2020 márciusában már a kezünkben tarthatjuk a Light Phone II-t, egy gyönyörűen kivitelezett, egészen minimalista stílusban megálmodott telefont. Különlegessége, hogy az úgynevezett "dumb phone" kategóriában indul, vagyis "buta". Nincs internet, nincs fotó, nincs e-mail, közösségi média, és úgy eleve applikációk. Nyugalmunkért cserébe kicsit több mint háromszázötven dollárt kérnek el a gyártók.
Reggel hozzá nyúlunk először, mikor lekapcsoljuk az ébresztőt. Megszállottabbak már félig beragadt szemmel e-mailt olvasnak (munkaügyekről), és már azelőtt végigolvassák a teendőiket a telefonon, mielőtt valójában beérnének a munkahelyükre. A nyolc óra alatt sokszor kézbe kerül, hogy aztán akár ebédkor folytathassuk a scrollozást, míg vissza nem érünk az asztalunkhoz... a géphez, ahol folytatódhat a munka melletti folyamatosan nyitva lévő chatablakok, közösségi média használata.
Hazafele a villamoson is rá vagyunk tapadva a képernyőre, csaknem státuszfrissítésből értesülünk arról, hogy elkezdett esni a hó, ahelyett, hogy kitekintenénk a jármű ablakán.
Elvesztünk. Oda a szabadság, a boldog idők.
Ennek a végtelen körforgásnak szeretnének véget vetni a Light Phone II készítői. Ez a kézbe tökéletesen illeszkedő, szerintünk kicsit az iPhone 4-re hajazó telefon éppen annyi dolgot tud, amivel annyi éven át teljesen meg voltunk elégedve: hívást és üzeneteket kezdeményezni és fogadni, számolni, ébreszteni, két-három napig töltés nélkül rendelkezésre állni. Wifi- és Bluetooth-kapcsolódásra képes, internetböngésző és egyéb alkalmazások viszont sosem lesznek rajta.
A Light Phone II kijelzője elég menő, e-inkes, ami papírszerű érzést jelent, hasonló technológiát, mint amilyen az e-book olvasóké. Keveset vesz le az akkumulátor készenléti idejéből, minden szögből ugyanúgy látszik, erős napfény esetén is ugyanolyan élmény a képernyőre nézni.
És hogy miért mondtuk, hogy megfizethetetlen?
Mert hihetetlen szabadságot ad, olyan felelősségeket és rossz beidegződéseket szabadít fel, amikről az okostelefonok megjelenése előtt még nem is tudtunk. Áldás a technológia, és ha ügyesen és tudatosan használjuk például a smartphone-t, csak a pozitív tulajdonságait és hatásait érzékeljük. De, ha rácsúszunk a folyamatos online jelenlétre, nehéz visszaérkezni a jelenbe. Ebben segít a Light Phone II.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Light Phone II)
slow living | okostelefon | slow life | mindfulness | lightphone | butatelefon
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!