Helikoptert vetettek be a készház-építéshez Tahitótfaluban

Magyarországon sok minden történt már, de ilyen speciel még nem: helikopterrel szállították egy épülő SIP ház elemeit egy szűk hegyi utcába. De mi az a SIP ház, és mi ez az egész?

László Ádám még 2018-ban alapította meg az Adam-House céget, amivel SIP paneles készházak tervezésére, gyártására és kivitelezésére szakosodott. A SIP egy szerkezetileg szigetelt panel, az épületek vázát két OSB tábla közötti EPS szigetelés adja. Ezt azonban nem lehet a sufniban leutánozni: az OSB párazáró és károsanyag-mentes, a szigetelést pedig kimondottan ezekhez a panelekhez gyártják.

Innentől kezdve a SIP hozza a moduláris készházak előnyeit: precízen, hulladékmentesen készül, majd akár passzívház-követelményeknek megfelelő, hőhídmentes házak építhetők belőle. Méghozzá gyorsan: akár napok alatt szerkezetkész lehet egy ház, miután a méretre gyártott paneleket egyben szállítják a helyszínre.

És itt van a kutya elásva, az előregyártott panelek szállítása többnyire nem ütközik túl nagy akadályba, Tahitótfalun azonban más (volt) a helyzet.

Az építési helyszín egy szűk, kanyargós utca, a tervezett épület pedig egy 154 négyzetméteres, kétszintes családi ház, amelynek bizonyos szerkezeti elemei nyolc méter hosszúak – őket kellett helikopterrel szállítani.

A helikopter ugyan a terepakadályt legyőzte, cserébe más nehézséggel szembesült. Azt hinnénk, egy ilyen jármű számára az erős szél vagy a jégeső jelent akadályt, ám – különösen nehéz tárgyak szállításakor – a nagy meleg is ellene van. Mivel az első tervezett időpontban a szállítás durvás háromórás művelete alatt 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet, a gép nem kapott felszállási engedélyt.

Ám az „esőnapon” (ami estünkben inkább „napnap” volt) már ideálisak voltak a körülmények, és csütörtökön, a kora reggeli órákban elkezdődött a helikopteres szállítás.

A teheremelésre felkészített Heliforce MI-2-es helikopternek egy önrakodó darus teherautó „adta oda” az előkészített SIP paneleket és KVH faanyagot. Ezután a cég munkatársai a helikopter emelőkötelére akasztották a csomagokat, amelyeket a gép több körben az építkezésen kijelölt helyre szállított.

Külön figyelmet kellett szentelni az egyenletes teherelosztásra és a középpontos súlyozásra, hogy a teher, és annak szállítása ne jelentsen veszélyt sem a járműre, sem a környezetére. A művelettel járó zajterhelésről előre értesítették a lakosságot.

Bár a művelet nem volt annyira gyors, mint egy Forma–1-es kerékcsere, viszont hasonlóan összetett volt: az indulási oldalon felakasztott csomagokat az érkezés helyszínén leakasztották, majd azonnal elszállították a leszállási pontról, mindezt több körben.

Tahitótfalun először dolgozott együtt a Heliforce és az Adam-House – de várhatóan nem utoljára. Számos megközelíthetetlen hely van az országban, ahol a terepviszonyok miatt másképp nem megoldható az előregyártott panelek és egyéb szerkezeti elemek szállítása. De csütörtök óta tudjuk: a terep nem akadály.

Azért az sem mellékes, hogy mi épült ezzel a módszerrel: a családi ház pinceszintjén kétállásos mélygarázs és liftakna is lesz, az említett SIP technológiával pedig szinteltolásos lakórész épül a betonalapra, és a tető is SIP lesz.

A ház fénypontját viszont alighanem kívül találjuk majd, méghozzá a 31 négyzetméteres nappali tágas teraszán, ahonnan dunai panorámában gyönyörködhetnek majd a lakók. Bár a ház még „csak” szerkezetkész, látványtervek azért vannak:

Az Adam-House – amelynek a központi irodája Hatvanban, a gyártóközpontja pedig Kerekharaszton van – tehát újabb mérföldkőhöz érkezett ezzel a projekttel, és ahogy írtuk is, megnyílt az út (pontosabban a légtér) a további helikopteres építések előtt.

Ki tudja, a távolabbi jövőben akár olyanok épületekkel is összeköthető a helikopteres megoldás, mint a kanadai m.o.r.e. CLT Cabin nevű kabinház, amely szándékosan elszakad a Földtől, hogy minél inkább békén hagyja, azaz messze a talajszint felett, jókora lábakon áll.

(Fotók: Novák Márton, látványtervek: Adam House)

házépítés | tahitótfalu | készház | helikopter | adam house

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom