A Mol Campus után madáretetőt tervezett a Foster+Partners

A Foster + Partners építésziroda Industrial Design stúdiója a milánói Salone del Mobilén mutatta be az Ori nevű madáretetőt, amelyet a betegségek terjedésének csökkentésére tervezett. Az etető tervezését a stúdió alapítója, Norman Foster kezdeményezte, és az olasz Danese Milano gyártja majd.

Ori névre keresztelték a japán Tori (madár) szóból kiindulva a milánói dizájnhéten bemutatott szoborszerű, sokoldalú madáretetőt, amelyet a Foster + Partners tervezett.

Norman Foster skicce

Az etető fára is függeszthető és állhat a talajon is, vagy akár egyszerű itatóként is működhet. Az Ori könnyen szétszerelhető a tisztításhoz, ezzel csökkentheti a betegségek terjedését, amelyek sokszor a madarak félig megevett táplálékából kezdenek terjedni.

„A madárfajokkal, etetési szokásokkal, és a kontinensek közti szezonális eltérésekkel kapcsolatos kutatásaink során felfedeztük, hogy a madáretetők gyakori forrásai lehetnek a betegségek átadásának. Az egyszerű szétszerelést és tisztítást előtérbe helyező Ori egyszerre funkcionális etető és szoborszerű tárgy, ami minden környezetben megállja a helyét” – magyarázta Mike Holland, a Foster + Partners ipari formatervezési csapatának vezetője.

A függőleges tengely az összes alkatrészt egymáshoz rögzíti, így gondoskodva a stabilitásról és az egyszerű karbantartásról.

Az évszakok és a madárfajok változásainak függvényében cserélhető etetőcsövek és rácsok közé különböző tápláléktípusok (magvak, diófélék, nyers cafatok) tehetőek.

A felső kúp védi a tápot az esőtől, miközben a perforált tálca biztosítja a szellőzést. Az itatóban lévő túlfolyó a földre vezeti a fölösleges folyadékot.

Tudatos választás a sötétkék szín is, ami a legjobban vonzza a madarakat (míg Holland szerint a fehéret szeretik a legkevésbé), és lesz majd egy bordó, illetve sötétzöld változat is.

A hagyományos madáretetőknél merészebb megjelenésű Ori kontrasztot alkot a természeti környezettel, és egyfajta kültéri kiegészítővé válik.

Erre figyelj etetéskor

Arról még évekkel ezelőtt cikkeztünk, hogy mi mindenre kell odafigyelni, amikor elérkezik a madáretetési szezon. Most csak egy gyors fun fact: az ország lakosságát 1890 óta vonják be a madáretetésbe az országos énekesmadár-etetési szezon keretében.

(Forrás: Foster+Partners, Dezeen, fotó: Foster+Partners/Aaron Hargreaves)

madáretető | dizájn | etető | Foster + Partners

FOLYTASD EZZEL

Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban

Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Rendeld meg a Roadster magazin 19. számát!

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa