Több mint harmincezer digitalizált művészeti alkotás kerül időkapszulákban a Holdra

Samuel Peralta fizikus Lunar Codex projektje a világ százötvenhét országából több mint harmincezer művészeti alkotást repít a Holdra, hogy ott tárolja őket.

Összesen négy időkapszula megy, amelyek magazinokat, kiállításokat, albumokat, filmeket, videókat, podcastokat, regényeket, sőt verseket is tartalmaznak digitális formátumban. Az első, Orion Collection névre keresztelt gyűjtemény már a NASA Artemis 1 és a Space Launch System Orion űrszondán keresztül novemberben landolt is.

Hamarosan pedig további három küldetés során érkeznek meg az időkapszulák.

A Nova Collection várhatóan 2023 októbere és novembere között indul a Hold déli sarkába a SpaceX Falcon 9 / NASA CLPS-2 Mission Lander segítségével. A The Peregrine Collection – a harmadik időkapszula – 2023 novembere és decembere között érhet a Holdra a United Launch Alliance Vulcan Centaur / Astrobotic Peregrine Lander révén.

Az utolsó időkapszula, a The Polaris Collection a tervek szerint jövő novemberében indul a Nobile-kráterbe a SpaceX Falcon Heavy / Astrobotic Griffin Lander / NASA VIPER Rover segítségével.

A Lunar Codex digitalizációja során a NanoFiche nevű technológiát használják, melynek köszönhetően több százezer évig is megőrizhetővé válnak az archívumba került anyagok az utókor számára. A NASA is használt ehhez hasonló memóriakártyákat archiválási célokra az Orion űrszondáikon az Artemis 1 Holdra irányuló küldetése során 2022-ben.

A projekt célja az, hogy ember által létrehozott művészeti alkotásokat, irodalmi kincseket, zenét és filmeket telepítsenek a Holdra, hogy

amikor az emberek felnéznek az égre, a remény szimbólumaként jelenthessen meg.

Samuel Peralta úgy fogalmazott: mindig is álmodozott arról, hogy feljut a Holdra, ezt az álmát pedig megosztja azokkal a művészekkel, írókkal, költőkkel, zenészekkel és filmesekkel, akiknek szereti a munkáit. Meglátása szerint a Lunar Codex egy üzenet a jövőbe azoknak az utazóknak, akik valamikor megtalálják majd az időkapszulákat. Azt az üzenetet hirdeti, hogy a háborúk és a világjárványok ellenére az emberiség talált időt az álmodozásra és az alkotásra.

(Forrás: Desingboom, fotók: Astrobotic)

művészet | lunar codex | időkapszula | alkotás | hold

FOLYTASD EZZEL

Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója

A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Rendeld meg a Roadster magazin 19. számát!

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa