Ezért nem probléma, ha elered az eső Horvátországban

A tengerpart és a csodás tavak, vízesések után egyre inkább felfedezzük Horvátország más arcait is, és erre jó okunk van, elvégre a rejtélyes egyiptomi múmiától a legrégibb európai naptáron át a Vörös Történelemig számtalan izgalmas látnivaló vár. Mutatjuk, mit lehet csinálni, ha elromlik az idő nyaraláson! 

Horvátország hallatán elsősorban a hosszú tengerpartra, a forró nyarakra és talán a csodás nemzeti parkokra asszociálunk, és ezzel nincs is semmi probléma. Hiba volna ugyanakkor megfeledkezni az ország gazdag kulturális örökségéről:

mivel az eső olykor Horvátországban is elered, mutatunk néhány fantasztikus helyet, ahol még nyersz is azzal, ha a nyaralás közepén kap el az égi áldás.

Horvátország látnivalóinak némelyike a világ legrégebbi kulturális emlékei közé tartozik. Ilyen Apoximenosz szobra Lošinj szigetén. Az ókori görög bronzszobor 4. századi másolata 192 cm magas, és egy győztes atlétát ábrázol, aki a verseny után kaparóval (sztrigilisz) távolítja el bőréről az olajos homokot.

Apoxyomenos Múzeum, Mali Lošinj, Fotó: Ivan Dorotić, Maja Bosnić

A szobrot egy turista fedezte fel a tenger fenekén 1999-ben; vélhetően egy hajó legénysége dobta ki a fedélzetről rossz időben, hogy megakadályozza a hajó elsüllyedését. A felfedezése után hét évig restaurálták, és most saját múzeuma van a városban. Bár ez a művészi motívum nem volt ritka, csak nyolc szobor maradt meg a világon, a legjobb állapotban éppen a lošinji – egy Apoximenosz szobor pedig a komáromi Csillagerődben is található.

Régészek paradicsoma

Különleges gyűjteménnyel büszkélkedhet a Vukovári Városi Múzeum is, elvégre itt található a legrégebbi európai naptár. A Duna partján, Vukovártól mintegy öt kilométerre délre található az eneolit ​​kultúra egyik legfontosabb régészeti lelőhelye, a Vučedol régészeti lelőhely. A település időszámításunk előtt 3000 és 2400 között virágzott, amikor Mezopotámia és az ókori Egyiptom.

Vučedol, Photo: Bojan Haron Markičević

A fennmaradt anyagok – elsősorban a kerámia – kidolgozása és díszítése egy magasan fejlett civilizációról árulkodnak, amelynek a leghíresebb hagyatéka a Vučedol galamb: egy 20 cm magas, gazdagon díszített, madár alakú kultikus edény, ugyanakkor a legrégebbi európai naptár is a múzeum gyűjteményét gazdagítja.

Vörös Történelem

Kalandozzunk délebbre is: Dubrovnikban vár a Red History Museum, ahol a kommunista idők tárgyi emlékeire csodálkozhatunk rá (megint). Művészet, formatervezés, politika és titkosügynökök 400 négyzetméteren. Jellegzetes zenék, ellenzéki mozgalmak és egyéni történetek a Kommunista Párt éber tekintetétől kísérve, mindez közvetlenül a Gruž kikötő mellett.

Red History Museum / Hrvoje Margaretić / Dubrovnik Idegenforgalmi Hivatal
Etruszk rejtély

Ókori emlékekről már írtunk, de e téren kihagyhatatlan a zágrábi Archeológiai Múzeum, ahol egy talányos múmiát őriznek.

Fotó: Sergio Gobbo

A zágrábi múmiát az 1860-as években Egyiptomból hozták a városba; a kötésen lévő furcsa karaktereket megvizsgálva kiderült, hogy nem hieroglifák, mint eredetileg gondolták, hanem etruszk írás. Az úgynevezett Liber linteus Zagrebiensis (Zágrábi vászonkönyv) 1130 szót tartalmaz, így ez a leghosszabb ismert etruszk írás – ám a tartalma továbbra is rejtély, miként az is, hogy hogyan kerültek ezek a ruhadarabok egy egyiptomi múmiára.

Szakítás, nevetés

Ugyanakkor csak azért, mert esik az eső, még nem kell visszamenni Mezopotámiáig az időben: Zágráb múzeumai mindenki kíváncsiságát kielégítik, elvégre modellvasút múzeumot ugyanúgy találunk, mint kortárs művészeti központot, vagy épp a nyolcvanas évek múzeumát, amit egy, a jugoszláv időkben ragadt családi háznak alakítottak ki.

Zagreb, Fotó: Julien Duval / Zágráb Idegenforgalmi Hivatal

Szintén Zágráb különlegessége a Megszakadt kapcsolatok múzeuma, egy fizikai és virtuális nyilvános tér, amelyet kizárólag a szívfájdító történetek megőrzésére és elbeszélésére hoztak létre, szóval ez egy múzeum rólad, rólunk, a szeretetünkről és a veszteségeinkről.

Magszakadt kapcsolatok múzeuma, Zágráb, Fotó: BBDO

Mindennek mondhatni az ellentéte a város nevetőmúzeuma, a HaHaHouse. A humort, a művészetet és a technológiát ötvöző kiállítás megmosolyogtat, attól függetlenül is, hogy milyen a humorod – itt mindenki megtalálja a számítását, a számítások szerint háromtól százhárom éves korig. Golubić Andreát, a múzeum alapítóját az a szándék vezérelte, hogy

örömet és vidámságot adjon az embereknek egy olyan időszakban, amelyet a stressz és a fáradtság jellemez.

„Ez a projekt szívből született, a lélek gyógyszereként a mai szürkeségben” – mondta Golubić, akivel nem lehet nem egyetérteni.

HaHaHouse, fotó: HaHaHouse / Lukša Marotti
Ami igazán felvillanyoz

Mi villanyozhatna fel még a nevetőmúzeumnál is jobban? Hát a Nikola Tesla emlékközpont. A zseniális tudós-feltaláló pontosan éjfékor született (1856. július 9. és 10. között) a Smiljan nevű településen, az emlékközpontnak otthont adó házban.

A faluban azt mesélik, hogy azon az éjjel villámlott, ezért nem csoda, hogy az életútja ilyen volt.

Egészen más lenne a világ ma Tesla több száz találmánya – melyek java része az elektromossághoz kapcsolódik – nélkül. De ebben a múzeumban azt is szeretjük, hogy innen elindulva felfedezhetjük a számos természeti szépséget magában rejtő környéket, a hegyláncokkal körülölelt Likát.

Nikola Tesla emlékközpont, Smiljan, Fotó: Ivo Biočina
Esik Šibeniken? Nem probléma!

A Šibeniki Szigetcsoportról elsősorban a csodálatos strandok vagy a George Bernard Shaw-t is megihlető Kornati-szigetek képe idéződik fel, de eső arrafelé is lehetséges. Kétségbe esni viszont nem kell, ha éppen ott nyaralunk, és elromlik az idő: több különleges múzeumot is találunk.

Prvić Luka faluban élt „a repülő ember”, Verancsics Faustus, a reneszánsz ragyogó elméje, az ejtőernyő feltalálója, nyelvész, tudós, akinek az életét a Verancsics Faustus Emlékközpontban ismerhetjük meg.

Faust Vrančić emlékközpont, Fotó: MC Faust Vrančić / Vodice Idegenforgalmi Hivatal

És ez még nem minden!

Betina bájos halászfalva, amely a Love International nyári fesztiváljáról ismert ad otthont a Fahajó Építési Múzeumnak, amely az ember és a fa szimfóniája a hajóépítés szenvedélyéről, a tudás átadásáról nemzedékről nemzedékre.

Trakostyán vára

És legvégül plusz egy tipp: ha nem egy városban, hanem kirándulás közben lóg az eső lába, akkor sem kell kétségbe esni. Erre jó példa a nyitóképen szereplő Trakostyán (Trakošćan) vára, ahol a környék és a Drašković család életét mutatják be, többnyire 15-19. századi tárgyi emlékekkel, több helyen az eredeti enteriőrrel. Ez ugyanis azon ritka épületek egyike Horvátországban, amelyet teljes egészében megőriztek az eredeti formájában.

Trakostyán vára, Fotó: Julien Duval
Nyugodt, biztonságos

Nemrég arról számoltunk be, hogy Zágráb egyre több nyugdíjas számára válik vonzó célponttá, mert a biztonság, a stabil gazdasági környezet és az alacsony megélhetési költségek olyan előnyöket jelentenek, amelyekkel kevés európai főváros tud versenyezni. Aki viszont egy színpompás karneválra vágyik, nemhogy megtalálja a számítását a horvátoknál, de betekintést nyerhet az ország gazdag kulturális örökségébe és vendégszeretetébe is.

(Nyitókép: Trakostyán vára, Fotó: Domagoj Sever)

tamogatott tartalom | kultúra | utazás | Horvátország

FOLYTASD EZZEL

Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban

Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Rendeld meg a Roadster magazin 19. számát!

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Mutatjuk mit csinálj Horvátországban, ha elered az eső!
Hirdetés