Már jelenleg is három nagytestű kutya őrzi a területet, ahová csak saját felelősséggel lehet belépni.
„Magyar Csernobilnak” is becézik a Veszprém melletti Szentkirályszabadján lévő szellemvárost, ami már-már zarándokhellyé vált az elhagyatott helyek rajongói körében. Az egykori hatalmas szovjet laktanya az 1960-as években épült, és egészen a Szovjetunió felbomlásáig, 1991-ig működött, de már évtizedek óta üresen áll – és értelemszerűen egyre csak hanyatlik.
A területre mostanában vagy urbexesek törtekbe, vagy engedéllyel rendelkező látogatók, ám ez most megváltozik.
A magánterület tulajdonosa fizetőssé teszi a belépést Szentirályszabadjára, a hely bejáratait biztonsági őrök vigyázzák – közölte a Lelépő „urbexes körökre” hivatkozva. Már azt is tudják, hogy a belépő fejenként kétezer forint lesz.
Ugyancsak urbexes oldalakon figyelmeztetik a kalandra vágyókat, hogy a területen három nagytestű kutya van szabadon, tehát nem ajánlott meggondolatlanul oda tévedni.
Egykor nagyjából hétezer ember lakott szinte luxuskörülmények között az orosz és ukrán katonákkal, valamint családjukkal benépesített önálló kisvárosként működő komplexumban. Aztán hazavonultak a szovjetek, a laktanya pedig 1996 óta őrizetlenül áll, és mára teljesen szétlopták, az enyészeté lett és fokozatosan a természet veszi át az uralmat.
Szentkirályszabadja szellemvárosa még fényképeken is kissé hátborzongató hatást kelt, pláne Rajkai Péter témalátásának köszönhetően, amiről nemrég írtunk.
(Forrás: Lelépő, fotók: Rajkai Péter)
rajkai péter | szellemváros | szenkirályszabadja | urbex
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!