Kilenc éve csúszik a tervezett űrturista program, de talán már közel a megoldás.
Mindössze két órával a kilövés előtt elhalasztották a Boeing első legénységi űrrepülését – közölte a NASA. Butch Wilmore és Suni Williams asztronauták már a Boeing Starliner fedélzetén várták a startot, amikor az Atlas V rakéta nyomásszabályzó szelepének lehetséges hibája miatt a procedúra leállításáról döntöttek.
A fedélzeti mérnökök észrevették, hogy a szelep a kilövés előtt gyorsan nyílt és záródott, ezért megszakították a visszaszámlálást.
A hordozórakétán ülő Starlinerrel ugyanakkor nem volt műszaki probléma. Jelenleg tehát azt vizsgálják, hogy mennyi energiát használt fel a szelep, illetve kell-e cserélni. Ha igen, az pár nap alatt megoldható, és a jelen álláspont szerint legkorábban pénteken ismét meg lehet próbálni a kilövést.
A tervek szerint az űrhajó a floridai Cape Canaveralról vinne utasokat a Nemzetközi Űrállomásra (ISS).
Hosszú krónika
Lehetséges, hogy a két asztronauta napokon belül eljut az ISS-re, ugyanakkor a projekt már többéves késésben van az űrhajó fejlesztésénél adódó problémák miatt.
A Boeing még 2010-ben jelentette be, hogy beszáll az űrturizmusba. Az akkori tervek szerint 2015-ben már indult volna az első küldetés, hét űrturistával a fedélzeten. 2019-ben egy szoftverhiba miatt nem sikerült a tesztrepülés, majd a 2022-es próba sikerült ugyan, de aggályok merültek fel egyes hajtóművek teljesítményével, és az űrhajó hűtőrendszerével kapcsolatban.
Eddig tehát kilenc év telt el az eredetileg megfogalmazott cél elérése nélkül – talán ebből is látszik, hogy az űrbe komplett szállodákat álmodni mennyire reális elképzelés. Másfelől az teljesen érthető, hogy a NASA és a Boeing számára a biztonság a legfontosabb szempont, különösen, ha egy nap tényleg civileket visznek majd az űrbe.
Ha összejön az utazás, a Boeing lesz a második olyan magáncég az Elon Musk-féle SpaceX után, amelyik képes személyzetet szállítani az ISS-re és vissza.
(Forrás: BBC, NASA, fotó: NASA)
nemzetközi űrállomás | űrturizmus | boeing | turizmus | nasa
Luxus ízek, felejthetetlen pillanatok – Így válassz tökéletes szeszes italt karácsonyra
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!