Nemrég már a tizedik Space-out Competitiont rendezték meg Dél-Koreában, egy versenyt, ahol a nevezők dolga nem csinálni abszolút semmit. Az idei 80 résztvevő is csak ült-üldögélt a maga jógamatracán 90 percen át, miközben nem alhatott el, nem nyomkodhatta a telóját és nem is beszélgethetett.
Egyszerre fizikai kihívás, művészi performansz és tiltakozás Dél-Korea „hiperkompetitív” társadalma ellen – ezzel a felütéssel indította útjára egy évtizede egy Woopsyang nevű vizuális művész a Space-out Competitiont (elbambulás vagy kiürítés verseny), és ebben a szellemben zajlott a legutóbbi, késő tavaszi kiírás is.
A szöuli Han-folyó mellett, a Banpo Hangang Parkban rendezett versenyre az idén több mint 2700 egyén vagy csapat nevezett, közülük nyolcvanat választottak ki a szervezők. Mindegyikük ült a maga jógamatracán, igyekezett semmit sem csinálni 90 percen át, közben a közönség szavazataiból kialakult a tíz legnépszerűbb nevező. Folyamatosan mérték minden versenyző pulzusát, és végül akié a legstabilabb maradt a tíz közönségkedvenc közül, az kapta a győztesnek járó
piciny szobrot, Rodin Gondolkodójának másolatát.
A győztes egy szabadúszó prezenter, Kvon Szoa-von lett, aki korábban dolgozott az Arirang csatornának, ahol egy utódja, a mostani műsorvezető azt állította, a legjobb egyáltalán nem is gondolni semmire a verseny közben.
2024 Space-out Competition held at Banpo Hangang Park#2024_Space_out_Competition #Seoul #Hangang_Park #Space_out #Relaxation #2024_멍때리기_대회 #서울 #반포_한강_공원 #릴렉스 #Arirang_News #아리랑뉴스 pic.twitter.com/yZAoS6tPz8
— Arirang News (@arirangtvnews) May 13, 2024
Az idei kiírásban több híresség is szerepelt, köztük a kétszeres olimpiai ezüstérmes gyorskorcsolyázó, Kvak Jun-gi. De megszólalt két hétköznapi péklány is még a verseny előtt, akik szerint a kemény munka után nem lesz gond kikapcsolni kicsit.
„Azt szeretném, ha ezen a különleges alkalmon kollektíven megtapasztalnánk, milyen is az igazi relaxáció” – jelentette ki Woopsyyang, aki elárulta a kiválasztás szempontjait is: egyrészt a nevezésben szereplő indokokat nézték, másrészt sokszínű, mindenféle korosztályt képviselő mezőnyt akartak összehozni.
Woopsyang bő tíz éve teljesen kiégett, és eleinte nem értette, miért szorong a tétlenkedéstől, aztán arra jutott, hogy az állandóan elfoglalt emberekhez hasonlítja magát, akik viszont „ugyanúgy szeretnének kikapcsolni, és nem csinálni semmit, mint én. Létrehoztam tehát egy versenyt arra gondolva, hogy jó lenne együtt, ugyanazon a helyen, ugyanabban az időben megnyomni a pause gombot.”
Sok hűhó semmiért? Egyfelől lehet ezzel szellemeskedni, másfelől biztosan nem véletlen, hogy a tíz éve indult szöuli projektet azóta több ázsiai nagyváros átvette, Peking, Tokió és Hongkong is rendez Space-out Competitiont, és Európában is próbálkoztak már vele. Bármilyen furcsa is, ártani biztosan nem árt felhívni a figyelmet arra, hogy időnként mindannyiunknak ki kell kapcsolnia kis időre.
(Forrás: CNN, fotó: GettyImages)
unalom | verseny | dél-korea | korea | space-out
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!