Két patinás birtok, nyolc izgalmas tétel, huszonnyolc emelet. Francia-magyar borkóstolón jártunk a minap a főváros legmagasabban fekvő éttermében.
Utóbbi paraméterből máris könnyen kiderülhet a pontos helyszín: a Virtu volt az, ami a 143 méterig nyúló MOL Campus majdnem legtetején működik, vagyis a tanninok igencsak exkluzív miliőben mutatták meg magukat egy hideg, ám napfényben fürdő délutánon.
A Terroir Club és a Chefmarket által gründolt esemény házigazdái a Tokaj-Hétszőlő birtok és a vele eléggé szoros kapcsolatban álló bordeaux-i Cos d’Estournel voltak. A Hétszőlő egyik érdekessége, hogy többet exportál, mint idehaza értékesít, holott Tokaj egyik úttörőjének mondható. 1502-ben a Garai család vásárolta meg a hétdűlőnyi területet (innen a név), majd a világháborúkig császári és királyi bortokként ismerték, hogy aztán a rendszerváltásig mély Csipkerózsika-álomba szenderüljön. Az ébredést követően aztán új élet költözött a vidék egyik legdélibb pontjába és ma már 55 hektáron, organikus szemlélet mellett készülnek az aszúhangsúlyos Hétszőlő-nedűk.
Majdnem kétszer akkora területet fed le a szépséges épületeiről és elegáns vörösborairól ismert franciaországi birtok, melynek igazgatója, Dominique Arangoits korábban az azonos tulajdonban lévő Hétszőlőnél is dolgozott.
A két birtok afféle testvérborászati kapcsolatot ápol egymással.
Ismerkedésként egy 2022-es elegáns és intenzív Hétszőlő Furmint köszönt be némi gyümölcsösséggel, fehér virágos zamatokkal, majd második tételként – egyben első franciaként – egy olyan erős salutations-szal és frissítő gyümölcsösséggel nyitott a 2022-es Chateau Cos d’Estournel Pagodes de Cos Blanc, hogy máris kedvencnek jelöltük. A 2011-es Tokaj Hétszőlő Furmintban a citrusosság ugyancsak jelen volt, társult hozzá alma és némi keserű mandula. Elegáns, érett tételnek tűnt.
Visszarepülve Franciaországba, 2019-et idézte meg a kesernyésebb és fűszeresebb, de mégis lágyan csúszó Chateau Cos d’Estournel – G d’Estournel, utána pedig egy 2015-ös évjáratú Chateau Cos d’Estournel Pagodes de Cos-ből töltöttek ki. Nagyvonalú, közepesen testes bársonyos bor, földes, fás, gyógynövényes pillanatokkal.
A sor egyértelműen legtekintélyesebb tagjának a 2012-es Chateau Cos d’Estournel tűnt. Testes, erős vörösbor, úgyhogy hosszabb időt igényelt, de megérte rászánni. Az utolsó etapokat pedig az édesek dominálták, így a félédes-édes között lavírozó 2020-as Tokaj Hétszőlő édes szamorodni sok gyümölccsel és még több könnyedséggel, míg végezetül a Tokaj legmélyebb lelkébe betekintést adó, aranyló színekben fürdő 2013-as Ötputtonyos aszú jött elköszönni, hogy egy igazi édes-gyümölcsös klasszikusként jó időre megragadjon az emlékezetekben,
hétszőlő | Cos d’Estournel | magyar | francia | kóstoló | Virtu
Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója
A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!