A Márton-nap tradicionális étele a sült libacomb. A hagyomány gyökere Szent Márton püspökké avatásához kötődik. A szertartást követően ugyanis a libaólban találták meg őt, tiszteletére pedig hatalmas lakomát rendeztek, az asztalra pedig a bor mellé libasült került. Úgy tudni, hogy már a 12. században is megtartották a Márton-napi libalakomákat, amelyeket manapság az újbor ünnepével is gyakran összekötnek.
Így készül a tökéletes Márton-napi sült libacomb egy hagyományos német recept alapján
Hozzávalók:
- 4 libacomb
- babérlevél, rozmaring, kakukkfű
- 600 gramm lila káposzta
- 500 milliliter vörösbor
- 3 fej vöröshagyma
- 1 narancs héja és leve
- 1 alma lereszelve
- 3 evőkanál méz
- 2 citrom reszelt héja
- 2 evőkanál libazsír
- 200 gramm fehér kenyér
- 250 milliliter tej
- 3 tojás
- 2 evőkanálnyi apróra vágott petrezselyem
- 2 babérlevél
- 3 csillagánizs
- 1 fahéjrúd
- 10 borókabogyó
- 1 csipet szerecsendió
- 1 evőkanál só
- 2 teáskanál bors
- 2 evőkanál vaj
- olívaolaj
Elkészítése:
Első lépés:
A libacombokat leöblítjük és papírtörlővel leitatjuk róla a vizet. A combot bevagdossuk, besózzuk majd egy vákuumzacskóba teszzük szekfűszeggel, babérlevéllel és egy kevés olívaolajjal. Vízfürdőt készítünk, amit 80 fokos hőmérsékleten tartunk és 12 órán át főzzük benne a húst.
Második lépés:
A lilakáposztát vékony csíkokra vágjuk, egy tálba tesszük és elkeverjük a narancslével, a narancshéjjal, a vörösborral, majd hozzáadjuk fahéjat is. Négy órán keresztül hagyjuk pácolódni. Ezt követően a hagymát megpucoljuk, apróra vágjuk, majd egy nagy serpenyőben libazsíron megpirítjuk, rádobjuk a lilakáposztát, picit megsózzuk. Hozzáadjuk a csillagánizst, a babérlevelet és a borókabogyót is. Vizet adunk hozzá és puhára pároljuk. Közvetlenül a főzési idő vége előtt belekeverjük a mézet, a reszelt almát és a citrom héját is.
Harmadik lépés:
A kenyérgombócokhoz a kenyeret kockára vágjuk. A vöröshagymát meghámozzuk, apróra vágjuk és a szintén felaprított petrezselyemmel együtt egy kevés olajon rövid idő alatt megdinszteljük. A tejet felforraljuk. A tejet, a hagymát és a petrezselymet ráöntjük a kockára vágott kenyérre és jól összekeverjük. Sóval, borssal és szerecsendióval ízesítjük. 15 percig állni hagyjuk, majd beletörjük a tojásokat is és összegyúrjuk. Gombócokat formázunk belőle, amiket vízben megfőzünk. Feldaraboljuk, majd serpenyőben mindkét oldalát egy kevés vajon aranybarnára sütjük.
Negyedik lépés:
A libacombokat kivesszük a vákuumzsacskóból, közben a sütőt 180 fokra előmelegítjük. A libacombokat rásorakoztatjuk egy tepsire és addig sütjüjk, amíg a bőre ropogós nem lesz. A zsírjával gyakran meglocsolgatjuk. Tálaláskor vörös káposztával és kenyérgombóccal tálaljuk.
(Forrás: sousvidely.com, fotók: Getty)
libasült | liba | trükk | recept | tipp
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!