A franciaországi Dordogne Európa egyik leghosszabb történelmű és egyben legromantikusabb régiója.
A legkorábbi emlékek 400 ezer évvel ezelőttről származnak, a barlangokkal szabdalt mészkőhegyek pedig ősi rajzokat rejtenek.
A Dordogne folyó partján a 12. században jelentek meg az első középkori falvak, ebben az időben a régiót Perigord néven ismerték, amelyhez a helyiek még ma is ragaszkodnak. Dordogne megragadó szellemiségét az itt található, hangulatos falvak testesítik meg, amelyeket mindenképp látnunk kell, ha a közelben járunk.
Rocamadour középkori kápolnái
Ez a többszintes, sziklákra épült falu a folyó szurdokvölgye fölött fekszik, és egy mesebeli kastély koronázza. Kicsiny mérete ellenére a középkorban
Európa egyik legfontosabb zarándokhelye volt, ezért is maradt fenn rendkívül jó állapotban.
A világörökségi Saint-Sauveur-bazilikából, valamint néhány kápolnából és kriptából álló szakrális központhoz kőkapukon át, lépcsősoron juthatunk fel. Ma sok zarándok látogat el ide, hogy megnézze a Chapelle Notre Dame kápolna Fekete Madonna-szobrát.
Strandolás Limeuilben
Limeuil egy gyönyörű, fákkal borított domboldalon fekszik a Dordogne és a Vézère folyó között, és vízparti fekvése több évszázadon át hozzájárult a virágzásához a folyami kereskedelem révén, de a viking inváziók és az Angliával vívott háborúk frontvonalába is sodorta a települést.
Később szépsége népszerűvé tette a turisták körében, az úszáshoz és a kenuzáshoz festői hátteret biztosítanak terrakottatetős házai, a folyópartra vezető utcák, és a folyón átívelő, 19. századi hidak.
Túra a La Roque-Gageac-i kastélyhoz
A falu mögötte meredeken emelkedő mészkőszikla látványos hátteret kölcsönöz a halványsárga házaknak, amelyek úgy sorakoznak a folyóparton, mintha játékok lennének.
A fő látványosság itt a falu elején álló normann kastély, ahová éttermekkel szegélyezett, macskaköves utcákon keresztül juthatunk el.
Filmdíszletek között Beynac-ban
Az ország egyik legbájosabb falujának tartott Beynac egyszerűen filmre kívánkozik, nem csoda, hogy ez adta a díszletet a Csokoládét című film egyes jeleneteihez, 12. századi kastélya pedig feltűnt a D'Artagnan lánya és Az utolsó párbaj című filmekben.
A középkori utcákon járva úgy érezhetjük itt, mintha visszaléptünk volna az időben, amihez hozzájárul, hogy különleges kőlapból készült hagyományos perigord-i tetőket láthatunk.
Barlangászás Domme alatt
A 150 méterrel a folyó felett álló faluból csodálatos kilátás nyílik a környékre, alatta pedig lenyűgöző titok rejtőzik: egy 450 méter hosszú, cseppkövekkel teli barlang, amelyet be is lehet járni.
Domme a százéves háború alatt stratégiai fontosságú védelmet jelentett a franciáknak, de 1346-ban rövid időre angol kézre került. A háborúra ma a sűrűn elhelyezkedő kapuk és bástyák emlékeztetnek.
Egy szent remete nyomában Saint-Amand-de-Colyban
A falut egy Saint Amand nevű remetéről nevezték el, aki állítólag a 6. században egy barlangban élt itt. Szakrális hírnevének megfelelően a falu központja a 12. századból származó, erődített román stílusú templom, amely a sikátorok fölé magasodik.
De az utcákon a régi élet számos más emléke is fennmaradt, például a harangtorony, a közös kenyérsütő kemence és a dohányszárító pajta, amely most élelmiszeráruházként működik. Az innen induló ösvényeken felfedezhetjük a környék természeti szépségét.
Castelnaud-la-Chapelle és a háborús múzeum
A szőlővel borított falu zsalugáteres kőházak és boltíves kapualjai alatt remek helyszín kínálkozik egy folyóparti piknikhez,
a fő látványosság azonban a kastély a falu tetején, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a Ceou folyó völgyére. Belül egy háborús múzeum kapott helyet, ahol többek között fegyvermásolatokat láthatunk abból az időből, amikor a falu stratégiai védelmi pont volt.
Persze, ezen a csodálatos régión kívül is akadnak romantikus falvak Franciaországban, és máshol Európában is.
(Forrás: Euronews, képek: Unsplash, Getty Images)
Dordogne | franciaország | nagy sztori | folyó | falvak | idill
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!