A kávérajongók szenvedélyesen kutatják a különleges koffeines italokat. A vietnami kávét azonban nemcsak nekik, hanem mindenkinek érdemes legalább egyszer az életben megkóstolnia.
A vietnami kávé az országban termesztett, jellemzően kifejezetten magas koffeintartalmú kávébabból készül, amelyet egy phin nevű fém kávéfőző segítségével főznek le. Az intenzív ízt cukrozott sűrített tej hozzáadásával ellensúlyozzák, ami az ital krémességéért is felel. Gyakran jégkockákra öntve tálalják, de
nem egyszer le is fagyasztják, hogy aztán frissítő fagylaltként fogyasszák el.
Ha jeges finomságként készítenénk el, nincs más dolgunk, minthogy lefőzzünk egy kávét, hozzáadjunk egy kis cukrot és lefagyasszuk. Amikor teljesen megdermedt, adagoljuk egy kis tálba és öntsük rá az édes sűrített tejet. Kanállal is megehetjük, de
jegeskávéként, pohárban tálalva, szívószállal is elfogyaszthatjuk.
A vietnami kávétermesztés gyökerei 1857-ig nyúlnak vissza, egy francia pap kezdett el arabica babot termeszteni az ország északi régiójában. Később azonban kiderült, hogy a középső hegyvidéken jobb a termőkörnyezet, így 1900-as évek elején ott kezdődött el a robusta bab termelése.
Az édesített sűrített tej használata is a franciáknak köszönhető. Ahogy a kávé egyre népszerűbbé vált, a kávéfogyasztók nehezen megfelelő vietnami tejet, amivel felönthették volna az italt. Ráadásul a folyékony állagú tej behozatala is nehéznek bizonyult, a cukrozott sűrített tejet azonban dobozban árulták, hosszú volt az eltarthatósága is, így igazán jó választásnak bizonyult.
Persze az sem elképzelhetetlen, hogy unod a kávézást: ez esetben kínálunk neked hét élénkítő alternatívát.
(Forrás: The Daily Meal, fotók: Getty)
kávé | trükk | vietnami kávé | vietnam | jegeskávé
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!