A boldogság március 20-i nemzetközi napja alkalmából publikálta éves jelentését a World Happiness Report.
A felmérésben 143 ország lakosait kérdezték arról, hogy hogyan értékelik az életüket egy nullától tízig terjedő skálán a következő tényezőket tekintve: mekkora társadalmi támogatásra számíthatnak, ha bajba kerülnek, mekkora szabadságot élveznek életük fontos döntéseiben, mennyire érzik korruptnak a társadalmat, amiben élnek, mennyire gondolják nagylelkűnek magukat és mennyire látják borúsan a jövőt.
A felmérés során figyelmebe vették az egy főre jutó GDP-t és a várható egészségben eltöltött élettartamot is.
Az eredmények szerint pedig, ahogyan eddig hat éve mindig, most is Finnország bizonyult a legboldogabb országnak, és Svédország, Dánia, Izland és Norvégia is megőrizte a helyét a top tízben.
Feltűnő azonban, hogy nőtt a boldogtalanság a nyugati fiatalok körében, így az Egyesült Államok és Németország a jelentés több mint egy évtizedes története során először esett ki az első húsz helyezett közül. Helyüket Costa Rica és Kuvait vette át a tizenkettedik illetve a tizenharmadik helyen, míg a kelet-európai országok közül Szerbia, Bulgária és Lettország számolt be a legnagyobb boldogságnövekedésről. Az utolsó helyen továbbra is a humanitárius katasztrófa sújtotta Afganisztán áll, amely a tálibok 2020-as hatalomátvétele óta található ott.
A jóllétet vizsgáló korábbi kutatások gyakran megállapították, hogy a boldogság gyermekkorban és tizenéves korban a legmagasabb, majd középkorban csökken, és a nyugdíjba vonuláskor ismét emelkedik. A mostani jelentés azonban azt találta, hogy egyes országokban a fiatalabb generációk magányosabbak, mint az idősebb korosztályok.
A kutatók szerint ennek okait a közösségi média negatív hatásaiban, a társadalmi kérdésekkel kapcsolatos növekvő polarizációban és a gazdasági nehézségekben kell keresni.
Magyarország az ötvenhatodik helyen végzett, öt helyet rontva a tavalyi ötvenegyedik helyről.
Az első tíz helyezett:
- Finnország
- Dánia
- Izland
- Svédország
- Izrael
- Hollandia
- Norvégia
- Luxemburg
- Svájc
- Ausztrália
És az utolsó tíz alulról felfelé:
- Afganisztán
- Libanon
- Lesotho
- Sierra Leone
- Kongói Demokratikus Köztársaság
- Zimbabwe
- Botswana
- Malawi
- Eswatini (Szváziföld)
- Zambia
Ha szeretnénk megismerni a finnek boldogságának titkát, akkor itt a lehetőség.
(Forrás: DW, MTI, képek: Getty Images)
magyarország | ország | legboldogabb | finnország | országok
Dubaj a multikulturális gasztronómia egyik fellegvára is
Öt kockázati tényező, amit el kell kerülni egy külföldi utazáson
Itt van a nyár, ami már önmagában remek hír, de azzal tudjuk fokozni a hangulatot, hogy a napokban megjelenik a Roadster magazin legújabb száma is. Mit találunk benne? Ellátogatunk az Azori-szigetekre, Dubajba és megnézzük Isztambul egyik legenergikusabb kerületét, Beyoğlut. Találkozunk a világhírű brit dizájnerrel, Tom Dixonnal, kifaggatjuk az ikonikus fotós, Slim Aarons hagyatékát őrző Getty Images igazgatóját, és Bott Frigyes meghívására Európa legjobb sommelier-jeivel végigkóstoljuk a régió legérdekesebb furmintjait. Elmerülünk a független kiadású zine-ek színes és hangos világába, meglátogatjuk a Tisza Cipő főhadiszállását, megtapintjuk, mit tudnak az ukrán-Kárpátokból érkező kéziszövésű szőnyegek, egy MV Agusta nyergében pedig végigmotorozzuk Szardínia vadregényes hegyeit. Ismét látványos, sok állomásos, 220 oldalas tripet alkottunk, szerintünk érdemes lesz benevezni rá! A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!