Helikoptert vetettek be a készház-építéshez Tahitótfaluban

Magyarországon sok minden történt már, de ilyen speciel még nem: helikopterrel szállították egy épülő SIP ház elemeit egy szűk hegyi utcába. De mi az a SIP ház, és mi ez az egész?

László Ádám még 2018-ban alapította meg az Adam-House céget, amivel SIP paneles készházak tervezésére, gyártására és kivitelezésére szakosodott. A SIP egy szerkezetileg szigetelt panel, az épületek vázát két OSB tábla közötti EPS szigetelés adja. Ezt azonban nem lehet a sufniban leutánozni: az OSB párazáró és károsanyag-mentes, a szigetelést pedig kimondottan ezekhez a panelekhez gyártják.

Innentől kezdve a SIP hozza a moduláris készházak előnyeit: precízen, hulladékmentesen készül, majd akár passzívház-követelményeknek megfelelő, hőhídmentes házak építhetők belőle. Méghozzá gyorsan: akár napok alatt szerkezetkész lehet egy ház, miután a méretre gyártott paneleket egyben szállítják a helyszínre.

És itt van a kutya elásva, az előregyártott panelek szállítása többnyire nem ütközik túl nagy akadályba, Tahitótfalun azonban más (volt) a helyzet.

Az építési helyszín egy szűk, kanyargós utca, a tervezett épület pedig egy 154 négyzetméteres, kétszintes családi ház, amelynek bizonyos szerkezeti elemei nyolc méter hosszúak – őket kellett helikopterrel szállítani.

A helikopter ugyan a terepakadályt legyőzte, cserébe más nehézséggel szembesült. Azt hinnénk, egy ilyen jármű számára az erős szél vagy a jégeső jelent akadályt, ám – különösen nehéz tárgyak szállításakor – a nagy meleg is ellene van. Mivel az első tervezett időpontban a szállítás durvás háromórás művelete alatt 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet, a gép nem kapott felszállási engedélyt.

Ám az „esőnapon” (ami estünkben inkább „napnap” volt) már ideálisak voltak a körülmények, és csütörtökön, a kora reggeli órákban elkezdődött a helikopteres szállítás.

A teheremelésre felkészített Heliforce MI-2-es helikopternek egy önrakodó darus teherautó „adta oda” az előkészített SIP paneleket és KVH faanyagot. Ezután a cég munkatársai a helikopter emelőkötelére akasztották a csomagokat, amelyeket a gép több körben az építkezésen kijelölt helyre szállított.

Külön figyelmet kellett szentelni az egyenletes teherelosztásra és a középpontos súlyozásra, hogy a teher, és annak szállítása ne jelentsen veszélyt sem a járműre, sem a környezetére. A művelettel járó zajterhelésről előre értesítették a lakosságot.

Bár a művelet nem volt annyira gyors, mint egy Forma–1-es kerékcsere, viszont hasonlóan összetett volt: az indulási oldalon felakasztott csomagokat az érkezés helyszínén leakasztották, majd azonnal elszállították a leszállási pontról, mindezt több körben.

Tahitótfalun először dolgozott együtt a Heliforce és az Adam-House – de várhatóan nem utoljára. Számos megközelíthetetlen hely van az országban, ahol a terepviszonyok miatt másképp nem megoldható az előregyártott panelek és egyéb szerkezeti elemek szállítása. De csütörtök óta tudjuk: a terep nem akadály.

Azért az sem mellékes, hogy mi épült ezzel a módszerrel: a családi ház pinceszintjén kétállásos mélygarázs és liftakna is lesz, az említett SIP technológiával pedig szinteltolásos lakórész épül a betonalapra, és a tető is SIP lesz.

A ház fénypontját viszont alighanem kívül találjuk majd, méghozzá a 31 négyzetméteres nappali tágas teraszán, ahonnan dunai panorámában gyönyörködhetnek majd a lakók. Bár a ház még „csak” szerkezetkész, látványtervek azért vannak:

Az Adam-House – amelynek a központi irodája Hatvanban, a gyártóközpontja pedig Kerekharaszton van – tehát újabb mérföldkőhöz érkezett ezzel a projekttel, és ahogy írtuk is, megnyílt az út (pontosabban a légtér) a további helikopteres építések előtt.

Ki tudja, a távolabbi jövőben akár olyanok épületekkel is összeköthető a helikopteres megoldás, mint a kanadai m.o.r.e. CLT Cabin nevű kabinház, amely szándékosan elszakad a Földtől, hogy minél inkább békén hagyja, azaz messze a talajszint felett, jókora lábakon áll.

(Fotók: Novák Márton, látványtervek: Adam House)

helikopter | tahitótfalu | házépítés | készház | adam house

FOLYTASD EZZEL

Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat

Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Itt van az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted az őszi hagyományokat
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom