Míg az autógyártó Henry Fordnak a hétvége megteremtését tulajdonítják, addig a klasszikus nyaralás kialakulása kicsit más történet.
Egészen 1524-ig kell visszalapozni a történelemkönyvekben, hogy megtaláljuk az első dokumentált tizennégy napos vakációt, amit egyébként egy olasz felfedező tartott a mai Rhode Island partjainál.
Giovanni da Verrazzano a Dauphine fedélzetén érkezett Észak-Amerikába azzal az elhatározással, hogy az Atlanti-óceánon keresztül közvetlen átjárót találjon Kínába és Japánba. Verrazzano 1524. július 8-án írt levelében (amelyet Cèllere-kódex néven ismerünk) hosszú és rögös útjáról számolt be „főnökének”, I. Ferenc francia királynak. A legénység vad viharokkal nézett szembe, miközben több hajót és embert vesztett, és ha ez nem lenne elég, a kannibálokkal való találkozás fenyegető veszélye is állandó nyugtalanságban tartotta őket.
Amikor elérték a mai Rhode Island buja, zöld partvidékét, barátságos bennszülöttek – a Narragansett-nemzetség – fogadták őket. Verrazzanót annyira lenyűgözte a táj szépsége és a helyiek vendégszeretete, hogy úgy döntött,
legénységével együtt tizenöt napig a szigeten marad azért, hogy „a hely adottságait kihasználva felfrissüljenek”.
Bár a királytól vélhetően nem kapott előzetes jóváhagyást erre az ad hoc vakációra, a legénységgel együtt a következő két hetet azzal töltötte, hogy kiélvezte a pihenés minden édes pillanatát azon a helyen, amelyet végül „Amerika első nyaralóhelyének” neveztek el.
A nyaralás mindenkinek jár, kicsiknek, nagyoknak, gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt – tartják Bécsben, és azt is, hogy a gyermekeknek alapvető joguk van a pihenéshez, ezért támogatásokkal segítik a rászoruló családokat. Legyen szó családi nyaralásról (szülőkkel vagy nélkülük), nyári vakációról, karácsonyi pihenésről, vagy esetleg egy húsvéti kirándulásról a tavaszi szünetben – a város biztosan támogatja azt a Bécsi Ifjúsági Szabadidő Egyesületen (WIJUG) keresztül.
(Forrás: Travel and Leisure, fotók: Getty Images)
kéthetes | rhode island | amerika | pihenés | felfedező
Ez legyen az első dolgod, miután kiszállsz egy repülőből
Barcelonát már hiába keressük a világ legjobb városai közt
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!