben pompázik. Ilyenkor a víznek a folyami hínárfélékhez tartozó Macarenia clavigera kölcsönöz ragyogó színt.
Halleluja-hegy, Kína
A Csangcsiacsie (Zhangjiajie) Nemzeti Erdőpark több száz méter magas, sűrű lombozattal borított sziklaképződményeiről híres. Az egyik oszlopot, melynek eredeti neve Déli Égoszlop volt, átkeresztelték Avatar Halleluja-heggyé, miután ez ihlette az Avatar című film ikonikus, lebegő hegyét.
Kliluk-tó, Kanada
A Brit-Kolumbia-i Kliluk-tó vagy Foltos-tó a benne található, nagy mennyiségű ásványi anyagnak köszönheti különleges mintáját. Amikor nyáron a víz egy része elpárolog, ezek az ásványok foltokat alkotnak. Az őslakosok gyógyhelynek tekintették, és köré temetkeztek.
Pamukkalei vízteraszok, Törökország
A több ezer éve folyó termálvíz évszázadok óta vájja medencéit a fehér sziklákba az egykori Hierapolisznál, amelyet már az ókori rómaiak is gyógyfürdőként tartottak számon.
Bisti Badlands, Egyesült Államok
Az Új-Mexikó-i sivatagot színes homokkőből és palából álló különös, hullámzó alakzatok borítják. Hatalmas szobrok és kis labirintusok születtek itt az évezredek során a nedvesség által koptatott puhább rétegekből, valószínűtlen mintázatokat hozva létre.
Ha megnéznél még néhány különleges természeti csodát, itt találsz belőlük egy párat.
(Forrás: Atlas Obscura, képek: Getty Images)
csodák | képződmények | földöntúli | helyek | érdekes | nagy sztori
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!