Egy szoftverszolgáltató és tanácsadó cég összevetette, hogy milyen költségekkel kell számolniuk az odaköltöző külföldieknek az egyes világvárosokban.
Az ECA International a jellemzően külföldiek által lakott területeken elemezte a fogyasztási cikkek és szolgáltatások árait és a bérleti díjakat. Összesen 120 ország 207 városa került be a rangsorba.
Tavalyhoz képest New York és Hongkong helyet cserélt, így már az amerikai városban a világon a legdrágább az élet. Bár az ázsiai városokban általában most költséghatékonyabban élhetünk, mint tavaly, mert más régiókhoz képest alacsonyabb az infláció, Szingapúr mégis ellentmond ennek a tendenciának, mert a tavalyi tizenharmadik helyről az ötödikig száguldott fel, ami nagyrészt a szállásköltségek jelentős növekedésének köszönhető.
Ennek mozgatója pedig az, hogy miután a régió többi központjához képest korábban lazítottak a koronavírus-korlátozásokon, igencsak megnőtt a bérlakások iránti kereslet. De a legnagyobb ugrást Isztambul esetében látjuk, amely a nyolcvan százalékos áremelkedésnek köszönhetően 95 hellyel feljebb, a 108.-ra került.
A felmérésből az is kiderült, hogy a dubaji bérleti díjak az oroszok beáramlásának köszönhetően csaknem egyharmadával emelkedtek, ez pedig a tizenkettedik helyre emelte a várost.
Az euróövezeten belül a helyszínek közel kétharmada (61 százalék) lépett előre a rangsorban, köztük Dublin, amely a magas inflációnak köszönhetően hat hellyel előrébb, a 38.-ra került.
A francia városok az alacsonyabb infláció miatt kerültek hátrébb a listán, a norvég és svéd települések az országok valutáinak gyengülése miatt csúsztak lejjebb.
Európa legdrágább városai így most ezek:
- Genf
- London
- Zürich
- Bern
- Koppenhága
- Moszkva
- Oslo
- Luxemburg
- Dublin
- Amszterdam
- Stavanger
- Bécs
- Párizs
- Hága
- Stockholm
- München
- Reykjavík
- Helsinki
- Berlin
- Frankfurt
Az amerikai városok viszont az erősebb dollár és a magas infláció miatt előrébb kerültek, így jutott be San Francisco az első tízbe. Ez pedig a világ húsz legdrágább helye a külföldieknek:
- New York
- Hongkong
- Genf
- London
- Szingapúr
- Zürich
- San Francisco
- Tel-Aviv
- Szöul
- Tokió
- Bern
- Dubaj
- Sanghaj
- Kuangcsou
- Los Angeles
- Sencsen
- Peking
- Koppenhága
- Abu-Dzabi
- Chicago
Ha turistaként utazunk, a lista egy kicsit másképp fest, ezek pedig a legolcsóbb mediterrán városok.
(Forrás: Bloomberg, képek: Getty Images, Unsplash)
legdrágább | külföldieknek | legdrágább városok | expat
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!