A kávérajongók szenvedélyesen kutatják a különleges koffeines italokat. A vietnami kávét azonban nemcsak nekik, hanem mindenkinek érdemes legalább egyszer az életben megkóstolnia.
A vietnami kávé az országban termesztett, jellemzően kifejezetten magas koffeintartalmú kávébabból készül, amelyet egy phin nevű fém kávéfőző segítségével főznek le. Az intenzív ízt cukrozott sűrített tej hozzáadásával ellensúlyozzák, ami az ital krémességéért is felel. Gyakran jégkockákra öntve tálalják, de
nem egyszer le is fagyasztják, hogy aztán frissítő fagylaltként fogyasszák el.
Ha jeges finomságként készítenénk el, nincs más dolgunk, minthogy lefőzzünk egy kávét, hozzáadjunk egy kis cukrot és lefagyasszuk. Amikor teljesen megdermedt, adagoljuk egy kis tálba és öntsük rá az édes sűrített tejet. Kanállal is megehetjük, de
jegeskávéként, pohárban tálalva, szívószállal is elfogyaszthatjuk.
A vietnami kávétermesztés gyökerei 1857-ig nyúlnak vissza, egy francia pap kezdett el arabica babot termeszteni az ország északi régiójában. Később azonban kiderült, hogy a középső hegyvidéken jobb a termőkörnyezet, így 1900-as évek elején ott kezdődött el a robusta bab termelése.
Az édesített sűrített tej használata is a franciáknak köszönhető. Ahogy a kávé egyre népszerűbbé vált, a kávéfogyasztók nehezen megfelelő vietnami tejet, amivel felönthették volna az italt. Ráadásul a folyékony állagú tej behozatala is nehéznek bizonyult, a cukrozott sűrített tejet azonban dobozban árulták, hosszú volt az eltarthatósága is, így igazán jó választásnak bizonyult.
Persze az sem elképzelhetetlen, hogy unod a kávézást: ez esetben kínálunk neked hét élénkítő alternatívát.
(Forrás: The Daily Meal, fotók: Getty)
kávé | vietnami kávé | jegeskávé | vietnam | trükk
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!