Annak ellenére, hogy Jordánia a Közel-Kelet szívében fekszik, igazán változatos, sivatagokkal, várakkal és kastélyokkal tarkított, izgalmakkal teli ország.
Madaba
A fővárostól délre található Madaba vallási struktúrájáról és ősi művészetéről nevezetes. Leginkább egy 6. századi mozaik térképről ismert, amely Jeruzsálemet és más szent helyeket ábrázol.
A Madaba térképet Szent György templomában találták meg.
Sivatagi kastély
Jordánia Keleti-sivatagában, Ammántól keletre található egy kastélycsalád. Ezt a struktúrát az Omajjádok építették ki, néhányuk védelemként szolgált, egy pedig a kalifák számára épült.
A kastélyok hálózata révén az Omajjádok képesek voltak élni és boldogulni a könyörtelen sivatagi tájon. Megnézhetjük a fekete sziklát, Qasr Al-Hallabat mozaikjait, Hammam as-Sarah régészeti lelőhelyeit, illetve a Qasr Amra hihetetlen freskóit.
Rum vádi
A Rum vádi egy sivatagi völgy, Jordánia déli részén fekszik, és lélegzetelállító panorámájáról híres.
Ebben a sivatagi régióban nincsenek települések, beduin és nomád törzsek azonban egyszer-egyszer áthaladnak.
A Rum vádi nevezetességei közé sorolhatóak a természeti látványosságok és a sziklaalakzatok, valamint a szikla és a homok egyedi színei is.
Petra
Petra ősi városa, a világ hét csodájának egyike, az egyik legjobb hely, ahová ellátogathatunk Jordániában. A Vörös Város vagy Rózsa Város néven is ismert Petra a Nabátai Királyság fővárosa is volt, mielőtt a Római Birodalom részévé vált.
Egy petrai látogatás során elutazhatunk az ősi régészeti parkba a Siq néven ismert homokkő-kanyonon keresztül. A Siq mögött található a csodálatos Kincstár, ami valójában nem volt kincstár, inkább egy templom, vagy egy királyi síremlék. További jelentős romok közé tartozik a Római Színház, a Kolostor és a Homlokzatok utcája, amely a sírok homlokzatával körülvett óriási kanyon.
Dzserasz
Petra után Dzserasz (ókori nevén Gerasza) Jordánia második leglátogatottabb városa. Már a neolitikum idején is lakott volt, de városi rangot az ie. 4. században kapott az alapító szemita népektől. Virágkorát az ott keresztülhaladó kereskedő- és karavánutaknak köszönheti, de miután a kereskedők útvonalai áthelyeződtek, a város lassú hanyatlásnak indult. A 13. századra gyakorlatilag lakatlanná vált, és egészen a 19. századig úgy is maradt.
A sok évszázados elhagyatottság pozitív hozadéka, hogy a római kori építmények meglepően jó állapotban maradtak fenn.
Aki Dzseraszban jár, feltétlenül keresse fel a Zeusz templomát, Hadrianus diadalívét, az Északi színházat, az Ovális fórumot, Artemisz templomát, az Északi- és Déli-kaput, valamint a Déli színházat.
Ammán
Jordánia fővárosa Ammán, ami az ország legnagyobb városa, kulturális és kereskedelmi központja is.
Rengeteg romot találtak Ammánban a római hatalom idejéből, a legjelentősebb a nagy Római Amfiteátrum és a Nimfák szentélye.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Getty Images)
petra | utazás | Madaba | Dzserasz | látnivalók | jordánia
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!