Népszerű üdülőparadicsom lehet a világ első önellátó szigete

All-inclusive nyaralások, napsütés egész évben – többnyire erre asszociálunk a Kanári-szigetekről. Igen ám, de a régió második legkisebb szigete, El Hierro egész másért is érdekes.

El Hierro szigete az elmúlt tíz évet egy sajátos küldetés teljesítésével töltötte: a teljes energetikai önellátásra törekedve különböző természeti erőforrásokat – főként a szelet és a vizet – fogott az igájába.

A cél a világ első, teljesen önellátó szigetévé válni, és már most is megújuló energiaforrások fedezik az éves energiaszükségletének mintegy felét.

És ez még nem minden: a szigeten olyan innovációikat vetettek be, amelyeknek köszönhetően „globális laboratóriumként” működik, vagyis nemcsak megújuló energiákat hasznosítanak, de a fenntartható mezőgazdaság és az óceánok megőrzésének új útjait is kutatják.

El Hierro törekvéseiről a Guardian számolt be részletesen, kiemelve, hogy az energetikai önellátás kulcsa az erőforrások változatossága: a több mint ötszáz vulkánból álló sziget nem egész húsz kilométer széles, a szintkülönbség pedig 1500 méternél is nagyobb. Az erős atlanti szelek mellett a víz áramlását és a geotermikus energiát is hasznosíthatja.

Hasznosítja is: a projekt kezdete óta már több mint tízezer óra volt, amikor a sziget 11 ezer lakosának teljes áramigényét megújulók fedezték.

2019-ben már közel 25 napra száz százalékig önellátóvá vált a sziget, jelenleg pedig mintegy az év felében nem szorul semmilyen külső segítségre.

El Hierro ugyanakkor a biodiverzitás melegágya is: több mint 2600 faj él a szigeten, közülük száz őshonos, máshol nem megtalálható. Mivel a világon mintegy 730 ember él szigeteken, a helyiek remélik, hogy az energia- és élőhelyvédelem terén végzett munkájuk a számukra is jó példát jelent.

Bizonyos szempontból könnyebb is működtetni egy ilyen helyet, amennyiben El Hierrón csak egyetlen közlekedési lámpa van, nincsenek bevásárlóközpontok és közvetlen repülőjáratok sem a szigetcsoporton kívülre – ezért aztán Spanyolország sok más részével ellentétben a tömegturizmus hullámai sem érintik.

Energiaellátás terén pedig nem egyszerű termelésről van szó: a Gorona del Viento „hidro-szél erőmű” öt turbinája túltermelés esetén a felesleges árammal vizet pumpál fel egy felső víztározóba. Amikor eláll a szél, a vizet leengedik, és lefelé zúdulva a turbinák segítségével áramot termel. A tárolt víz lényegében akkumulátorként működik.”

Három sótalanító telep dolgozik azon, hogy mindig legyen ivóvíz; ehhez szintén rengeteg energia kell, ám ezt is csaknem teljes egészében hidro-szél erőművel állítják elő.

Ugyanakkor az önállóságra törekvés nemcsak újkori hóbort: a közösség emlékezetébe mélyen bevésődött az 1948-as pusztító szárazság, ami az összeomlás szélére sodorta a szigetet. Mivel nem volt pénzük hajón vizet hozatni, a madridi központi kormánytól kellett segítséget kérniük, és lényegében azóta eleven az önellátás gondolata. Ma viszont már nem kell könyörögni: a világ minden tájáról érkeznek tudósok a helyi projektek tanulmányozására, ezért is tartják El Hierrót folyamatosan fejlődő labornak a helyiek.

Illúzió?

A Kanári-szigeteken misztikusabb dolgok is történnek, ott van például San Borodón szigete, amely optikai illúzióként újra és újra megjelenik, afféle fantomsziget. De akkor létezik-e vagy sem?

(Forrás: Guardian, fotó: GettyImages)

turizmus | kanári-szigetek | el hierro | fenntarthatóság

FOLYTASD EZZEL

Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva

Sulciová Silvia interjú

Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Az elegancia új dimenzióját hozzák el a BOSS niche parfümjei
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom