Soha ekkora GPS-támadás nem érte még a légi közlekedést: 1600 repülőt érintett a példátlan eset

Hatvanhárom órán át tartott egy támadássorozat, amely több száz, a balti térségen átrepülő repülőgép GPS-ét zavarta meg. A támadások mögött Oroszországot sejtik.

Az ukrajnai háború kezdete óta egyre több GPS-zavarás tapasztalható elsősorban a Földközi-tenger, a Fekete-tenger, a Balti-tenger és az Északi-sarkvidék közelében. A balti térségben 2023 decembere óta szinte állandósult a helyzet.

Előfordul, hogy a műholdas jeleket zavarják meg, vagy olyan interferenciát okoznak, aminek következtében úgy tűnhet, mintha a repülők GPS-vevői máshol lennének, mint ahol valójában vannak (az eljárás neve angolul spoofing).

A legújabb, rekordot jelentő zavarássorozat a balti térségben március 22-én este kezdődött, és hatvanhárom órán valamint negyven percen át tartott, egészen március 25-én délutánig.

A vilniusi reptér

A támadás alatt egy huszonnégy órás intervallumban Svédország, Németország és Lengyelország egyes részein egyaránt tapasztalhatók voltak interferenciák, majd mintegy negyven órára elsősorban Lengyelországra korlátozódott a zavarás. A támadás mintegy ezerhatszáz repülőt érintett.

Bár a repülőgépek a radarokra és a szárazföldi jeladókra is támaszkodhatnak, amikor nem jól működik a GPS, mindez növeli a pilóták és a légiforgalmi irányítók munkaterhelését és a balesetveszélyt is.

Az Európai Unió Repülésbiztonsági Ügynöksége szerint ugyanakkor csökkenti a kockázatokat, ha a légitársaságok személyzete fokozott figyelmet tanúsít, amikor olyan területekre lép a gép, ahol zavaró tevékenység fordulhat elő. Az ügynökség eközben azon dolgozik, hogy fejlessze a GPS alternatíváit, például a földi vagy fedélzeti tehetetlenségi (inerciális) navigációs rendszereket.

Amerikában pedig ezt kérik a pilótáktól.

(Forrás: New Scientist, képek: Getty Images)

légiközlekedés | GPS | zavarás | repülők | hackerek

FOLYTASD EZZEL

Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat

Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Itt van az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted az őszi hagyományokat
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom