A globális légiközlekedési ágazat 36,6 milliárd dollár nettó bevételre tehet szert 2025-ben, köszönhetően a rekordnak számító 5,2 milliárd utasnak – közölte a Bloomberg az iparág vezető lobbicsoportja, az International Air Transport Association (IATA) éves jelentésére hivatkozva.
Az idei adatokhoz képest 16 százalékkal javulnak majd a globális légiközlekedés számai 2025-ben, írja az IATA riportja, hozzátéve, hogy az iparág haszonkulcsa 3,6 százalékkal haladja majd meg a 2024-es 3,3-at. Az IATA szerint
a jövedelmezőséget az alacsonyabb olajárak és a magasabb kereslet hajtja majd, viszont az új Trump-adminisztráció esetleges vámtarifai és kereskedelmi háborúi ronthatják a kilátásokat.
A lobbicsoport szerint az iparág bevétele jövőre először haladhatja meg az egybillió dollárt.
„A költségeket jelentősen befolyásolja az új repülőgépek beszerzésének késése és a régebbiek üzemben tartása – mondta óvatosan Willie Walsh, az IATA főigazgatója a Bloomberg-nek. – Bár 2025 pénzügyileg jobb lesz, sokkal jobb lenne, ha nem lennének problémák az ellátási lánccal.”
Noha a légiipar iránti kereslet meredeken emelkedett a világjárvány után, a haszonkulcsok továbbra is nagyon vékonyak. Az ellátási lánc zavarai késleltetik az újabb, üzemanyag-takarékosabb repülőgépek szállítását, míg a meglévőek tovább maradnak inaktívak karbantartás miatt.
A kilátások ugyanakkor változhatnak, ha az ukrajnai és a közel-keleti háború súlyosbodna, vagy az olajárak nem csökkennek, jegyezte meg az IATA.
Idén a legnagyobb profit Észak-Amerikában termelődött, a legjobb pénzügyi teljesítményt a Közel-Kelet nyújtotta, mint az egyetlen régió, ahol az utasok hozama megugrott, köszönhetően a prémium hosszú távú utazások iránti erős keresletnek. Az európai légitársaságokat flottaleállítás, bérnövekedés, magasabb repülőtéri díjak és adók sújtották az idén, ám jövőre már javulhat a versenyképességük a lobbicsoport szerint.
Hová repüljünk?
Ellátási lánc-gondok ide, vékony haszonkulcsok oda, lehet, hogy most megjött a kedved a repüléshez – mutatunk is gyorsan öt távoli, napfényes és egzotikus úti célt, amelyek mindegyike elérhető Budapestről.
(Forrás: Bloomberg, fotó: GettyImages)
replüés | légiközlekedés | repülő
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!