Ismét elkészült az ENSZ Fenntartható Fejlődési Megoldások Hálózatának kiadványa, a World Happiness Report, amelyben több mint 150 ország lakosainak életérzése és életkörülményei tükröződnek.
A legboldogabb országok rangsorát az előző három év, vagyis a 2020 és 2022 közötti időszak értékelései alapján állították össze. Az egyik jó hír pedig, hogy
az egymás iránti jóindulat mintegy 25 százalékkal nőtt a járvány idején.
Szintén érdekes eredmény, hogy a globális boldogságszint a világjárvány három éve alatt sem szenvedett csorbát, vagyis az átlagok lényegében megegyeztek a világjárványt megelőző három évével. Még ezekben a nehéz években is kétszer olyan gyakoriak maradtak a pozitív érzelmek, mint a negatívak, és kétszer olyan erős a pozitív társadalmi támogatás érzése, mint a magányosságé.
A lista élén viszont nincs meglepetés, immár hatodik éve Finnország a világ legboldogabbja. Idén pedig mi is ingyen megtanulhatjuk tőlük, hogy hogyan csinálják.
Őszintén szólva ez ránk is fér, mert Magyarország megőrizte a tavalyi 51. helyét, ezúttal El Salvador és Argentína között találjuk. Ha a szomszédos országokat nézzük, kiderül, hogy régiós szinten sem állunk jól, és körülöttünk mindenki boldogabb nálunk: Ausztria a 11., Szlovénia a 22., Románia a 24., Szlovákia a 29., Szerbia a 45. és Horvátország a 48. lett, egyedül Ukrajna marad mögöttünk a 92. helyen.
A többi skandináv ország, Dánia, Izland, Svédország és Norvégia szintén jó eredményeket ért el az értékelésen, amelyhez olyan
objekítv tényezőket is figyelembe vettek, mint a várható egészségben eltöltött évek száma, az egy főre jutó GDP, a társadalmi támogatás, a korrupció alacsony szintje,
emellett számított, hogy az emberek mennyire gondoskodnak egymásról az egyes közösségekben, és mennyire szabadon hozzák meg kulcsfontosságú döntéseiket.
Az élen végzett európai országok közé Izrael zárkózott fel elsőként egy másik földrészről, ráadásul öt helyet javított is a tavalyi kilencedikről. A másik Európán kívüli hely a top tízben Új-Zéland.
A húszas listában évről évre ugyanazok az országok szerepelnek, de idén egy új belépővel is gazdagodott a rangsor:
Litvániával, ahol az elmúlt hat évben folyamatosan emelkedett a boldogságszint.
Míg 2017-ben csak az 52. helyen álltak, most már a huszadikok, és Csehország mellett azon kevesek közé tartoznak, akik a közép-kelet-európai régióból törtek a világ élvonalába. De a másik két balti ország, Észtország és Lettország is feljebb lépett a rangsorban a 31. és a 41. helyre.
Európa legszomorúbb tagjai rajtunk és a horvátokon kívül a portugálok (56.), a görögök (58.), a moldávok (63.), a montenegróiak 67., a bosznia-hercegovinaiak (71), az albánok (83.), és az észak-macedóniaiak (87.). A 109-es lista alján Niger, Pakisztán, Ghána, Törökország, Namíbia, Burkina Faso, Mauritánia, Szenegál, Irán és Marokkó áll. A teljes jelentés itt olvasható, a rangsor a 36. oldalon kezdődik.
Íme, az első húsz helyezett:
- Finnország
- Dánia
- Izland
- Izrael
- Hollandia
- Svédország
- Norvégia
- Svájc
- Luxemburg
- Új-Zéland
- Ausztria
- Ausztrália
- Kanada
- Írország
- Egyesült Államok
- Németország
- Belgium
- Csehország
- Egyesült Királyság
- Litvánia
Szerencsére, azért van néhány dolog, ami még minket is boldoggá tud tenni.
(Forrás: CNN, World Happiness Report, Unsplash, Getty Images)
finnország | boldogtalanság | magyarország | boldogság | legboldogabb országHáromnapos kanyartúra négy ország érintésével a Júliai-Alpokban, egy igazán klassz túramotorral, a régió legszebb útjain
Amikor megérint a prémium autózás érzése – a Pappas Auto három évtizede hazánk élvonalában

Itt a nyár, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 12. száma. Mit találunk benne? Mutatunk pár remek helyet Sydneyben, egy helyi segítségével felfedezzük Torinót, kipróbáljuk milyen az egyik legújabb bringás trend, a gravelezés, és leteszteljük a Mazda CX 60-asát. Leülünk beszélgetni a Lissoni vezető építészével, bejárjuk az újjászületés előtt álló Gellértet, kifaggatunk egy portugál borászt, Daniel Niepoortot, és leültetünk egy asztalhoz öt izgalmas egyéniséget. Interjúzunk Alessanadro Gaultieri parfümkészítővel, akit a szakma legveszélyesebb orrának tartanak, ukulelézett nekünk Wolfgang Puck egyik közeli munkatársa, Tetsu Yahagi, és bejárjuk Ahn Tuan és társai legújabb, frissen megnyitott budapesti éttermeit. Kiderítjük, képes lehet-e a ChatGPT megírni a következő bestsellert, megnézünk közelről öt lélegzetelállító hotelt, és bemutatjuk a skandináv dizájn állócsillagait is. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!