1930-as pályaudvarból alakították ki a keresőóriás szuper rugalmas irodáját

Extravagáns homlokzat és szuper rugalmas belső terek jellemzik a tech óriás új irodáját, amit egy 1930-as évekbeli pályaudvarból alakítottak ki.

Új központja van a Google globális üzleti szervezetének: a New York-i St. John vasútállomás átalakításával hozták létre a több mint 120 ezer négyzetméteres munkahely az ott dolgozóknak, illetve az őket felkereső vendégeknek. Az irodát az Oxford Properties fejlesztette, a tervezői a Gensler és a Cookfox stúdió voltak.

Egyértelműen a fenntarthatóság és a jövőbiztos tervezés állt a középpontban a Hudson Square negyedben lévő újrahasznosításakor: előzetes számítások szerint az épület mintegy 78 ezer tonna szén-dioxid-kibocsátást takarít meg.

A háromszintes történelmi épületre kilenc új emeletet húztak fel, az impulzusokban gazdag terek rugalmasan alakíthatóak. Figyelembe vették a Google kutatásait is, amelyek alapján az innovációnak a kis, összetartó, közös célokon dolgozó csapat a legjobb, így a hat emeletnyi munkaterülethez rengeteg közös zónát rendeltek. A társas élet egyik szervezője a nagyvonalú, 12 emeletes tűzlépcső, amelyet a maximális átláthatóságra és összekapcsolhatóságra tekintettel terveztek.

A lépcsőre külön büszke a Gensler, mint a szociális energiát tápláló, az irodán belüli mozgást egyszerűvé és kényelmessé tevő, igazi élő, lélegző, aktív területre.

Instant ikonikusnak tűnnek a vágott homlokzaton megjelenő vasúti talpak: mintha egy metszetet néznék, olyan a látvány, amitől az utcakép karakteresebb lesz, a járókelőket pedig vizuálisan összeköti az épülettel. De nemcsak a múltra utal a homlokzat, a biofil tervezés kintre szervezésével láthatóvá teszi a jövőbeli törekvéseket is.

Ebben az irodai rendben nem az alkalmazottaknak van saját asztala, hanem minden csapatnak van egy bázisterülete. Ezek a bázisok nem egyformák: a különböző típusú munkákhoz különböző méretű asztalok, tárgyalók, telefonfülkék és közös asztalok állnak rendelkezésre. Más irodákban már bevált ez az elrendezés, a dolgozók szerint erősítették a csapat összetartását és segítették a kapcsolatteremtést.

Szintén munkatársi igény volt a nagyobb választási lehetőség abban, hogy hol és hogyan dolgozzanak a nap folyamán. Így kaptak nagy figyelmet a közös munkaterületek mellett a közösségi terek is, ahol lényegében bárki dolgozhat, akár még a más irodákból ide látogatók is.

Végül ejtsünk szót a biofíliáról is: az említett „karbonspórolást” csak az utcaszinten több mint fél hektárnyi növényzet segíti, ami új mércét jelent a New York-i kereskedelmi ingatlanoknál. A külső növényzet 95 százaléka őshonos a városban, és több mint negyven madárfajt figyeltek meg benne, köztük a transzatlanti repülésre készülő vándormadarakat.

A napelemek, esővíztároló rendszerek telepítése talán már szóra sem érdemes, az viszont igen, hogy a Sandy hurrikán pusztítása után a Coney Island-i sétányról megmentett fát is hasznosítottak az épületben.

(Forrás: Gensler, fotók: Google)

new york | iroda | google | pályaudvar | vasútállomás

FOLYTASD EZZEL

Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat

Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Itt van az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted az őszi hagyományokat
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom