Vörös tavak, ragyogó barlangok, különös minták és magasba tornyosuló hegycsúcsok – mintha nem is a Földön járnánk.
Csodálatos barlangok, tarka tavak és zavarba ejtő sziklaképződmények gazdag választéka kínál menekülést a földi civilizáció elől – olykor pedig egészen úgy érezhetjük, mintha tényleg az egész világot magunk mögött hagytuk volna.
Nátron-tó, Tanzánia
Ez a különleges látványt nyújtó, sós tó valójában a Föld egyik legbarátságtalanabb helye. A meleg és lúgos kémhatású tóban kevés élőlény érzi jól magét, de ezek közé tartoznak a víz vörös színét adó cianobaktériumok, melyek rengeteg flamingót csábítanak ide. Bár a történelem során a legtöbb emberi település tavak és folyók körül alakult ki, a Natron-tó érthető okokból kivételt jelent.
A chilei márványbarlangok
A patagóniai Andokban, a General Carrera gleccertavon található Cuevas de Mármolt több mint hatezer év alatt vájták ki mészkősziklákhoz csapódó hullámok. Dinamikusan csavarodó kék mintái a tó azúrkék vizét tükrözik, amelynek színe a vízszint és az évszak függvényében változik.
A Lençóis Maranhenses dűnéi, Brazília
A Preguiças folyó partján fekvő, sivatagos terület közvetlenül a trópusi Amazonas-medence szomszédságában található, így az esős évzsakban a dűnéket is elárasztja az özönvízszerű csapadék. Július és szeptember között a buckák közötti mélyedések megtelnek vízzel, belőlük kisebb-nagyobb tavak születnek.
Fehér-sivatag, Egyiptom
Kairótól csak néhány órányit kell utaznunk, hogy úgy érezzük, mintha a Holdra csöppentünk volna. Az évszázados erózió és homokviharok által kialakított, egyedülálló sziklaképződmények nagy absztrakt szobrokként bukkannak fel a tájon. Némelyiküknek neve is van, például Gombának, Fagylalttölcsérnek, Monolitnak vagy Szigethegynek keresztelték őket.
Waitomo-barlangok, Új-Zéland
1887-ben Tane Tinorau māori törzsfőnök és Fred Mace angol földmérő egy patakon, egy apró tutajon ereszkedtek le a barlangba. A sötétben észrevették, hogy a fejük felett apró fények világítanak, mint a csillagok. Több ezer világító rovar pihent békésen a mennyezeten, csodálatos biolumineszcens kozmoszt alkotva.
Kolóniájuk ma is ott él, sejtelmes, kékes fénnyel világítva be a barlangot.
Caño Cristales, Kolumbia
Az év nagy részében a Kristály-folyó olyan, mint bármelyik másik. De szeptembertől novemberig, a nedves és száraz évszak közötti rövid szünetben vörös színben pompázik. Ilyenkor a víznek a folyami hínárfélékhez tartozó Macarenia clavigera kölcsönöz ragyogó színt.
Halleluja-hegy, Kína
A Csangcsiacsie (Zhangjiajie) Nemzeti Erdőpark több száz méter magas, sűrű lombozattal borított sziklaképződményeiről híres. Az egyik oszlopot, melynek eredeti neve Déli Égoszlop volt, átkeresztelték Avatar Halleluja-heggyé, miután ez ihlette az Avatar című film ikonikus, lebegő hegyét.
Kliluk-tó, Kanada
A Brit-Kolumbia-i Kliluk-tó vagy Foltos-tó a benne található, nagy mennyiségű ásványi anyagnak köszönheti különleges mintáját. Amikor nyáron a víz egy része elpárolog, ezek az ásványok foltokat alkotnak. Az őslakosok gyógyhelynek tekintették, és köré temetkeztek.
Pamukkalei vízteraszok, Törökország
A több ezer éve folyó termálvíz évszázadok óta vájja medencéit a fehér sziklákba az egykori Hierapolisznál, amelyet már az ókori rómaiak is gyógyfürdőként tartottak számon.
Bisti Badlands, Egyesült Államok
Az Új-Mexikó-i sivatagot színes homokkőből és palából álló különös, hullámzó alakzatok borítják. Hatalmas szobrok és kis labirintusok születtek itt az évezredek során a nedvesség által koptatott puhább rétegekből, valószínűtlen mintázatokat hozva létre.
Ha megnéznél még néhány különleges természeti csodát, itt találsz belőlük egy párat.
(Forrás: Atlas Obscura, képek: Getty Images)
természeti | nagy sztori | képződmények | földöntúli | csodák
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!