„Lehetetlen kezelni a légi közlekedést” – megállt az élet a reptereken

Világszerte súlyos fennakadásokat okoz a repülőtereken egy informatikai hiba, ezért sok helyen – köztük a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren is – torlódásokra, járatkésésekre, hosszas várakozásra kell számítani. Helyzetjelentés Európából.

Vasutak, bankok és médiavállalatok működésében is komoly fennakadásokat okoz egy globális informatikai hiba – mi azonban maradjunk a repülőtereknél, már csak azért is, mert Budapesten is problémák vannak. Mint a Budapest Airport közölte,

a Liszt Ferenc-repülőtéren a probléma a Eurowings, a Ryanair, a Turkish Airlines és a Wizz Air járatait érinti, több légitársaság az utasfelvétel manuális elvégzése mellett döntött.

A Budapest Airport hangosbemondó segítségével tájékoztatja az utasokat, a helyszínen várakozóknak vizet biztosít.

A Budapest Airport arra kéri az induló utasokat, ha rendelkeznek vonalkóddal vagy QR-kóddal ellátott beszállókártyával, illetve elvégezték a poggyászfeladást, vagy csak kézipoggyásszal utaznak, közvetlenül a 2A terminálra lépjenek be, és menjenek az utasbiztonsági ellenőrzéséhez. A további torlódások elkerülése érdekében azt is kérik, hogy az utasok kísérő nélkül lépjenek be a terminálépületbe.

Európai körkép

  • London, Gatwick – az utasok késéseket tapasztalnak a check-in-nél és a biztonsági ellenőrzéseknél.
  • Berlin Airport – késések a check-in-nél.
  • Amsterdam, Schiphol – mint közölték, a globális IT-hiba az érkező és induló járatokat is érinti.
  • A KLM holland légitársaság azt közölte, hogy jelenleg „lehetetlen kezelni a légi közlekedést”.
  • Skócia, Edinburgh – megnövekedett várakozási időről számoltak be.
  • Madrid, Barcelona és más spanyol repterek – az ország légiirányító hatósága, az AENA szintén késésekre figyelmeztet, megjegyezve, hogy a személyzet dolgozik a probléma megoldásán.
  • Prága – járatokat töröltek a globális check-in rendszer problémája miatt.
  • A Ryanair azt tanácsolja az utasoknak, hogy legalább három órával a menetrend szerinti indulás előtt érkezzenek.
  • Az Air France működését is megzavarta az IT-probléma, de a már közlekedő járatokat ez nem érinti.
  • A Turkish Airlines problémákat tapasztalt a jegyvásárlással, a check-innel és a foglalásokkal is.
  • A Wizz Air számos alapszolgáltatása (többek között a weboldal, az applikáció és az online utasfelvétel) nem elérhető, ugyanakkor közölték, hogy a repülőtéri utasfelvétel az üzemszünet ideje alatt minden utas számára ingyenes.

A CNN péntek kora délutáni összegzése szerint világszerte mintegy 110 ezer járat repül ma az eredeti menetrend szerint, amiből  1390-et már töröltek. Németországban 92, Franciaországban 28 járatot töröltek eddig, míg 4386, illetve 3630 szállt fel a tervek szerint.

A hibát a CrowdStrike nevű kiberbiztonsági cég szoftverfrissítése okozza, ami sok ezer windowsos gépet és szervert bénított meg. Közelebbről a Falcon Sensor termékkel van a hiba, amitől az érintett gépek lefagynak, majd nem is indulnak újra megfelelően.

(Forrás: MTI, CNN – nyitókép: Utasok próbálnak kiigazodni a járatokon a barcelonai reptéren, fotó: GettyImages)

informatikai hiba | repülő | légi közlekedés | repülés

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom