Így készíts tökéletes hamburgert otthon

A hamburger nem csupán buciból és húspogácsából áll. Ahhoz, hogy a világ egyik legnépszerűbb gyorsételét elkészítsük, jóval több dologra van szükség. Például néhány olyan praktika elsajátítására, aminek köszönhetően igazi mestermű lesz kézműves burgerünk.

Eszközök és kötelező felszerelés

A hamburgerhús akkor lesz igazán finom, ha grillen készítjük. Mielőtt azonban a tűzre tennénk, érdemes előkészülnünk, hogy sütés közben már csak a részletekre kelljen odafigyelnünk.

Először is, szükségünk van egy jó minőségű fém spatulára. Erősen ajánlott vékony, ferde élűt választanunk, mivel ez könnyen becsúszik a burger alá anélkül, hogy széttörné. A másik kötelező grilleszközünk a húshőmérő, amely nélkülözhetetlen a húspogácsa sütési állagának megállapításához. Végül nem feledkezhetünk el a grillkeféről sem, amit a sütést követően kell bevetnünk, hogy a grillezőnk következő alkalommal is tisztán, használatra készen várjon bennünket.

Érdemes fatüzelésű grillen sütnünk az ételt,

mivel az magasabb hőmérséklet elérésére is képes, így a hús jól tud sülni rajta, sőt, csodálatos, füstös ízt is kap.

Így válasszunk húst

A hús kiválasztásánál a legfontosabb szempont a zsírtartalom. A szaftos és ízes hamburger, amely sütés közben is megőrzi optimális állagát, 15-20% zsírtartalmú. Ha ennél alacsonyabb zsírtartalmú húst választunk, sütés közben kiszárad és szétesik.

Marhahús esetén a 20%-os zsírtartalom a legoptimálisabb,

de választhatunk sertés-marha darálthús keveréket, bárányt és akár pulykát is.

Az alapanyagot egészen a felhasználásig hűtőben kell tálalni, a húspogácsák formázásakor pedig érdemes gyorsan dolgoznunk. Fontos, hogy ne gyúrjuk túl a húst, hiszen az az állagának romlásához, a húspogácsa megkeményedéséhez vezetne.

Grillre vele!

A húspogácsát a formázáskor érdemes a bucinál kicsit nagyobbra készíteni, mivel sütés közben egy kicsit zsugorodni fog. Mielőtt a grillre kerül, kenjük meg egy kevés olajjal, ez megakadályozza, hogy a rácshoz ragadjon és

elősegíti a kérgesedést is, aminek köszönhetően a hús magába zárja a szaftokat.

Az ízletes külső kérget magas hőmérsékleten tudjuk elérni rövid idő alatt.

Ha a húst „rare”-ra akarjuk sütni, négy-öt perc alatt elkészülhetünk vele. A „medium-rare” állapot sütési ideje hat-hét perc, míg a „medium” állag eléréséhez nyolc-kilenc percre van szükség. A maghőmérő értékeit is figyelnünk kell,

60 fok körül érjük el a „medium-rare” és „rare” állapotokat, míg 71 fok körül a „well-done”-t.

Tálalás előtt öt percig pihentessük a hamburgerhúst!

Mit ne tegyünk, ha hamburgerhúst grillezünk?

A spatulával ne nyomkodjuk a húspogácsát, mivel így kipréseljük belőle a szaftot, ami miatt a hús kiszárad. Ha rátettük a grillrácsra, hagyjuk békén egészen addig, amíg tökéletes kérget nem kapunk.

A húspogácsát nem kell folyamatosan forgatni. Elegendő egyetlen egyszer megfordítani, így a hús ép és szaftos marad.

Mi kerüljön a húsra?

Természetesen a hamburger központi összetevője a húspogácsa, de további alkotóelemekre is szükség van a tökéletes kézműves burgerhez.

  1. Buci: Pár másodpercre tegyük a grillre, mielőtt összeállítjuk a hamburgert!
  2. Sajt: A klasszikus változatban olyan amerikai sajtok kapnak szerepet, mint a cheddar vagy a Pepper Jack, de bátran kísérletezhetünk brie-vel, Gruyère-rel, vagy akár fetával is.
  3. Hagyma: Ha nyersen tesszük bele, csípősebb lesz, a karamellizált hagyma édesebb, lágyabb ízvilágot ad a hamburgernek.
  4. Saláta: Válasszunk ropogós, friss jégsalátát, ami egyensúlyt teremt a hús és a sajt ízvilága között!
  5. Paradicsom: Egy szelet paradicsom nélkül a hamburger elképzelhetetlen, törekedjünk azonban arra, hogy érett változat kerüljön bele.
  6. Savanyúság: A csipetnyi savanyúság a zsíros ízeket oldja fel.
  7. Hamburger szósz: A legegyszerűbb megoldás a ketchup és a majonéz, de ízlésünk szerint készíthetünk más hamburger szószt is.
  8. Extrák: A klasszikus burgereket további összetevőkkel is feldobhatjuk. Kerülhet bele szalonna, gomba, tojás vagy akár avokádó is.

Így állítsuk össze a hamburgerünket

A burger összeállításának klasszikus módja a következő sorrendben történik:

  1. A zsemle alsó felét meglocsoljuk szósszal.
  2. Rátesszük a húspogácsát.
  3. Rárakjuk a sajtot.
  4. Ráhalmozzuk a salátát, a paradicsomot, a hagymát és a savanyúságot.
  5. A zsemle tetejét megkenjük majonézzel és megkoronázzuk vele az ételünket.

(Forrás: Finedininglovers, fotók: Getty Images)

grill | házi praktika | nagy sztori | hamburger

FOLYTASD EZZEL

Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod

10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod

Rendeld meg a Roadster magazin 14. számát!

Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom