Hét aranyszabály a tökéletes sült hal elkészítéséhez

A hal rendkívül népszerű alapanyag az ünnepi időszakban. A hagyományos karácsonyi menüben halászléként vagy rántott halként kerül a leggyakrabban a tányérra, de azok is tökéletes fogásokat készíthetnek általa, akik valami újdonságra vágynak.

Argiro Barbarigou görög séf összegyűjtött hét aranyszabályt, aminek betartásával bárki isteni sült halat tud tenni az ünnepi asztalra elképesztően rövid idő és minimális energiabefektetéssel.

1. Gondosan válasszuk meg az alapanyagot! A séf szerint a hal akkor jó, ha a pikkelyei vékony, nyálkás bevonattal rendelkeznek, ez ugyanis az alapanyag frissességét mutatja. Szintén erre utal, ha a hal fényes, élénk színű, feszes, a szeme pedig átlátszó.

2. A serpenyőben való sütéshez a kevésbé zsíros halak a legjobb választások, érdemes kisebb testű halakban gondolkodni, mivel azok könnyebben elkészíthetők bárki számára.

3. Sütés előtt győződjünk meg arról, hogy a halfilé száraz, ugyanis, ha nedves marad, az olaj pattogni kezd alatta, ami égési sérüléseket is okozhat. A séf szerint először a halnak azt a felélt érdemes a serpenyőbe helyezni, amelyet a tányéron fölfelé szeretnénk megjeleníteni. Azt javasolja, hogy annyi olívaolajon süssük, hogy a hal vastagságának egyharmadáig érjen, így nem tud túl sok zsiradékot felszívni magába sülés közben.

4. Az olívaolaj közepes vagy annál kicsivel magasabb hőfokon éri el az ideális sütési hőmérsékletet. Amikor azt látjuk, hogy a serpenyő aljában hullámzik az olívaolaj, beletehetjük a halunkat.

5. Egyszerre mindig kevés halat tegyünk az olajba! Minél többet halmozunk ugyanis bele, annál jobban lehűti az olajat, így a hal nem tud ideálisan sülni benne, a bőr pedig nem fog szépen lepirulni, hanem felszívja magát olajjal. Ha a hal megsült, helyezzük papírtörlőre, hogy megőrizhessük tökéletes állagát!

6. Sütés közben figyeljük, hogyan változik meg a hal színe! Amikor szépen kifehéredett, jöhet a másik oldal! A serpenyőben elegendő csak egyszer megfordítani a filét.

7. A legfontosabb szabály pedig az, hogy az előkészítés során ne spóroljunk a fűszerezéssel. A hal mindkét oldalát alaposan sózzuk, borsozzuk, és használjunk édesköményt vagy rozmaringot a további ízesítéséhez!

(Forrás: Food & Wine, fotók: Unsplash)

sült hal | tipp | praktika | aranyszabály | hal

FOLYTASD EZZEL

Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek

Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Instagram
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom