A hely, ahol majd karanténba vonulhatsz a valóság elől

Ez a hotel tényleg durván kiszakít a hétköznapokból: az ide látogatók egyedül mennek, belépéskor minden digitális eszközt leadnak, és csak más országból érkezett vendégekkel találkoznak. Ez a 14 days, ahol egyesül a hygge és a zen, és ahol a turnusokat a holdciklusokhoz igazítják majd.

Különleges projekt készülődik 14days néven: egy szálloda, ami a zen érzés és a hyggeiskola legszebb elemeit olvasztja majd magába. A helyszín Dánia, a Koppenhágától északra lévő Esrum-tó, nyugati partján a Nordsjælland természetvédelmi területtel.

A 14days modellje

A projekt egy mindannyiunk számára ismerős helyzetre reagál: rengeteg információhoz férünk hozzá, állandóan kattog az agyunk valamin, nehéz eltávolodni ettől a helyzettől, kicsit visszavonulni, leereszteni, nagyobb távlatban, nagyobb léptékben gondolkozni.

Minderre lehetőséget teremt a 14 days, amit szándékosan a nyugalom, tér és idő megélésére tervezett a japán Kichi Architectural Design.

Értelemszerűen a kézenfekvő hyggézésen túl innen ered a zen vonal: Naoyuki Kikkawa vezető tervező hozzátette, amit a saját kultúrájából hozott, no meg az építészeti tapasztalatait is. Ám ezek még csak az alapok – a hotel szokatlan és erőteljes eszközökkel éri el, hogy az oda látogatók a lehető legteljesebb mértékben kiszakadjanak a hétköznapokból.

A 14 days visszatérés a természethez, egy hely, ami a tervezők szavaival arról szól, hogy „felejtsd el a bankszámládat, a holnapot, a közösségi kapcsolataidat, a nemedet, a hivatásodat, a nemzetiségedet, a foglalkozásodat, még azt is, hogy ki vagy! Mindent.

Ürítsd ki az elméd, és nyisd ki a szemed!”

És ehhez csak az első lépés elvonulni egy ismeretlen helyre, távol a hétköznapok monoton zakatolásától, egy olyan épületegyüttesbe, amit a Nap és a Hold ciklusaira hangoltak, és ahol megjelenik a keleti filozófia öt alapeleme: a víz, a fém, a föld, a tűz és a fa.

A földrajzi távolság mellett más is kiszakítja a mindennapokból az ide látogatókat: digitális eszközök nélkül kell itt lenni, és csak egyedül csekkolhatsz be – ellenben a hatvan vendég mindegyike más-más régióból, országból érkezik majd. Értelemszerűen tizennégy napra. Háromféle teret terveztek a projekthez: Hely, Emberek, Idő.

A turnusok idejét a holdciklusokhoz igazították: az A) dagadó hold idején van, és teliholdkor ér véget, a B) fogyó hold idején van, és újholdkor fejeződik be.

Megjelenik a jin-jang is: a jin egy füves holdkupola, vagyis föld alatti vendégszállások, a jang pedig a földfelszín feletti közösségi tér, a tó partjával párhuzamosan, harminc méter hosszan. Ahogy írják, „tökéletesen karantén a hétköznapi élet elől”.

Technikailag egy hálózatfüggetlen épületegyüttesről van szó, nap- és szélerőműből jön az energia, víztisztító berendezés és mikrobiológiai fermentációs kezelőrendszerek működnek majd. A biomasszából, a hulladékból is energiát állítanak majd elő, a falakra vályogvakolat kerül, a közösségi terekbe japán tatami, a többi felhasznált anyag helyből származik majd.

És milyen a hygge-zen hibrid? Inkább idézzük a tervezőt: „A zenben a valódi önmagadat keresed, a hyggében a valódi boldogságot.”

Ehhez nemcsak meditálni kell/lehet: a látogatók jógázhatnak, táncolhatnak. A központi épületben hatvan szoba és egy étterem van, a hálószobákban vízágy, cirkadiánvilágítás, illataroma. Lesz pezsgőfürdő, szauna és spa is. Szabadtéri tevékenységek is akadnak bőven: erdőfürdőzés, sima fürdőzés, SUP, halászat, festés. Japán konyha lesz, ahol a menüt szintén a szezon változásaihoz igazítják majd.

14 days
tervező: Kichi Design Architectural + Atelier como
helyszín: Dánia
teljes terület: 20 000 m²
hasznos alapterület: 3222 m²

Zéró tér: 900 m²
Központi tér: 1320 m²
Szauna & spa: 234 m²
Adminisztrációs épület: 512 m²
Raktár: 256 m²

(Látványtervek: Kichi Architectural Design)

zen | 14days | digitális detox | Kichi Architectural Design | Dánia

FOLYTASD EZZEL

Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek

Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom