Eddig elsősorban a kinetikus építészetet tartottuk a lengyel KWK Promes stúdió védjegyének, ám könnyen lehet, hogy ez hamarosan megváltozik. Robert Konieczny irodája olyan lakóépületet tervezett, aminek ugyan nincsenek mozgó szerkezeti elemei, viszont kétéves tudományos kutatás kellett hozzá, és felülírhatja az épített környezet és természet viszonyáról alkotott konvencionális nézeteket.
Minden eddiginél szokatlanabb épületet tervezett a KWK Promes iroda. Robert Konieczny stúdiója gyakran játszott a kinetikus építészettel, amikor az épület egy-egy szerkezeti eleme mozgatható, az Ostrava melletti vágóhíd átalakításáról írtunk is korábban. A legújabb terve viszont egészen másért érdekes.
A helyszín a lengyelországi Poznań, a cél egy olyan új társasház, az Aura építése, ami minimális hatással van a meglévő ökoszisztémára, sőt amennyire lehetséges, gazdagítja azt. Az egész terv kiindulópontja a helyi parkos terület, és annak dimbes-dombos topográfiája:
innen jött az ötlet, hogy az épülettest egy eleve ott lévő rézsüből emelkedjen ki, mintegy meghosszabbítva azt, és létrehozva egy zöld dombot.
Így minden egyes lakó közvetlen kapcsolatba kerülhet a karnyújtásnyira lévő zölddel, elég kilépi bármelyik teraszra vagy loggiára.
A homlokzat tehát eleve nem öncélúan ennyire formabontó, de ez még semmi ahhoz képest, amit kihoztak belőle. A 140 ezer növénnyel beültetett homlokzat nemcsak az épületen belüli páratartalom és hőmérséklet szabályozását segíti, hanem a közvetlen környezetéét is.
A növények egy speciális szerkezeten nőnek, az így képződő függőleges kert és a homlokzat között pedig létrejön egy sajátos légpárna, ami természetes szigetelésként működik, főleg az épület felmelegedésétől véd nyaranta.
A növényzetet automata rendszer öntözi a víztározóban gyűjtött vízzel, kilencven százalékban szűrt esővízzel vagy elolvadt hóval; az automatizálás minimálisra csökkenti a hagyományos, emberi karbantartómunkát, főleg miután az öntözőrendszernek a tetőn lévő napelemek adnak áramot.
Mivel formabontó megoldások egész sorát vonultatja fel az épület, a tervezési folyamatba bevonták a Poznani Műszaki Egyetem és a Tudományegyetem kutatóit is. Így születhetett meg a meglévő ökoszisztémát valóban támogató megoldás.
Több mint két éven át tartott a kutatás, melynek során megépítették a valódi homlokzat méretarányos makettjét is, hogy kiválaszthassák a megfelelő növényzetet.
Figyelembe vették az épület oldalainál eltérő fényviszonyokat, és az egyes növények tartósságát is. A kutatás alapján az őshonos fajok közül a változó időjárási viszonyoknak leginkább ellenálló, legkevesebb gondozást igénylő fajokat választották ki, hogy a homlokzat önellátó rendszert alkothasson.
„Ha elég zöldfelületet biztosítunk, mint az Auránál, akkor esélyünk van véglegesen megváltoztatni a városok arculatát – jelentette ki a projektet jegyző Konieczny. – Hőszigetek helyett kialakíthatunk a levegő páratartalmát és hőmérsékletét odabent és a közvetlen környezetükben is szabályozó épületeket.
Az ilyen építészet nemcsak a terület esztétikájához járul hozzá, de valódi hatással van jólétünkre is.”
Ha már szóba került a beltér. A befektetők az Európa-szerte látható színes Totem szobrairól ismert fiatal művészt, Alicja Białát kérték fel az enteriőr megtervezésére. Az Aura előcsarnokába egy eredeti kerámia növényszobor-lámpát tervezett a művész, valamint egy, az ember és a természet kapcsolatára utaló domborművet.
Mindehhez az ihletet a helyi növényzet adta – amelyek közül sokat veszélyeztet az élőhelyek átalakulása. „Felnagyítottam ezeket a növényeket, így most büszkék, észrevehetőek és még mindig tele vannak reménnyel” – foglalta össze Alicja Biała.
A megrendelő, Piotr Voelkel hosszú ideje követi Konieczny pályafutását, ennél a projektnél pedig egy több elvárást összeegyeztető megoldást keresett.
„Kényelem a leendő lakóknak, harmónia a természettel, rekreációs környezet, felelősség a bolygó állapotáért, energiahatékonyság, ebből következően költségcsökkentés, egyedi architektúra, amely a város ikonja lehet és végül műalkotás – sorolta az Aura ismérveit. – Egy ilyen feladathoz hasonló értékeket valló, a kitűzött célokat értő, tehetséges és széles látókörű partnerre van szükség.”
(Forrás, látványtervek: KWK Promes)
poznan | lakópark | kwk promes | Lengyelország | építészet
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!