Robogóval és városi buborékautóval indult az Iso története, de a legizgalmasabb autója a Ferrari korábbi tervezője által megálmodott sportkocsi volt. A márkát nemrég a Zagato támasztotta fel, a GTZ első példánya eladó.
Az olasz sportautókat gyártó márkák közül természetesen a Ferrari, a Maserati és a Lamborghini a legismertebb, pedig ígéretesen indult az Iso Rivolta története is, de a diadalmenete csak a hetvenes évekig tartott. A márkát többször is megpróbálták feléleszteni, a legutóbb néhány éve a Zagato stúdió lehelt bele új életet, ennek első kézzelfogható eredménye az Iso Rivolta GTZ.
Az Iso Rivolta története a harmincas évek végén kezdődött, amikor az Isothermos nevű, hűtőgépeket és fűtőberendezéseket gyártó céget 1939-ben megvásárolta Renzo Rivolta mérnök. A második világháború után robogók és motorkerékpárok gyártására álltak át, amire akkoriban óriási kereslet volt,
az igazi sikert azonban egy városi buborékautó, az Isetta hozta meg a cégnek.
Rivolta terve az volt, hogy a motorkerékpároknál kényelmesebb, de az apró Fiat Topolinónál is elérhetőbb miniautót készít.
Hiába lett zseniális az Isetta, ha az olaszoknak nem kellett,
ezért Rivolta eladta a licencét más piacokra. Francia és brazil gyárakban is készítették, de a legtöbben a BMW-változatot ismerjük, aminek a német autómárka feltámadásában is nagy szerepe volt.
A bevételből Rivolta egy szűkebb piacot, az elegáns túrakocsikét vette célba,
és 1962-ben mutatta be a Bertone stúdiónál dolgozó Giorgetto Giugiaro tervei alapján készült sportkupét, az Iso Rivolta IR 300-ast. Nevében a szám a teljesítményét jelölte, a Chevrolet Corvette-ből származó V8-as motorjával az újdonság a legerősebb túrakocsikkal is felvette a versenyt.
A ’63-as torinói autószalonon leplezték le az Iso A3-ast, amelyből közúti és versenyváltozat is készült, az utóbbival 1964-ben és ’65-ben a 24 órás Le Mans-i futamon arattak sikereket.
A műszaki tartalomért a Ferraritól érkező Giotto Bizzarrini felelt,
akinek a maranellói márka legendáját, a 250 GTO-t köszönhetjük, az Iso tulajdonképpen annak a továbbgondolásával született.
Az amerikai motorral szerelt olasz sportautókat rövidesen az Egyesült Államokban is forgalmazni kezdték,
és az Iso több új modellt mutatott be, mint az 5,4 literes, majd 7 literes V8-assal hajtott Iso Grifo, a négyajtós luxusautó Iso Fidia, valamint a 2+2 üléses Iso Lele, amelynek a szögletes formáját az akkor a Bertone stúdiónál dolgozó Marcello Gandini vetette papírra.
A hetvenes évek elejére egyre nehezebb pénzügyi helyzetbe került az Iso,
a General Motors például előre kérte a beépítendő motorok árát, ezért a Fordra váltottak, de ez sem segített azon, hogy a Ferrari, a Maserati és a Lamborghini egyre erősebb konkurenciát jelentett. Meg az sem, hogy 1973-ban a Formula–1-ben is indítottak csapatot a fiatal Frank Williams vezetésével.
Az Iso autógyártása 1974 végén szűnt meg, és bár többször megpróbálták feltámasztani a márkát, a kilencvenes években két tanulmányautót is bemutattak, a legtöbb sikerrel mégis a legújabb kísérlet kecsegtet.
2017-ben a Zagato stúdióhoz került az Iso Rivolta,
és előbb a Gran Turismo számítógépes játékhoz készítettek egy virtuális autót, majd egy valódi sportkocsit is megalkottak.
Az eredeti recept szerint az Iso Rivolta GTZ-ben is amerikai szív dobog,
hiszen egy Chevrolet Corvette átépítésével készül a sportautó. A 6,2 literes, 660 lóerős V8-as motorja és a nyolcfokozatú automata sebességváltója változatlan maradt, de a karosszériát teljesen újratervezték, a retró stílusú idomok szénszálas anyagból készültek, még a fényszórók és az ablakok is egyediek.
A Zagato milánói manufaktúrájában összesen 2500 órát vesz igénybe egy GTZ megépítése, ezért a tizenkilenc példányra tervezett limitált szériából csak nemrég készültek el az elsővel. A hagyományosan vörösre fényezett sportautó az Egyesült Államokba került, és 1,35 millió dollárért, azaz több mint 400 millió forintnak megfelelő összegért árulják.
A legendás névvel a jövő klasszikusa lehet belőle!
Mikroautók, nagy álmok
Nem az Isetta volt az ötvenes évek egyetlen buborékautója: a repülőgépgyártó Messerschmidt terméke volt a Kabinenroller, de a motorkerékpárokat készítő Zündapp és az ikonikus robogójáról ismert Vespa is elkészítette a saját elképzelését.
olasz autó | iso | iso rivolta | márkatörténet | sportautó
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!