Miért éppen Nápoly? Kapásból adunk nyolc remek indokot, miért kell ellátogatni ebbe a folyton lüktető, vérbeli olasz városba!
Mert olyat láthatunk, amit máshol nem: Napoli Sotterranea
Nápoly egyik legérdekesebb látnivalója a Napoli Sotterranea, az óváros alatt húzódó barlangrendszer.
Napoli Sotteranea tulajdonképpen Nápoly föld alatti városa, melyet régi vízvezetékek, katakombák és alagutak rendszere alkot.
A föld alatti komplexum a Vezúv vulkáni hamuja után maradt tufarétegekre épült. Itt található a leghíresebb és ma is látogatható nápolyi katakomba, a San Gennaro ókeresztény temető.
Mert minden utcasarkon megelevenedik a múlt: Palazzo Reale Napoli
Piazza del Plebiscito téren található a 17. századi Királyi Palota (Palazzo Reale Napoli), ami a régi korok fényűzésének és az impozáns uralkodói életnek állít emléket.
Gyönyörűen berendezett termeket, változatos szobákat és a festészet remekműveit tekinthetik meg az ideérkezők.
Mert biztosan ámulatba ejt: Castel Nuovo
Nápoly egyik jelképe, és talán leghíresebb szimbóluma a Castel Nuovo. Anjou Károly a 13. században építtette ezt a várat, amelynek helyén korábban Ferenc-rendi kolostor állt. A francia építészek tervei alapján készült épületet az évek során több alkalommal átépítették és bővítették.
Az egyetlen Anjou-kori emlék a várkápolna, ami a 16. században a reneszánsz stílus jegyeit kapta.
Mert itt a legendák életre kelnek: Castel dell’Ovo
A legrégebbi vár Nápolyban, Tojásvár nevét a költőtől, Vergiliustól kapta, aki a vár egyik szobájában felfüggesztett egy vaskalitkát, benne egy lezárt üveggel, abban egy tojással és azt mondta, hogy ameddig az el nem törik, a vár mindenkori ura biztonságban van.
De eltörött, a végzet beteljesedett, és a nápolyi Anjou-ház utolsó tagja itt halt meg, legalábbis a legenda így tartja.
Mert itt minimum egyszer leesik az állad a csodától: San Domenico Maggiore
A San Domenico Maggiore, ami 1300 körül épült, Nápoly leggyönyörűbb és legérdekesebb templomai közé tartozik, tele kora reneszánsz kori munkákkal.
A díszes, kazettás mennyezet Cosimo Fanzago készítette magas oltárra vezeti a tekintetet.
Mind a huszonnégy oldalsó kápolnája bír valami érdekességgel, különösen a San Michele arkangyal kápolnája a jobb oldali hajó végében, ami egy 10. századi templomot foglal magába.
Mert tartogat valami 21. századit is: Nápoly kikötője
A Mediterráneumra és a világra nyíló történelmi kapunál érdemes megállni egy percre.
Nápoly Dél-Olaszország fő kikötője és a város szíve, gyönyörű kilátással az öblön át a Vezúvra, körben számos kávézóval és fagyizóval.
Mert mindig tartogat valamit a tarsolyában: Volcano Solfatara
Ahhoz hogy vulkánt lássunk, nem is kell a Vezúvra menni, elég ha metróra szállunk. A Pozzuoli Solfatara állomástól negyed óra gyaloglásra érhető el a Volcano Solfatara nevű alvó vulkán krátere.
A négyezer éve keletkezett vulkán utoljára 1198-ban tört ki. A kráter ma is kénes gőzt bocsát ki magából, és forró sártavak is láthatók mindenfele.
Mert mindenki megtalálja az érdeklődésének megfelelő helyet: Museo Archeologico Nazionale
A nápolyi Régészeti Múzeum Pompejben, Herculaneumban, és a környék más régészeti helyszínein feltárt görög és római mozaikokat, festményeket, ékszereket, szobrokat őriz.
A görög és római kultúrának a világon talán legértékesebb gyűjteménye található itt.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Getty Images)
vezúv | nápoly | Museo Archeologico Nazionale | Palazzo Reale | Castel Nuovo | San Domenico Maggiore
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!