Vannak olyan ikonikus fűszerek, amelyek egyedi ízprofillal és kulináris jelentőséggel bírnak. Ha tehetjük, érdemes ezeket frissen őrölni, ha azonban nincs erre lehetőség, akkor is erősen ajánlott beépíteni a főzési szokásainkba a készen kapható változatukat.
Za’atar
A Közel-Keleten népszerű fűszerkeverék általában szárított kakukkfűből, oregánóból, szömörcéből, szezámmagból, köményből, majoránnából és kaporból áll. Földes, csípős és diós ízzel rendelkezik, így különféle ételekhez is felhasználható. A jemeni lepénykenyér elengedhetetlen feltétje, de ízesíthetjük vele a sült zöldségeket, a bárányt és a rántottát is.
Ras el Hanout
A Marokkóból, Tunéziából, Libanonból és Algériából származó fűszerkeverék általában fekete bors, fehér bors, fahéj, szerecsendió, szegfűbors, ánizs szegfűszeg, gyömbér, kömény, koriander, cayenne, kurkuma és szömörce keverékét tartalmazza, így meleg, enyhén édeskés ízvilágot biztosít. Jól illeszkedik a sertéshúshoz és a kacsához is.
Garam masala
Az Észak-Indiából származó fűszerkeverék fahéjból, köményből, szegfűszegből és szerecsendióból áll. Az indiai konyhában gyakran adják hozzá pörkölthöz, currykhez, vagy pácokhoz.
Jerk Spice
A jamai konyhában gyakran használt keverék jellemzően skót borsból, cayenne borsból, szegfűborsból, szerecsendióból, pimiento paprikából, fahéjból, fokhagymaporból, hagymaporból és kakukkfűből készül. Igazán pikánssá teheti a csirkés ételeket, de készíthetünk vele karibi sertéskarajt és sült zöldségeket is.
Kínai ötfűszer-keverék
A kínai ötfűszer-keverék, más néven wu xiang fen fahéjból, édesköményből, szegfűszegből, szecsuáni borsból és csillagánizsból áll. Az öt a fűszer az öt alapízt jeleníti meg, így egy harmonikus, gazdag ízvilágú fűszerkeveréket kapunk, amit remekül fel tudunk használni például a pekingi kacsa vagy a tajvani marhahúsos leves elkészítéséhez.
(Forrás: Food&Wine, fotók: Getty)
közel-keleti konyha | fűszerkeverék | gasztronómia | távol-keleti konyha | konyhaIstenekkel és hősökkel léphetünk be egy különleges univerzumba júniusban Budapesten
Ezek most Magyarország legjobb vidéki éttermei

Itt a nyár, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 12. száma. Mit találunk benne? Mutatunk pár remek helyet Sydneyben, egy helyi segítségével felfedezzük Torinót, kipróbáljuk milyen az egyik legújabb bringás trend, a gravelezés, és leteszteljük a Mazda CX 60-asát. Leülünk beszélgetni a Lissoni vezető építészével, bejárjuk az újjászületés előtt álló Gellértet, kifaggatunk egy portugál borászt, Daniel Niepoortot, és leültetünk egy asztalhoz öt izgalmas egyéniséget. Interjúzunk Alessanadro Gaultieri parfümkészítővel, akit a szakma legveszélyesebb orrának tartanak, ukulelézett nekünk Wolfgang Puck egyik közeli munkatársa, Tetsu Yahagi, és bejárjuk Ahn Tuan és társai legújabb, frissen megnyitott budapesti éttermeit. Kiderítjük, képes lehet-e a ChatGPT megírni a következő bestsellert, megnézünk közelről öt lélegzetelállító hotelt, és bemutatjuk a skandináv dizájn állócsillagait is. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!