Imaszoba, meditációs fülke, csendes szoba – bárhogy nevezzük, az elmélyülésre, a mentális egészség karbantartására alkalmas helyiségek gombamód szaporodnak.
A Covid, a távmunka/hibrid munka elterjedése, illetve a gazdasági válság óta a cégek alaposan megvizsgálják, hány négyzetméteres irodára van szükségük, azaz hogyan csökkenthetik a költségeiket. Ugyanakkor nem kizárólag a csökkenés van, de megjelentek új funkciók is a munkahelyeken és hotelekben is – ilyenek a rohamosan terjedő imaszobák.
Ennek a jelenségnek is voltak előzményei: a biofil építészet, a sok növény, a természetes fény, a teraszok–zöld tetők–kertek, a levegőminőséget szabályozó eszközök évek óta terjednek az egészségtudatos építészet jegyében, és közben, ha nem is szobaként, de önálló épületként felekezetfüggetlen templomok is készültek világszerte. Erre a folyamatra csak ráerősített a Covid nyomában fellépő bizonytalanság.
Talán az Öböl-államok globális szereplővé válása is segített, elég arra gondolni, hogy a katari focivébén a világ minden sarkából érkező szurkolók láthattak testközelből stadionba telepített imaszobákat. Mindenesetre a lelki és fizikai egészség egyre fontosabbá válik, a multikulturális közeg, a sokszínűség is még hangsúlyosabb szerepet kap, így érthető, hogy az egy időben divatos játékszobákat vagy hobbitermeket kezdik leváltani a meditációs fülkék.
Az új trend igazi kiindulópontja persze Amerika – írta a Realista –, és az egyik előzménye az Amerikai Pszichológiai Társaság 2022-es felmérése, amelyben a dolgozók 39 százaléka arról számolt be: a munkahelyi környezete negatív hatással van a mentális egészségére. A Steelcase irodabútor-gyártó nemrégiben készült tanulmányában a megkérdezettek több mint 90 százaléka mondta azt, hogy egy nyugodt helyre van szüksége a feltöltődéshez.
Ez lehet a meditáció, a relaxáció, az ima vagy éppen nők esetében a szoptatás tere.
Ezeket az igényeket ma már sokszor eleve figyelembe veszik a tervezéskor, praktikus okokból pedig jellemzően felekezetfüggetlen imaszobákat alakítanak ki – nevezhetjük egyszerűen akár csendes szobának is őket. Lehetnek csupán kis fülkék, de akár mosdókat is beépíthetnek a muszlimok számára.
Nemrég az Amazon minnesotai logisztikai üzemében alakítottak ki több ilyen helyiséget, tekintettel az ott dolgozó számos szomáliai muszlimra. A miami Open Seed startup pedig előgyártott, az irodahelyiségekbe beépíthető, és akár aroma- és fényterápiára is alkalmas meditációs „mobil kuckót” tervezett – és ezekből már olyan óriáscégek is vettek, mint a Deloitte vagy a Morgan Stanley.
Ilyen imaszobák irodákban, hotelekben és konferenciaközpontokban is találhatóak, de a kis helyigényt és a téma fontosságát tekintve csak még szélesebb körű alkalmazása várható – lásd az említett stadionok esetét. Jó indikátor a „hazai iparág” hozzáállása: a világ egyik legnagyobb ingatlanpiaci vállalata, az Urban Land Institute (ULI), az éves konferenciáin már rendszeresen kialakít ima- és meditációs termet.
Bárminek is hívjuk, ezek a speciális helyiségek másképp működhetnek különböző kultúrákban, ugyanakkor jellemző tendencia, hogy Dubajtól az Egyesült Államokon át Európáig számos helyen külön szabályozzák a kérdést vagy ajánlásokat fogalmaznak meg. Arra pedig kevés esélyt látunk, hogy a közeljövőben az imaszobák terjedése lassabb ütemre váltana.
(Forrás: Realista, fotók: Unsplash, illusztráció)
hotel | imaszoba | meditációs tér | meditáció | iroda
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!