A természetes ásványvíz az egyik legegészségesebb dolog az emberi szervezet számára. De hol találunk Magyarországon természetes ásványvíz-forrásokat, és mit érdemes tudni róluk?
„A víz nélkülözhetetlen az élethez” – ezt már egy jobb óvodában is tudják, A folyadékbevitel az emberi szervezet számára is alapvető fontosságú. Egy felnőtt szervezet 60 százaléka víz, a hidratáltság pedig szinte minden élettani folyamatra kihat: lehetővé teszi a vérkeringést, gondoskodik a megfelelő vérnyomásról, részt vesz az emésztésben és felszívódásban. Ijesztő, de akár 2 százalékos folyadékvesztés is zavarokat okozhat a szervezetben, csökken a fizikai és szellemi teljesítőképesség, fejfájás és koncentrációzavar léphet fel.
Ehhez képest a Föld vízkészletének mindössze egyetlen százaléka alkalmas emberi fogyasztásra. Magyarország ugyanakkor szerencsés helyzetben van: rendkívül gazdag a vízkészlete és rengeteg természetes ásványvíz forrása van.
Az ásványvíznek érdemes külön figyelmet szentelni, ami eredeténél fogva tiszta, minden kémiai és mikrobiológiai szennyeződéstől mentes. Magyarország ilyen szempontból kiváltságos helyzetben van: közel 120 kút és forrás ad elismert ásványvizet. Ahhoz, hogy egy adott vizet természetes ásványvíznek minősítsenek, számos feltételnek kell megfelelnie: a természetes ásványvíz védett vízadó rétegből származik, és a kutat meghatározott nagyságú védőterülettel kell körülvenni. Az ásványvizet a forrás, kút közvetlen közelében kell palackozni, nem szabad szállítani, a vízkivételi helynek és a palackozónak egybefüggő, zárt rendszert kell alkotnia, ezen kívül a vízhez nem szabad semmilyen idegen anyagot, vegyszert, konzerváló-, fertőtlenítőszert hozzáadni.
A palackozott ásványvizek címkéjén gondosan feltüntetik az adott víz összes oldott ásványi anyag tartalmát, és a jellemző összetevők mennyiségét, így mindig pontosan tudható, hogy egy adott mennyiségű folyadék elfogyasztásával mennyi mikrotápanyag kerül a szervezetükbe. A hazai ásványvizek összetétele igen változatos, az összes ásványi anyag tartalom 400 mg/litertől akár 2500 mg/literig terjedhet, de a legtöbb hazai ásványvíz mérsékelt, 500 mg körüli ásványi anyag tartalommal rendelkezik, így mindenki számára ideális választás lehet a hidratáláshoz. Az ásványvíz ráadásul oldott formában – ahogyan jobban tudjuk hasznosítani – tartalmaz nélkülözhetetlen ásványi anyagokat. Ezek egy része a vitaminokéhoz hasonló szerepet tölt be, másik részük segít megelőzni az elektrolit-háztartás zavarait. Léteznek kalcium-, magnézium-, nátrium-hidrogén-karbonátos, kloridos, szulfátos vizek, és ennek különböző arányú változatai.
A tökéletes egészség-program: az ásványvíz-túra
Szentkirály
Ez a település a Kiskunsági Homokhátság peremén fekszik, Budapesttől sem messze, Kecskeméttől pedig mindössze 20 kilométerre. Alsószentkirály és Felsőszentkirály 1952-ben Lászlófalva néven egyesült, és 1987 óta hívják Szentkirálynak a települést. Mindössze hat évvel később a családi vállalkozást vezető Balogh Sándor próbakutat fúratott, a laboratóriumi vizsgálat során pedig kiderült:
nagy tisztaságú és élettanilag létfontosságú ásványianyag-összetételű vizet rejt a talaj.
Az első évtizedében a Vitapress palackozta a vizet, majd 2003-tól a Szentkirályi Kft. végzi ezt a feladatot. Egy évvel az alapítás után a Szentkirályi ásványvíz a szénsavmentes kategóriában elnyerte a párizsi Aqua-Eauscar-díjat.
A Szentkirályi ásványvíz azóta Magyarországon piacvezető lett, de Grammy-díjátadón és Oscar-gálán is felbukkant. Maradjunk viszont Szentkirálynál, ahonnan kirándulhatunk a Kiskunsági Nemzeti Parkba, melynek kétharmadát az UNESCO bioszféra-rezervátummá nyilvánította még 1979-ben. Ha pedig városnézésre vágynánk, Kecskemét szecessziós épületei mindenképpen megérnek egy sétát.
Balaton-felvidék
Túratipp, amivel nem lehet tévedni. Fenséges táj bőven ellátva borászatokkal, éttermekkel, kirándulóhelyekkel. A víznél maradva pedig említsük meg a Balaton-felvidéki Nemzeti Park szívében található Káli-medencét, ahonnan a karakteres ízű Kékkúti természetes ásványvíz származik.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén helyezkedik el a Theodora Tanösvény, amely a Káli-medence belsejének földtani, víztani, zoológiai és botanikai értékeit mutatja be, ráadásul egész évben ingyenesen látogatható. A gyalogosan is kellemesen teljesíthető 8 km-es útvonal a Káli-medence délnyugati részén, a Balaton északi partjától 3 km-re fekvő kékkúti palackozó üzemétől, a Theodora Kereki forrásától indul, majd a Sásdi patak mentén a Kornyi-tó irányában halad.
Vigyünk magunkkal a túrára fejenként egy palack ásványvizet, mert látnivaló lesz bőven.
Keletre a Hegyestű és a hozzá tartozó Geológiai Bemutatóhely, ahol az egykori kőbányából visszamaradt közel 50 méter magas bányafal felfedi számunkra a mintegy 8 millió évvel ezelőtt működött bazalt vulkán kürtőjének maradványait. A vulkán kráterében megdermedt láva sokszögletű, függőleges oszlopokra vált el a kihűlés során, ez a látvány pedig Európában is ritkaság. A bazaltkúp tetejéről feltárul a Balaton-felvidék jellegzetes tájképe.
Ha a Hegyestűtől délnyugatra átszeljük a Káli-medencét, eljutunk a Salföldi Majorba, ahol egy működő gazdaság életét és őshonos magyar háziállatfajtákat láthatunk, továbbá folyamatosan megújuló fűszer– és gyógynövénykertet, illetve népi építészeti emlékeket.
Aki mégis inkább kirándulna, a 302 méter magas Kopasz-hegyre egy kellemes, három kilométeres, négy állomásos tanösvény vezet. Odafentről a panoráma részeként a Hegyestűre is visszapillanthatunk, és még lefelé is különleges a túra, elvégre egy vadregényes erdei lépcsősor vezet le a hegytetőtől.
A cikk elkészítésében együttműködő partnerünk volt a Szentkirályi Magyarország Kft.
(Fotók: GettyImages, illusztráció)
szentkirályi | tamogatott tartalom | magyarország | ásványvíz | forrásvíz
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!