Ez a hétköznapi fogás lehet a jövő űrétele

Az űrutazás rendkívül izgalmas és sok kutatómunkát igénylő terület. Ennek egyik aspektusa a táplálkozás. Ha ugyanis a Földtől egy távol lévő bolygóra szeretnénk embert küldeni, ki kell találni, hogy miként tudják majd előállítani saját ételeiket. 

Az American Chemical Society élelmiszertudományi folyóiratában megjelent cikkben a kutatók számítógépes modellezést használtak, amiben a fenntartható táplálkozási formákat keresték az űrhajósok számára. Ezek alapján pedig megállapították, hogy a legjobb tápérték és a minimális termelési erőforrások miatt egy vegán étel lehet a befutó.

A fogás édesburgonyából, kelkáposztából, szójából, mákból, árpából, földimogyoróból és napraforgóból készül.

A kutatók ebből a hozzávalókészletből készítettek egy űrsalátát, amit négy tesztelőnek tálalták fel, hogy meggyőződjenek arról, valóban ízletes-e. A fogadtatás nagyszerű volt,

sőt, valakitől elhangzott az is, hogy mindennap szívesen fogyasztaná az ételt.

Ez is a cél. Hiszen, bár a fenti élelmiszerek mindegyike jól növekedhet mesterségesen kialakított, űrbeli körülmények között is, a kutatóknak azonban azon is dolgozniuk kell, hogyan lehet ezeket változatosan, izgalmasan elkészíteni. Az űrhajósoknak ugyanis nemcsak jóllakottnak kell lenniük, de jól is kell érezniük magukat a Földtől távol.

Így készül az űrsaláta

A kép illusztráció

Hozzávalók:

  • 63 gramm főtt szójabab
  • 642 gramm főtt édesburgonya
  • 223 gramm főtt árpa
  • 79 gramm nyers kelkáposzta
  • 25 gramm hántolatlan, pörkölt földimogyoró
  • 155 gramm mák
  • 18 gramm hántolatlan, pirított napraforgómag
  • Opcionálisan tetszőleges salátaöntet

Elkészítés

Első lépés: Alaposan főzzük meg és hűtsük szobahőmérsékletűre a szójababot, az árpát és az édesburgonyát.

Második lépés: A kelkáposztát tépkedjük fel vagy vágjuk falatnyi darabokra.

Harmadik lépés: Keverjük össze az alapanyagokat egy nagy tálban, frissen fogyasszuk.

(Forrás: Atlas Obscura, fotók: Getty)

űrhajós | űrétel | űrsaláta | asztronauta

FOLYTASD EZZEL

Ezen a budapesti helyen minden szempontból élmény steaket enni

Ennyit kellene várni az ébredés utáni első kávéval egy alvásszakértő szerint

Rendeld meg a Roadster magazin 15. számát!

Nyakunkon a tavasz, és ami még jobb hír, itt a legújabb Roadster magazin is. Mit találunk benne? Találkozunk az amerikai képzőművésszel, Jim Denevannel, aki amellett, hogy land artban utazik, egy csodás rendezvényszervező céget is működtet, amely elképesztő helyeken szervez vacsorákat Kaliforniától kezdve Dél-Afrikán át Toszkánáig. Kifaggatjuk a kultikus Iditarod Trail Race kutyás szánhúzó verseny szervezőjét, a biennáléra készülő Nemes Márton festőművészt, megismerkedtünk a Friluftsliv filozófiával, Arnaud Montagard fotós révén megnézzük, milyen Amerika hátsó udvara, főzünk a 101 Bistróban, és a Totemism legújabb kollekcióját is szemügyre vesszük. ismét látványos, sok állomásos, 220 oldalas tripet alkottunk, szerintünk érdemes lesz benevezni rá. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom