A csillagok, a bolygók, az égi jelenségek azóta nyűgözik le az embert, amióta világ a világ. Nem csoda, hogy a földünk számos pontján az univerzum előtt látványos csillagvizsgáló állomásokat építetek.
Ezek a helyek azonban nemcsak építészeti szempontból lenyűgözőek, de nagyszabású tudományos kutatások katalizátorai is. Mutatjuk a világ hat legszebbjét!
Jantar Mantar (Új-Delhi, India)
A Jantar Mantar obszervatórium India legrégebbi és leghíresebb csillagvizsgálója. 1724-ben építette II. Maharaja Jai Singh, aki élénken érdeklődött a csillagászat iránt. Az obszervatóriumban csillagászati táblázatokat készítettek, valamint megfigyelték a Nap, a Hold és a bolygók mozgását.
A lenyűgöző geometriai formájú homokkő építmény mély, terrakotta színeivel az UNESCO Világörökség része.
Teide Obszervatórium (Kanári-szigetek, Spanyolország)
A Tenerifén található Teide vulkán tetején, avatták fel 1964-ben a Teide Obszervatóriumot, melynek futurisztikus fehér kupoláinak tucatjai törik meg a vulkanikus vidék monoton táját. A kanyargós hegyi utakon megközelíthető csillagvizsgálóban számos ország teleszkópja megtalálható, mivel
ez volt a világ egyik első, valóban nemzetközi obszervatóriuma.
A csillagvizsgálóban számos kisebb bolygót fedeztek már fel, és ott pillantották meg először az első barna törpét is, ami soha nem volt képes arra, hogy valódi csillaggá váljon.
Sydney Obszervatórium (Ausztrália)
A Windmill Hill Park felett található erődszerű obszervatórium a sydneyi Harbour Bridge-re néz, és napjainkban a helyi iparművészeti és tudományos múzeum részeként működik. A Sydney Obszervatóriumot 1858-ban építtette Alexander Dawson, stílusában az olasz villákat idézi meg.
Griffith Obszervatórium (Los Angeles, Kalifornia)
A Hollywood-hegy déli lejtőjén található Griffith Park ad otthont Kalifornia legnépszerűbb és legismertebb obszervatóriumának. Az öntött betonból készült art deco műemlékben található planetárium és csillagvizsgáló lélegzetelállító kilátást kínál a Los Angeles-i medencére.
Páratlan kontrasztot mutat be a lábainál fekvő város csillogó fényei és az éjszakai égbolt égitestei között.
A John C. Austin és Frederic Morse Ashley építészek által tervezett, 1935-ben átadott épület ikonikus homlokzata több mint százhetven filmben szerepelt már, egyebek mellett megjelenik a Terminátorban is.
Al Riyam Park Obszervatórium (Maszkat, Omán)
Omán fővárosa, azaz Maszkat közelében, egy hegyoldalban található az obszervatórium, melynek formája a tradicionális tömjénégetőre hasonlít, de megidézi a környék mesés palotáit és Scheherazade meséit is.
Fabra Obszervatórium (Barcelona, Spanyolország)
A Tibidabo-hegy tetején álló Fabra Obszervatórium Barcelonára néző kilátással rendelkezik. A csillagvizsgáló a világ negyedik legrégebbi, ma is működő építménye, melyet 1904-ben alapított a Barcelonai Királyi Tudományos és Művészeti Akadémia. Az épületet Josep Domènech i Estapà építész tervezte szecessziós stílusban, és a korszak építészeti gyöngyszemként tartják számon napjainkban is.
(Forrás: Architectural Digiest, fotók: Getty)
nagy sztori | obszervatórium | csillagvizsgáló
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!