Santiago de Compostela ma már nemcsak a spirituális útkeresők úri célja, hanem a túlturizmus élő példája is. Az évente oda érkező félmillió zarándok ugyanis lassan kiszorítja a helyi lakosságot, felverik az albérletek árait, kiüresítik a történelmi belvárost. Közben a zarándoklat lelkisége is egyre inkább háttérbe szorul.
Santiago de Compostela az El Camino végállomása és Szent Jakab nyughelye, és ma már mondhatjuk azt is, hogy a túlturizmus áldozata. A középkori város szűk utcáit és tereit évente több mint félmillió látogató árasztja el, ami ötszöröse az állandó lakosságnak. Bár a helyiek barátságos „illemtankönyvvel” próbálják fegyelmezni a turistákat, az etikettet egyre kevésbé tartják be a túlzsúfolt utcákon.
Az elmúlt két évtizedben a történelmi belváros szinte kiürült. A statisztikák szerint ma mindössze háromezer lakos él ott, a boltok helyét kávézók és szuvenírüzletek vették át. A rövid távú lakáskiadások száma is az egekbe szökött, emiatt az albérleti díjak öt év alatt negyvennégy százalékkal emelkedtek, így
sok fiatal vagy visszaköltözik a szüleihez, vagy a városon kívül keres lakást.
A helyi önkormányzat már próbálkozott az Airbnb-stílusú szállások betiltásával, ám sok tulajdonos még mindig kijátssza a szabályokat.
Miközben a zarándokok száma újabb és újabb rekordokat dönt, a helyiek körében egyre nő az elégedetlenség. Sokan úgy érzik, hogy az El Camino elveszítette eredeti lelki töltetét, és inkább tömegturista-attrakcióvá vált.
(Forrás: Euronews, fotók: Getty)
túlturizmus | zarándoklat | el camino | santiago de compostela | zarándok
Amikor a Városliget a nappalidig ér – Élet a Dürer Park zöld ligetében
A tavaszi stílus kulcsa: jól megválasztott ékszerek
Sose felejtsd otthon, ha utazol: ez a zsebtolmács lehet a legjobb barátod egy idegen országban
Roncsok, barlangok és 2700 éves kincsek: ezért őrül meg a búvárvilág Máltáért
Kiderült, hol nyaralnak a sztárok, néhány úti cél meglepően elérhető áron várja a turistákat
Túl gyors, túl merész, mégis turisták ezrei zarándokolnak el ezért a liftért
Itt a tavasz, a Roadster legújabb lapszáma pedig diadalmas dübörgéssel robog be az életünkbe! A hagyományoknak megfelelően kalandok sora követi egymást a magazin színes, szélesvásznú lapjain, tele inspiráló történetekkel és még inspirálóbb karakterekkel. Mit találhatunk a 220 oldalas magazinban? Elutazunk Varsóba és Szicíliába, találkozunk a szupersztárokat fotózó Agata Serge-zsel, a gyönyörű izraeli színésznővel, Efrat Dorral, megnézzük, hogyan tiszteleg egy párizsi galéria egy magyar belsőépítész előtt, kipróbáljuk, milyen az új Mercedes és Omoda, megmutatunk négy új és lenyűgöző hotelt, végigjárjuk a Dolomitokat egy Audi A6-tal, belekóstolunk Dubai legjobb éttermeibe, és találkozunk a zseniális divattervezővel, Abodi Dórával is. És ahogy mondani szokás, ez még messze nem minden, a magazin még ezeken kívül is rengeteg színes kalandot tartogat!
Különleges csomagajánlatok itt!
