Amikor szívbetegségekről beszélünk, azt gondoljuk, hogy a tünetek látványosak, beszédesek és drámaiak, így biztosan egyértelműen észrevennénk, ha ilyesmivel állnánk szemben. Pedig a szív betegsége az egyik legalattomosabb jelenség.
A korai felismerés jelentősége
A szív- és érrendszeri megbetegedések - a szívinfarktus, agyi keringési zavar, alsó végtagi verőérbetegség - halálhoz, rokkantsághoz vezethetnek, ha nem derülnek ki időben. Az IQB Medical Kardiológia szakrendelés keretében teljes körű figyelemmel és vizsgálatokkal tárja fel a szív működésében fellépő problémákat.
A tipikus tünetek között szerepel az indokolatlan és folyamatos fáradtság vagy gyengeség. A karzsibbadás vagy a mellkasi fájdalom szintén közismert szimptómák. A súlygyarapodás és az ödéma együttes megjelenése is ide tartozik, hiszen a vízvisszatartás állhat az ilyen jellegű hízás hátterében. A nehézlégzés és a sokáig elhúzódó, jellemzően hurutos köhögés is figyelmeztető jelek lehetnek.
Azonban a betegség megjelenése nem mindig ilyen látványos, gyakran csendben meghúzódó, lassú leépülésről van szó. Ezért számít a szűrés, mely elsősorban EKG és szívultrahang vizsgálatot jelent. Az első a szív ritmusát és a fizikai terhelésre adott reakcióját vizsgálja, míg utóbbi a szív állapotáról és működéséről ad pontos képet.
Hogyan előzhetjük meg a szívbetegségek kialakulását?
A legfontosabb, amit tehetünk, hogy “nem keressük a bajt”. Azaz egészségesen táplálkozunk, ami rendszerességet és mértékletességet, egyszóval kiegyensúlyozottságot takarja. Az omega zsírsavakban gazdag halak fogyasztása, a teljes kiőrlésű gabonafélékből készült pékáruk, tésztafélék, valamint a sok friss zöldség és gyümölcs csökkentheti a kockázatot.
A rendszeres testmozgás, ami a képességeinknek, életkorunknak, illetve jelen egészségi állapotunknak mindenben megfelel, szintén áldásos hatással bírhat. Ezek elsősorban kardio jellegű mozgások, az állóképességet növelik, melyek során fokozatosan emelhető a mozgás intenzitása. A kerékpározás, tempós séta, egyenletes kocogás, de természetesen egyéb mozgások is ideálisak.
Meg kell említeni a lélek egyensúlyát is: a stresszes helyzetek megfelelő kezelését. Ugyanis a test folyamatos készenléti állapotban tartása rendkívül megterheli a szervezetet. Ennek okán meghatározó a tudatos pihenés, azaz a relaxációs technikák elsajátítása, a meditáció gyakorlása, valamint efféle kikapcsolódást és ellazulást eredményező tevékenységek, hobbik.
Kik a veszélyeztetettek?
Létezik genetikai hajlam, de a rossz szokások is elvezethetnek a szívbetegségig. A dohányzás és a rendszeres alkoholfogyasztás első számú közellenségek. A zsíros és túlzottan fűszeres ételek, a magas BMI index szintén nem segítenek, és sokszor említik a férfiakat, mint kiemelt “célpont”.
A kiegyensúlyozott életvitel, a reális célok meghatározása és elérése harmonikus mindennapokhoz vezet. A test, lélek és a szellem egységének megteremtése és megőrzése segít egészségünk fenntartásában is.
(Szponzorált tartalom)

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!