Kikötőépületet és ökoturisztikai központot, valamint egy parányi fahidat választott az elmúlt év magyar építészeti csúcsteljesítményeinek a médiazsűri.
Csurig telt a MüPa Fesztivál Színháza csütörtök este, a Média Építészeti Díja átadásán. A pályázókat két fő kategóriában (megvalósult épületek, tervek) díjazták, továbbá kiosztottak egy, a helyszínen spontán kitalált díjat is. Meglepő módon mindháromnak köze van a vízhez, ahogy az egy nappal korábbi Decode-pályázat győztesének is.
De maradjunk a MÉD-díjnál, amelynek megvalósult épület kategóriáját a Győr-Gönyű Országos Közforgalmú Kikötő nyerte.

A sporaarchitects-térhálózat vízszintes toronnyal ellátott kikötőépületet tervezett (“minek vertikális tornyot csinálni, ha nem lehet a legnagyobb”). A zsűri bravúrként értékelte, ahogy az ipari tájat a természeti környezettel játékosan köti össze az épület.
Terv kategóriában Nagy Mercédesz Erika nyert az Öreg-tó malma tájlabor és ökoturisztikai központtal. „Cselekvésre késztetni, hogy tenni akarjunk a természetért” – foglalta össze az alkotó a célját, amelyet a szakmai zsűri szerint teljesít is, mert felismeri, hogy nem kell mindig új, nagyon okos megoldásokat keresni, sokszor elég visszalépni az időben.
Nagy új funkciót gondolt ki a már nem használt vízimalomnak, amellyel szimbolikusan visszafordított egy folyamatot, vagyis „eddig a víz volt az emberért, most az ember lesz a vízért”.
A zsűri kiosztott egy, a helyszínen spontán alapított különdíjat is, mert úgy érezték, hogy a Gyergyócsomafalván fiatal építészek és helyi lakosok által kalákában épített hidat nem hagyhatják elismerés nélkül.

Bár ez a különdíj csak jelképes, a zsűri így is hangsúlyozni kívánta: kis lépéssel is lehet óriási eredményt elérni, és sokszor a legegyszerűbb építészet teljesíti legjobban az eredeti küldetését, a közösség szolgálatát.
A közönségdíjat Krajnyák Nándor Bence kapta a Rudabányára álmodott búvárbázis tervéért.
Az esten a jelöltek prezentációt tartottak a műveikről, ezek után pontozott a zsűri, majd véleményt mondott a médiazsűri, aztán a szakmai zsűri, a felmerülő problémákra pedig a tervezők is reagáltak. A díjat a legrangosabb online építészeti napilap, az Építészfórum hozta létre azzal a céllal, hogy az építészetet közelebb hozza, és érthetőbbé tegye a laikusok számára is.
Ez is érdekelhet:
Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója
A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!