A civilizáció kezdete óta rendkívül fontos szerepet töltenek be az épületek az emberiség életében. Egyfajta időbélyegként szolgálnak, amelyek végig kísérnek bennünket a fejlődésünkön keresztül a neandervölgyi barlangoktól kezdve a futurisztikus, határokat feszegető, monumentális létesítményekig.
A Közel-Kelet az elmúlt tizenöt évben hihetetlenül nagy változáson ment keresztül a városképek tekintetében. Az építészeti innováció iskolapéldáivá váltak, nem véletlen, hogy a dizájnturisták a régiót az építészek Disneyland-jének nevezték el. A látványos épületek azonban elképesztő összegeket emésztettek fel. Az öt legértékesebb komplexumon keresztül mutatjuk be, pontosan mennyit.
5. Katari Nemzeti Múzeum, 434 millió dollár (Doha, Katar)
A Közel-Kelet egyik legelbűvölőbb természeti kincsét, a sivatagi rózsát idézi a a Dohában található múzeum épületegyüttese. A sivatagi rózsa tulajdonképpen egy ásványkompozit, amelyben a kristályok virágformát öltenek. Ez ihlette a Jean Nouvel által tervezett négyszázharmincezer négyzetméteres múzeumot, amely jelenleg tizenegy galériának ad otthont.
A dohai pályaudvarral szemben elhelyezkedő múzeum szerkezete mesésen kapcsolódik, miközben nemcsak összeköttetést biztosít a vízparti negyeddel, de integrálja és újra is éleszti a környéket.
4. Louvre Abu Dhabi, 620+ millió dollár (Abu-Dzabi, Egyesült Arab Emírségek)
A Jean Nouvel által tervezett, kétszázhatvanezer négyzetméteres, mozaiktetővel fedett komplexum megépítése hozzávetőleg százmillió dollárba került. Ez azonban nem jelenti a teljes költséget. Abu-Dzabi ugyanis további ötszázhúsz millió dollárt fizetett azért, hogy a következő harminc évben használhassák a Louvre nevet.
3. Nagy Egyiptomi Múzeum, 1,08 milliárd dollár (Kairó, Egyiptom)
Az ír Heneghan Peng Architects tervezte a Nagy Egyiptomi Múzeumot, amelyre még 2003-ban írtak ki tervezőversenyt. Az építkezés 2005-ben kezdődött, de egymás után jöttek a kihívások, így a 2008-as pénzügyi válság, a 2011-es arab tavasz és a pandémia. Sok éves csúszás után végre a finisébe került a beruházás.
2. Burdzs Kalifa, 1,5 milliárd dollár (Dubaj, Egyesült Arab Emírségek)
A Burdzs Kalifa az emírség fényűző fejlesztésének ékköve, mely 2010-ben nyílt meg, és azóta a világ legmagasabb épületeként tartják számon. A Skidmore, Owings & Merrill Adrian Smith által tervezett épület megjelenését egy sivatagi virág ihlette, míg a csillogó üveghomlokzat a város vibráló energiáját tükrözi. Belül egy igazi metropolisz kel életre, luxusapartmanok, kilátókkal és világszínvonalú szolgáltatások várják a betérőket.
1. Emirates Palace, 3 milliárd dollár (Abu-Dzabi, Egyesült Arab Emírségek)
Érdekes módon a Közel-Kelet legdrágább épülete nem egyenlő a világ legmagasabb épületével. A pletykák szerint ugyanis az Emirates Palace megépítése kétszer annyiba került, mint a Budzs Kalifájé. Az enteriőr dekadens részletei, így az aranylemezes mennyezet és a több mint ezer Swarovski kőből álló csillár igencsak költségigényes volt.
(Forrás: Architectural Digiest, fotók: Getty)
doha | katar | szaud-arábia | Kairó | közel-kelet | abu dhabi
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!