Lugo városa ritkaságszámba menő római örökséget tartogat.
A legtöbb, még ma is álló római fal esetében azt látjuk, hogy valójában csak az alapjuk ókori, amelyet későbbi uralkodók egészítették ki. A galiciai Lugo városa azonban, melyen a Camino egyik útvonala is áthalad, a ritka kivételek közé tartozik, és még mindig őrzi az impozáns római örökséget. Történelmi központját két kilométer hosszan veszi körül a műemlék, amely 2000 óta a Világörökség része.
A fal azért épült 263 és 276 között, a Római Birodalom három részre szakadásának idején, hogy megvédje az akkor Lucus Augusti néven ismert várost a germán hódítóktól és a helyi törzsektől.
A lebontott épületekből származó kőből és kaviccsal kevert földből készült védmű, melynek szélessége 4,2 méter, magassága 8 és 12 méter között van,
eredetileg egy nagyobb erődítményegyüttes részét képezte, és város nagy részét körülkerítette.
Eredetileg öt kapu volt rajta, de a 19. század közepén újabb öttel bővítették, hogy ki tudja szolgálni a város bővülő lakosságát. A legjobb állapotban fennmaradt bejárat a Porta Falsa és a Porta Miña.
A falak mentén több torony is helyet kapott, egymástól különböző távolságban. Ezek közül negyvenkilencet ma is kifogástalan állapotban találunk, további harminckilenc pedig részben maradt fenn.
Ha összevetnéd a turisták körében most népszerű városok mai képét az ókoriakkal, ezeket a virtuális túrákat neked találták ki. Ha pedig felfedeznéd Galiciát, érdemes kerékpárra pattannod.
(Forrás: The Travel, képek: Pixabay, Wikimedia Commons, Getty Images)
római | városfal | galicia | műemlék | ókori róma | spanyolország
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!