A szelfik halálosabbak, mint a cápatámadások. Ez derül ki egy friss tanulmányból, ami az elmúlt tizenhárom évben bekövetkezett közel négyszáz halálesetet okozó szelfit vizsgálta.
A múlt hónapban felborult egy gondola Velencében, mert egy csoportnyi turista nem volt hajlandó abbahagyni a szelfizést, hogy elfoglalják a helyüket. Közvetlenül a baleset előtt a gondolás megkérte a csoportot, hogy ne mozogjanak, amíg egy manővert hajt végre egy alacsony híd alatt. Az eset során szerencsére senki sem sérült meg.
Emlékezetes, hogy decemberben egy huszonnégy éves nő tragikusan életét vesztette, miközben megpróbált szelfit készíteni az indiai Prabalgad erőd szélén. A nő a hatvan méter mély szurdokba zuhant. A tavalyi Tour de France során egy néző az elhaladó versenyzőkkel próbált szelfit lőni, de elkapta egy amerikai kerékpáros kormányát,
így tömegbalesetet okozott, amiben húsz kerékpáros volt érintett.
A tökéletes szelfi elkészítése és a közösségi médiában történő posztolása extrém kockázatos vállalkozás lehet a turisták számára, amelyek tragikus eseményekhez vezethetnek. Ilyen például a sziklákról történő halálos zuhanás, a vonat- és egyéb közúti balesetek, a vadon élő állatokkal történő váratlan találkozás és a vízbefulladás.
A statisztikai adatok szerint 2008 és 2021 között világszerte háromszázhetvenkilenc, szelfivel kapcsolatos haláleset történt. Az áldozatok átlagéletkora 24,4 év volt. A nők nagyobb valószínűséggel szenvedtek halálos sérülést a magasból való esések és az állatokkal való találkozások során, míg a férfiak többen haltak meg közlekedési balesetben. A legtöbb halálos szelfi Indiában, az Egyesült Államokban és Oroszországban történt. Ugyanakkor a valóságban ennél jóval több halálesetért lehetnek felelősek a szelfik, mivel azok nem szerepelnek a konkrét halálokok között az esetek többségében.
Nem csoda tehát, hogy egyre több helyen tiltják be, illetve büntetik a szelfizést.
Élen jár a rendelkezésben az észak-olaszországi Portofino, ahol a város egyes, túlzsúfolt, szűk utcáin tiltották be a szelfizést. A japán JR West Railway Company a szelfibotokat tiltotta be a vágányokon, hogy megakadályozzák a sínekre zuhanást és a felsővezetékek okozta áramütéseket. A spanyolországi Pamplonában a hagyományosan minden évben megtartandó bikafuttatáson tilos a szelfik készítése, a Tahoe tónál pedig a medvékkel nem szabad fotózkodni.
(Forrás: Euronews, fotók: Getty)
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!