Bejárni a világot, számtalan élményt és tapasztalatot gyűjteni, új embereket és kultúrákat megismerni, mindeközben pedig rendesen dolgozni is? Elsőre talán túl szépnek hangzik ahhoz, hogy igaz legyen. Pedig egyre többeknek sikerül.
A megfelelő tervezéssel, eszközökkel, elszántsággal és támogatással igenis megvalósítható. Ezt támasztja alá az a tény, miszerint jelenleg kis híján ötmillió amerikai munkavállaló vallja magát digitális nomádnak. Hogy ez mégis mit jelent pontosan? Ezzel a kifejezéssel olyan személyekre utalunk, akik a távmunka és a modern technológia lehetőségeit kihasználva egy laptoppal vagy okostelefonnal felszerelkezve a világ bármely pontjáról tudnak dolgozni.
A legnagyobb előnye ennek az egésznek, hogy tulajdonképpen bárhol létrehozhatunk magunknak egy átmeneti otthont és munkahelyet, amíg kellőképpen gyors és megbízható az internetkapcsolat.
Digitális nomádként egyszerre dolgozhatsz és fedezheted fel a világot, csak annyi pénzt kell keresned, ami az általad preferált életstílushoz elegendő.
Egy-egy helyen akár hónapokig is elidőzhetsz, nem kell vágtában felfedezni az adott települést, mint amikor hagyományos turistaként utazol valahova. Akárhogyan is döntesz, ennek az életvitelnek megvannak az előnyei és nyilván a hátrányai is, illetve sok-sok előkészületet és szilárd elhatározást igényel. A The New York Times nemrégiben összegyűjtötte a legfontosabb megelőző lépéseket, mi pedig kiegészítettük őket. Máris mondjuk, hogyan szabadulhatsz ki a mindennapi mókuskerékből, és hogyan válhat belőled digitális nomád.
Nyilvánvalóan az egyik legfontosabb feltétel, hogy olyan hivatásod legyen, amit távmunkában is el tudsz végezni. Manapság szerencsére rengeteg olyan munkakör (például programozó, grafikus, szövegíró, youtuber, blogger, webfejlesztő) létezik, amit simán meg lehet oldani bárhonnan interneten keresztül, akár egy cégnek dolgozol, akár szabadúszóként vagy éppen vállalkozóként keresed a kenyered.
A lényeg, hogy legyen egy piacképes tudásod, és olyan ügyfélköröd vagy munkáltatód, aki engedélyezi a távmunkát.
Ha jelenleg kötött helyen dolgozol, első körben meg kell győzni a főnököd arról, hogy távolról is hatékony vagy. Először érdemes heti egy nap home-office lehetőséget kérni, aztán ha tényleg működik a dolog, akkor fokozatosan növelni a távolról ledolgozott napok számát, mielőtt végleg elszakadnál az irodától. Ez azért is jó módszer, mert így saját magad is tesztelheted, képes vagy-e jól beosztani az időd, és valóban elvégezni a munkát otthonról vagy egy kávézóból.
Ha mindez nem megy, akkor a digitális nomád életstílust bizony nem neked találták ki, és a következő lépésekkel már nem kell vesződni. Ha viszont nagyon is működik, akkor érdemes lesz beszerezni néhány szükséges eszközt. Egy jó laptop és az internetkapcsolat az alap, de nem árthat egy minőségi fülhallgató és mikrofon, valamint egy külső akkumulátor sem. Emellett ajánlatos meghatározni egy napi munkaidőt, amikor a kollégáid biztosan elérhetnek.
Ezek után ki kell találni az úti célt, vagyis el kell dönteni, honnan is szeretnénk dolgozni. Ehhez segítségünkre lehet a Nomad List, ahol mindenféle szempontból értékelik a városokat.
A választást nyilván nagymértékben befolyásolja a költségkeret, illetve hogy mennyi időt kívánsz majd ott eltölteni.
A tervezésben segítségünkre lehetnek olyan oldalak, mint például a Destigogo, a szálláskeresésben pedig az Airbnb és a Hostelworld. Érdemes olyan helyet választani, ahol jó az internet, akad a közelben közösségi iroda, és nincs túl sok zaj vagy egyéb tényező, ami elterelné a figyelmet.
Ami a büdzsét illeti, természetesen számítani kell különböző kiadásokra, mint például egy lakás bérleti díja, tömegközlekedés, coworking space díja, telefon, internet, étel, ital és így tovább, tehát minimálbérrel a zsebben aligha lesz álomszerű és pozitív élményekkel teli a nomádkodás. Ökölszabályként használható, hogy legalább fél évre elegendő költőpénz legyen félretéve, mielőtt nekiindulsz a nagy kalandnak.
Az igazán profi megoldás persze az, ha olyan országból érkezik a fizetés, ahol átlagon felüli béreket osztanak, miközben olyan országban élsz, ahol kevés pénzből is magas életszínvonal tartható fent.
Érdemes konzultálni egy könyvelővel is, aki jártas az érintett országok pénzügyeit és adószabályait illetően. Biztos, ami biztos alapon.
Mindezeken túl gondoskodni kell minden olyan alap dologról, amiről egy hagyományos utazás előtt is gondoskodni szokás. Ellenőrizni kell az okmányaink érvényességét, szükség esetén intézni kell a vízumot, illetve a különböző biztosításokat is. Emellett az is hasznos lehet, ha csatlakozol különböző digitális nomád közösségekhez.
Nem egyszerű hátrahagyni a családot és a barátokat, hiába a rengeteg kaland és a világ felfedezése, ha közben végig magányosnak érzi magát az ember.
Ennek elkerülése érdekében megéri felvenni a kapcsolatot azokkal, akik hasonló cipőben járnak, és hasonlóképpen élik mindennapjaikat. Rengeteg hasznos tippel és trükkel szolgálhatnak.
Attól pedig nem kell félni, hogy nem találsz ilyen közösségeket és megfelelő helyet a munkához. A HVG már két évvel ezelőtt arról írt, hogy az effajta vándormunkások annyian vannak, hogy kiszolgálásukra sorra alakulnak a vállalkozások a világ különböző pontjain:
"A Roam cég például – amelynek a neve a mobiltelefonálás révén ismert barangolást idézi – Miamiban, Bali szigetén, Tokióban, San Franciscóban és Londonban tart fenn sajátos lakóközösségeket, és már tervezi a továbbiakat. Ingatlanjai egyszerre lakó- és munkahelyek olyan nemzetközi ismerkedési lehetőségekkel, mint a közös főzőcskézés és vacsorázás" – olvasható a HVG írásában.
Egy listát pedig már mi is összeállítottunk korábban azokról a városokról, amelyeket érdemes felkeresni digitális nomádként.
Íme a tippjeink:
digitális nomád | világ | város | életmód | internet | távmunka
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!