A Márton-nap tradicionális étele a sült libacomb. A hagyomány gyökere Szent Márton püspökké avatásához kötődik. A szertartást követően ugyanis a libaólban találták meg őt, tiszteletére pedig hatalmas lakomát rendeztek, az asztalra pedig a bor mellé libasült került. Úgy tudni, hogy már a 12. században is megtartották a Márton-napi libalakomákat, amelyeket manapság az újbor ünnepével is gyakran összekötnek.
Így készül a tökéletes Márton-napi sült libacomb egy hagyományos német recept alapján
Hozzávalók:
4 libacomb
babérlevél, rozmaring, kakukkfű
600 gramm lilakáposzta
500 milliliter vörösbor
3 feh vöröshagyma
1 narancs héja és leve
1 alma lereszelve
3 evőkanál méz
2 citrom reszelt héja
2 evőkanál libazsír
200 gramm fehér kenyér
250 milliliter tej
3 tojás
2 evőkanálnyi apróra vágott petrezselyem
2 babérlevél
3 csillagánizs
1 fahéjrúd
10 borókabogyó
1 csipet szerecsendió
1 evőkanál só
2 teáskanál bors
2 evőkanál vaj
olivaolaj
Elkészítése:
Első lépés:
A libacombokat leöblítjük és papírtörlővel leitatjuk róla a vizet. A combot bevagdossuk, besózzuk majd egy vákuumzacskóba teszzük szekfűszeggel, babérlevéllel és egy kevés olívaolajjal. Vízfürdőt készítünk, amit 80 fokos hőmérsékleten tartunk és 12 órán át főzzük benne a húst.
Második lépés:
A lilakáposztát vékony csíkokra vágjuk, egy tálba tesszük és elkeverjük a narancslével, a narancshéjjal, a vörösborral, majd hozzáadjuk fahéjat is. Négy órán keresztül hagyjuk pácolódni. Ezt követően a hagymát megpucoljuk, apróra vágjuk, majd egy nagy serpenyőben libazsíron megpirítjuk, rádobjuk a lilakáposztát, picit megsózzuk. Hozzáadjuk a csillagánizst, a babérlevelet és a borókabogyót is. Vizet adunk hozzá és puhára pároljuk. Közvetlenül a főzési idő vége előtt belekeverjük a mézet, a reszelt almát és a citrom héját is.
Harmadik lépés:
A kenyérgombócokhoz a kenyeret kockára vágjuk. A vöröshagymát meghámozzuk, apróra vágjuk és a szintén felaprított petrezselyemmel együtt egy kevés olajon rövid idő alatt megdinszteljük. A tejet felforraljuk. A tejet, a hagymát és a petrezselymet ráöntjük a kockára vágott kenyérre és jól összekeverjük. Sóval, borssal és szerecsendióval ízesítjük. 15 percig állni hagyjuk, majd beletörjük a tojásokat is és összegyúrjuk. Gombócokat formázunk belőle, amiket vízben megfőzünk. Feldaraboljuk, majd serpenyőben mindkét oldalát egy kevés vajon aranybarnára sütjük.
Negyedik lépés:
A libacombokat kivesszük a vákuumzsacskóból, közben a sütőt 180 fokra előmelegítjük. A libacombokat rásorakoztatjuk egy tepsire és addig sütjüjk, amíg a bőre ropogós nem lesz. A zsírjával gyakran meglocsolgatjuk. Tálaláskor vörös káposztával és kenyérgombóccal tálaljuk.
(Forrás: sousvidely.com, fotók: Getty)
liba | kenyérgombóc | sült liba | márton nap | lilakáposzta
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!