Egy ötletes, kényelmes és biztonságos technológia, amely egyre több telefonban megtalálható: az NFC segítségével többek között a bankkártyánkat is a mobilba költöztethetjük.
Egy ötletes, kényelmes és biztonságos technológia, amely egyre több telefonban megtalálható: az NFC segítségével többek között a bankkártyánkat is a mobilba költöztethetjük.
A pénz sokféle formában vált általánossá a cserekereskedelem felváltása óta, a fémből vert érméket kiegészítette a papírpénz, majd megérkeztek a bank- és hitelkártyák. Tény tehát, hogy ma már valamelyest értelmét vesztette a szólás, amikor valakinek "vastag a pénztárcája", ám azért még mindig jól teletömhetjük különféle kártyákkal, amelyeket fizetésre, kedvezmények elérésre, kuponok gyűjtésére vagy akár azonosításra használunk. Az okostelefonokban használt NFC technológia ezen segíthet - de mi is ez és hogyan használhatjuk a napi teendőink megkönnyítésére?
Biztonságos hálózat milliméterekre
Az NFC a near field communication, azaz közeli rádiófrekvenciás kommunikáció rövidítése. Hasonló megoldásról beszélünk, mint a Wi-FI vagy a Bluetooth, legalábbis olyan értelemben, hogy ez is rádióhullám-alapú, ám kifejezetten arra a célra fejlesztették ki, hogy mindössze néhány milliméter hatótávon működjön (maximális hatótávja körülbelül 20 centiméter lehet). Ezzel szerelnek fel többek között minden "érintéses" bankkártyát is, amely már lehetővé teszi, hogy ne kelljen minden egyes tranzakciónál a leolvasó nyílásba helyezni a plasztiklapot.
Épp ezért az üzletekben megtalálható olyan terminálok, amelyek az érintős bankkártyákkal kompatibilisek, technológiai szempontból szintén használhatóak NFC-képes mobilokkal is. A szakértők szerint azonban a mobillal érintős fizetés még a hasonló, kártyás megoldásoknál is biztonságosabb, hiszen míg a kártyát csupán egy négyjegyű PIN-kód védi, a telefonra már ennél jóval komolyabb védelmet is beállíthatunk, például biometrikus azonosítást: az arcfelismerés vagy az ujjlenyomat használata a készüléken található adatok és a vele elvégezhető funkciók védelmét is sokkal hatékonyabban szolgálja.
Persze az NFC-s telefon és az érintős terminál mellett a használathoz még szükség van másra is, nézzük, mi kell ahhoz, hogy a telefont is érintős fizetési vagy azonosítási segédként használhassuk!
NFC-s mobillal fizetnél? Erre lesz szükséged!
Ahogy egy bankkártya is csak akkor alkalmas fizetésre, ha kapcsolódik hozzá bankszámla és a kártya is képes a felhasználó azonosítására, úgy a mobil sem válik azonnal pénztárcává. Ehhez egy olyan pénzügyi alkalmazásra van szükség, amely összekapcsolja a készüléket a meglévő kártyáinkkal és fizetési módszereinkkel.
Ez egyrészt lehet egy bank saját mobilappja, ahol az általuk kiadott kártyák digitális mását tudjuk létrehozni. A legnépszerűbbek azonban manapság a walletek, azaz digitális mobiltárcák: ezek alapvetően függetlenek az egyes pénzintézetektől, a legfontosabb előnyük épp az, hogy akár több kompatibilis bankkártyát, hitelkártyát is klónozhatunk ezekbe, sőt ezen felül még másfajta, NFC-t használó eszközt is beemelhetünk, többek között üzletek kupongyűjtő kártyáit, vagy akár érintéses azonosító kártyákat is.
Ilyen Wallet alkalmazása van a két legnagyobb mobilos rendszer gyártójának, tehát az Apple és a Google is rendelkezik kombinált mobiltárcával, de vannak független megoldások és egyes okoskiegészítőkhöz, például órákhoz is léteznek saját tárcák. Androidon a korábbi termékeket egyesítő Google Pay, az iOS-t futtató eszközökön az Apple Wallet (magyarul Tárca) alapértelmezett, okosórákon elérhető még például a Garmin Pay és a Xiaomi Pay is. Emellett a mobilszolgáltatók egy részénél is elérhető saját fizető app, amelyen akár a mobilszámla terhére vásárolhatunk különféle szolgáltatásokat, vagy fizethetünk parkolásért.
A mobilos fizetés előtt természetesen érdemes előre tájékozódni, hogy saját telefonunk, vagy a megvásárolni kívánt készülék támogatja-e az NFC-t, a manapság újonnan forgalmazott telefonok nagyjából 90 százaléka egyébként igen. Emellett pedig azt is vizsgáljuk meg, hogy a bankkártyánkat kiadó pénzintézet támogatja-e a mobiltárcába klónozható virtuális kártyákat (a Google alkalmazása a cikk megírásakor hat, az Apple-é kilenc hazai bank kártyáival működik).
A használat már gyerekjáték
Ha megvan a megfelelő telefon és felkerültek rá a kártyáink digitális másolatai, nincs más dolgunk, mint a telefonokon a fizetés előtt engedélyezni az NFC mobilon funkciót: innentől a telefont pontosan ugyanúgy használhatjuk, mint a plasztikkártyát, a terminál közelébe helyezve (az ugyanis tévhit, hogy a kártyákat vagy a telefont konkrétan hozzá is kell érinteni a terminál felületéhez, de persze gondot az sem okoz és így lehetünk biztosak abban, hogy az eszközök rendben kapcsolódni tudnak).
(Szponzorált tartalom)
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!