Implantátum vagy híd? Melyiket válasszuk?

A foghiány pótlására a modern fogászat már számos lehetőséget kínál. A kivehető pótlások helyett a legtöbbször implantátummal vagy híddal visszaállítható az eredeti fogak funkciója és esztétikai értéke, azonban adja magát a kérdés: melyiket válasszuk a kettő közül?

 

Tudni kell, hogy ebben a kérdésben a legtöbbször a megoldandó probléma jellege dönt és nem a páciens. Vannak ugyanis olyan esetek, amikor hiába szeretné valaki az olcsóbb hidat választani, ha a körülmények nem teszik lehetővé az alkalmazását.

 

Az implantátum vagy híd kapcsán csak akkor kell dönteni, amennyiben a fogorvos úgy látja: mindkét megoldás optimális lehet, így a páciensre bízza a választást.

 

Mivel sokan nem tudják, hogy a két fogpótlási módszer között mi a különbség, milyen előnyeik és hátrányaik vannak, ezért az alábbiakban összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat, amelyek nagy segítséget jelenthetnek ilyen helyzetben.

 

Ha Önnek implantátumra vagy hídra, esetleg más beavatkozásra van szüksége, kattintson a következő linkre: NaturaDent fogászat Budapesten.

A fogászati híd

 

Mi az a fogászati híd?

 

A fogászati híd egy hatékony fogpótlási módszer. Lényege, hogy a pótlást két egészséges foghoz kell rögzíteni mintegy pillérként, amelyek nemcsak a rögzítésért, hanem a terhelés elosztásáért is felelősek.

 

A híd anyaga a koronáknál is alkalmazott erős, tartós és egyben esztétikus anyagból készül (jellemzően porcelánból vagy cirkónium-dioxidból), így megfelelő kialakítás esetén mind az árnyalatot, mind a kialakítást tekintve tökéletesen illeszkedik majd a fogsorba.

 

Ugyanúgy terhelhető, mint a hagyományos fog, azonban sokkal nagyobb odafigyelést igényel a higiénia szempontjából, hiszen amennyiben a tartást végző egészséges fogak elromlanak, a híd is veszélybe kerülhet, kimozdulhat.

 

Ilyen esetekben már csak az implantátum jelenthet megoldást.

 

A fogászati híd előnyei

 

A fogászati híd legnagyobb előnye az implantátummal szemben, hogy nemcsak olcsóbb alternatívát nyújt, de mindemellett sokkal hamarabb elkészülhet, optimális esetben néhány héten belül a helyére kerülhet a végleges változat, ami képes visszaadni a teljes rágófunkciót.

 

Lényegesen kisebb beavatkozást igényel, mint az implantáció, és kevesebb konzultációra is van hozzá szükség, így amennyiben lehetőség van a kialakítására, általában ezt javasolják elsőként a konzerváló szakterületen lévő fogorvosok.

 

A fogászati híd hátrányai

 

A legnagyobb hátránya a fogászati hídnak, hogy a szomszédos fogakat a pillérek kialakításának érdekében mindenképpen le kell csiszolni, így az egészséges foganyagnak akár a 40 százaléka is eltávolításra kerülhet ilyenkor.

 

Ez a legtöbbször a két szomszédos fog gyökérkezelését igényelheti, hiszen olyan rétegeket érinthet a híd, ami hosszabb távon fájdalmakkal, érzékenységgel és egyéb kellemetlenségekkel járhat.

 

Amennyiben az implantátumokkal vetjük össze a fogászati hidakat, mindenképpen meg kell említeni, hogy utóbbiak alapvetően gyengébb rágóerőt biztosítanak, sőt alkalmazásukkal a pillérként használt fogak könnyedén túlterhelődhetnek.

 

Ezen felül míg az implantátumok élettartama több évtizedben mérhető, addig a hidakat 10-15 évente cserélni kell. Utóbbiak ráadásul nem pótolják a foggyökeret, ezért az állkapocs csontvesztését sem tudják megakadályozni.

 

Végül, de nem utolsó sorban a hidak tisztítása lényegesen körülményesebb, nagyobb fejtörést okoz, mint az implantátumoknak, ami jellemzően több szájhigiéniai problémát idézhet elő.

 

Mikor jó választás egy fogászati híd?

 

Amennyiben

 

  • a szomszédos fogak lehetőséget adnak a kialakításra;
  • szeretnénk egy könnyebben megfizethető pótlást;
  • nem akarunk több hónapot várni a fogpótlásra;
  • a szomszédos pillérfogak eleve gyökérkezeltek, tömöttek;
  • nincs elég csont az implantátum beültetéséhez és elkerülnénk a csontpótlást;
  • olyan betegségtől szenvedünk, ami negatívan befolyásolná az implantátum gyógyulását.

 

A fogászati implantátum

 

Mi az a fogászati implantátum?

 

A fogászati implantátum az egyik legmodernebb és leghatékonyabb fogpótlási módszer, amely minden tekintetben képes visszaadni a hiányzó fogak funkcionalitását.

 

Ennek az oka, hogy az implantátumok kialakításakor erőteljes titán műgyökeret építenek az állkapocsba – fémallergia esetén ez lehet cirkónium is –, majd miután csontosodott, ez tartja meg az eredeti fog megjelenésével tökéletesen azonos megjelenésű koronát.

 

A fogászati implantátum előnyei

 

A hídhoz képest az implantátum legnagyobb előnye, hogy nemcsak esztétikailag kínál tökéletes pótlást a hiányzó fogak helyére, hanem a funkciók tekintetében is, hiszen anatómiailag, azaz felépítésének tekintetében megegyezik az eredeti fogazattal.

 

Kényelmesebbek, érzetre is a valódi fog hatását biztosítják, egy fog pótlásakor pedig megszokást is alig igényelnek, de a legfontosabb, hogy ugyanazt a harapási erőt biztosítják, mint a valódi fogak, hiszen a rágás során a súly az állkapocs csontjára terhelődik.

 

Ez nemcsak a rágásra van jótékony hatással, de a csont leépülését is megakadályozza. Ezt csak és kizárólag az implantáció tudja elérni a fogpótlási módszerek közül.

 

Amennyiben a fogászati hídhoz hasonlítjuk, nagy előnye, hogy nincs szükség a kialakításához szomszédos fogakra, illetve azok lecsiszolására, ami ép fogak esetén különösen lényeges szempont.

 

Nem mellesleg a fogászati implantátumoknak az élettartamuk is lényegesen hosszabb, mint a hidaké, így gondos ápolás mellett akár élethosszig kitarthatnak.

 

A fogászati implantátum hátrányai

 

Természetesen az implantátumoknak is vannak hátrányaik a hidakhoz viszonyítva. Az egyik, hogy minden esetben műtéti beavatkozást igényelnek.

 

Bár egy jól felszerelt rendelőben, mint a NaturaDent Lézerfogászata, ez ma már rutinműtétnek tekinthető és a modern érzéstelenítési módszereknek hála teljesen fájdalommentes, de az állkapocs csontozatba történő beültetés minden esetben jelentősebb beavatkozás a hídnál.

 

Sőt, ha a páciens csontozata túl gyenge ahhoz, hogy fogadja az implantátumot, akkor csontpótlás is megelőzheti az egész folyamatot.

 

Ezen felül a fogászati implantátum kialakítása minden esetben hosszabb kezelési időt vesz igénybe. Eleve a műgyökér beültetését követően legalább három hónapot kell várni arra, hogy az implantátum csontosodjon és terhelhető legyen.

 

Ez idősebb szervezetnél vagy más esetben akár hat hónapig is eltarthat a gyógyulási idő. Nem ritka ennek fényében, hogy az implantátum beültetése és teljes kialakítása akár 6-12 hónapot is igénybe vehet.

 

Mivel egy sokkal tartósabb és modernebb eljárásmód, ezért természetesen a beültetés költségei is magasabbak, mint egy fogászati hídnak, de előnyös tulajdonságai felülírják ezt a negatívumot, hiszen cserébe egy megbízható pótlást kapunk.

 

Mikor jó választás egy fogászati implantátum?

 

Amennyiben

 

  • csak egyetlen fog pótlására van szükségünk;
  • komplett protézis kialakítása került kilátásba, amit magabiztosan szeretnénk rögzíteni, ilyenkor ívenként legalább 4 implantátummal fix fogpótlás kérhető;
  • hiányzó front fog esetén szeretnénk tökéletesen élethű és megfelelően funkcionáló eredményt;
  • a pótlás melletti fogak egészségesek és nem akarjuk lecsiszoltatni a még ép foganyagot;
  • sorvégi foghiány pótlására van szükség, ahol nincs pillérfog ahhoz, hogy hidat lehessen kialakítani;
  • évtizedekre terveznénk és nem akarunk több fogpótlást (a jó minőségű implantátumok akár 50-60 évig is tartanak);
  • olyan műfogakat szeretnénk, amelyek nemcsak a megjelenésük, hanem a funkcionalitásuk tekintetében is magabiztos hátteret nyújtanak;
  • gyakran szenvedünk fogínygyulladástól, ezért fontos, hogy a pótlás könnyedén tisztítható legyen;
  • vissza akarjuk kapni a rágás és a harapás örömét, mindemellett teljes értékű fogazatra vágyunk.
  • több fogat szeretnénk pótoltatni kompromisszum mentesen.

(Szponzorált tartalom)

pr

FOLYTASD EZZEL

Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója

A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Rendeld meg a Roadster magazin 19. számát!

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa