Az építésztáborairól ismertté vált Hello Wood ma már organikusan van jelen a Balaton-Felvidéken, és úgy lett Archipreneur cég, hogy az új utak keresése mellett nem szakad el a hagyományaitól.
Fából építeni messze nem egyenlő a gyerekkorunk nyaralásaihoz hozzátartozó Erdért faházakkal vagy a manapság elsődleges asszociációt jelentő kabinházakkal – ki tudná ezt jobban a hazai faépítészet apostolainál, a Hello Woodnál? A 2010-ben – akkor még építészhallgatóknak szervezett művészeti táborral – indult stúdió tevékenysége szerteágazó, a legfontosabb értékei pedig a nyitottság, a társadalmi felelősségvállalás és az innováció.
Egy túra keretében két, viszonylag friss projektjüket néztük meg testközelből: a veszprémi Közösségek Kertje installációt és a Kapolcsi Sziklák szálláshelyet.
A veszprémi Gyárkert KultúrPark központjába tervezett Közösségek Kertje a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program keretében készült, és a VEB-en részt vevő 116 település összefogásának állít szimbolikus emléket. Ám nemcsak a száznál is több település reprezentálásával jelzi a nyitottságát, de az elkészülés módjával is:
a pagoda tartószerkezete ugyanis a készítés idején éppen felújítás alatt lévő Drechsler-palota régi tetőszerkezetének vörösfenyő deszkázatából készült.
Ezeket a deszkákat máskülönben kidobták volna, most viszont összetartja a számtalan egyedi növényládát, amelyek mindegyikébe a régióra jellemző őshonos facsemetéket és más helyi növényeket ültettek, együtt pedig sokszínű és biodiverz vertikális kertet alkotnak.
Tavaly még csak elmélet volt, hogy az évszakok körforgásával növekszik és erősödik a növényzet, idén tavasszal viszont ennek már látványos eredménye van. A növényzet egyészséges fejlődését ugyanis a szerkezetekbe épített automatizált öntözőrendszer biztosítja, és
minden növény pozícióját úgy határozták meg, hogy az a számára szükséges napsütéses, szél- és csapadékviszonyokat biztosítsa, vagyis a fafajokat a víz- és napigényüknek megfelelő helyzetbe telepíthették.
Kapcsolódik az installáció a helytörténethez is, elvégre mintegy 120 éven keresztül itt működött a régió egyik legnagyobb bútorgyára. 2027-ben a növényládák mindegyike a hozzá tartozó településhez kerül majd, ahol a facsemeték, mint az EKF évet szimbolizáló fák gyökeret ereszthetnek, és tovább nőhetnek, emléket állítva a 2023-as összefogásnak.
Tökéletes nyugalom Kapolcson
A Hello Wood eközben ezer szállal kötődik Kapolcshoz is, mondhatni, ez a második otthona, nem meglepő tehát, hogy itt találjuk a nyitottság és innováció szellemében fogant Kapolcsi Sziklák szálláshelyet, az elsőt, amit a cég házon belül üzemeltet. A nemzetközi díjakkal is elismert kabinok alapjain most két új, tágasabb típus készült, melyek izgalmas csavarral színesítik a korábbi elrendezést.
Kapolcs környéke szinte a cég alapítása óta kiemelt helyszín, miután már 2011-ben szerveztek ide építőtábort (Builder Summit), ami mára hagyománnyá vált, míg a tavaly debütáló Kráter Fesztivált idén már ugyancsak hagyományteremtő szándékkal rendezik majd meg. Innen nézve a Hello Wood Resorts csupán megerősíti a cég organikus jelenlétét a térségben.
Ezek a kabinházak formájukkal, anyagválasztásukkal belesimulnak a tájba, amellett egymástól elszeparáltan működnek, érintetlen privát szférát nyújtva a vendégeknek. A szálláshely egészen pontosan a Vigántpetend melletti, elvarázsolt Csóromföldén épült fel, ahol a kabinok segítenek kapcsolatot teremteni a természettel.
Az új kabinok sötétebb burkolata megidézi a japán égetéses technikát, a Shou Sugi Bant, amitől már kívülről is egyfajta „prémium életérzést” sugároznak, a faburkolatot pedig egy jókora üvegfelület töri meg, ami full HD panorámát kínál a tájra. A sötét tónusokkal és az üveg alkalmazásával a beltér is játszik, fokozatos átmenetet alkotva az átláthatóságban. Ezen kívül az új kabinok a korábbi infraszauna és pezsgőfürdő mellett további extrákat is kínálnak: mindkettő mellé épült egy-egy wellnes pavilon is, azaz elérhetővé vált a szabadtéri jakuzzi használata.
A stúdió nem titkolt célja, hogy a Hello Wood Resorts egész évben növelje a környék látogatottságát, de „Archipreneur cégként” a hosszútávú terveik még ambiciózusabbak, amennyiben nyitna Közép-Európa felé is a turizmusban.
(Fotók: Közösségek Kertje – Palkó György, Szikla Kabinok – Bujnovszky Tamás)
szikla kabin | veszprém | faépítészet | hello wood | kapolcs
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!