The Global Centre for Clean Air Research, azaz a Tiszta Levegő Kutatások Globális Központjának legújabb kutatása szerint a botanikus kertek jelenthetik az egyik legjobb megoldást a hőhullámok hatásainak enyhítésére.
A Surrey Egyetem Tiszta Levegő Kutatási Világközpontja (GCARE) tanulmányában arra a következtetésre jutott, hogy a botanikus kertek átlagosan akár öt Celsius-fokkal is le tudják hűteni a város levegőjét. Úgy tudni, hogy a vizes élőhelyeket és a zöld növényzetet ötvöző létesítmények
a füves parkokhoz képest is jóval hatékonyabbak lehetnek a városi felmelegedés elleni küzdelemben.
A GCARE alapító igazgatója, Prashant Kumar szerint a botanikus kertekben megtalálható növények sokfélesége, a sűrű lombkorona és a vízi elemek egyaránt hozzájárulnak a környező levegő lehűtéséhez. Amennyiben pedig ezeket a városok kibővítik, tovább fejlesztik,
fenntarthatóbb és a hőhullámokkal szemben ellenállóbb környezetet tudnak kialakítani.
Úgy tudni, a kutatás során a szervezet munkatársai a világ minden táján tanulmányozták a botanikus kertek hűsítő hatásait. Azt is megállapították, hogy régió-specifikus stratégiákra van szükség a várostervezésben a hűtési előnyök optimalizálása érdekében.
(Forrás: Dezeen, fotók: Getty)
klímaválság | botanikus kert | hőhullám | városi felmelegedés | fenntarthatóság
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!