A menopauzás elvonulás lehet az új nagy wellness-trend

Ahány nő, annyiféleképpen zajlik le a menopauza folyamata, ezért sem egyszerű kezelni. De aki szeret utazni, máris talált alibit a speciális, új wellness-szakirány kipróbálására – csak előtte néhány dologban érdemes körültekintőnek lenni.

Változókorban az ösztrogénhormon termelődésének leállása a teljes szervezetre kihat a csontoktól a hajon és kedélyállapoton át a libidóig. Nem mindenki vészeli át könnyen ezt az időszakot: akad, aki valamilyen terápiában bízik, akad aki orvosi segítségre szorul – és vannak, egyre többen, akik speciális wellness-szolgáltatást vesznek igénybe.

A trendről a CNN készített összeállítást, ami az erősen „adatvezérelt”, azaz magát racionálisnak tartó Gabriele Sewtz történetével indult. Sewtz gondolkodása gyökeresen megváltozott a menopauza beköszöntével, például egyszer csak megtörtént, amit addig elképzelhetetlennek tartott:

egy ranchon találta magát a texasi Austinban, nyakig elmerülve a hangfürdőben, a jeges kádban és a légzőgyakorlatokban. Ráadásul imádta.

Sewtz a menopauza-specifikus programokat kínáló szállodákat és üdülőket felkereső egyre népesebb csoport egyik tagja. A wellnessipar elkezdett foglalkozni a perimenopauzával és a menopauzával: kiegészítők, bőrápoló márkák, táplálkozási programok bőséges áradata irányul kifejezetten ennek a csoportnak az igényeire. És sokan választják egy spa vagy hotel nyugodt légkörét egy orvosi rendelő helyett.

Bár az Instán egy ideje feltűntek a témával foglalkozó fiókok és influenszerek, Sewtz amondó, alapvetően mindenkinek a maga útját kell megtalálnia, ha valóban számára megfelelő kezelést szeretne. Például Dr. Barbra Hanna, a MyMenopauseRX „teleegészségügyi” szolgáltatás alapítója is foglalkozik a témával, de mint megjegyzi, sok, menopauza tüneteteket tapasztaló nő más stresszorokkal is küszködik a gyereknevelésről a karrierépítésen át az idősödő rokonokról való gondoskodásig.

Ezért is mondja Dr. Naresh Perembuduri, a Himalájában lévő Ananda spa ájurvédikus orvosa, hogy „nem egyszerűen a menopauzával akarunk foglalkozni; mi ezt >egyensúlyteremtő programnak< nevezzük”. A honlapjukon Uma Thurman és Oprah ajánlása is szerepel, mindenesetre az Ananda nem kínál menopauza-specifikus programot, helyette a kéthetes „hormonális egyensúly helyreállítás” egyéni étkezési- és edzéstervet, valamint hormonvizsgálatot tartalmaz, és éjszakánként ezer dollárnál kezdődik.

Ám nem a magas ár, inkább a menopauza társadalmi megbélyegzése, és az oktatás hiánya tart vissza több nőt is a jelentkezéstől.

A világ népességének 51 százaléka nőnemű, de a menopauza mindenkinél másmilyen, ezért is nehéz kezelni. A hőhullámok és a hangulatingadozás ugyanúgy tünet lehet, mint az ízületi fájdalmak. Aki pedig eleve szeret utazni, máris talált egy ürügyet az újdonság kipróbálására.

Buzdítani talán nem is kell az érintetteket. Ellenben körültekintésre sarkallni igen: például míg Sewtz egy csoportos fitnesz-órákra tervezett terápiát próbált ki – és élvezett nagyon –, addig Josie Bissett színésznő éppen az egyedüllétet értékelte a Costa Rica-i The Big M programban. „Nagyon kellett az egyedül töltött idő – mondta. – Meg akartam szabadulni az érzéstől, hogy beszélnem kell emberekkel, társas lénynek kell lennem; nincs semmilyen kell. Magaddal törődsz, és nem kell csinálnod semmit, amit nem akarsz.”

De más mérlegelendő szempontok is vannak. Néhány egészségügyi dolgozó óvatosságra int, amikor a menopauza tüneti kezeléséről van szó. Hanna szerint meg kell húzni a határt, amikor egy wellness-kezelés azt állítja, hogy túlmutat az egyszerű stresszoldáson és öngondoskodáson, és orvosi csodákra képes:

„Amikor vér- és nyálvizsgálatot, ujjlenyomat-vételt és hasonlókat ajánlanak fel, az az első számú piros zászló. Nem így kezeljük a menopauzát.”

„A cégek észrevették, mekkora üzlet lehet a menopauza – folytatta Hanna. – De a masszázs az masszázs, az arcápolás arcápolás. Egyelőre nincsenek extra testápolók és bájitalok, amelyek segítenének a perimenopauza vagy a menopauza idején. Öt-tíz év múlva talán már lesznek, ha figyelembe vesszük, mennyivel több pénz jut manapság ezen területek kutatására.”

És amint összegzett, nem gondolja, hogy a menopauza kimegy a divatból – sőt, inkább csak most indul be.

(Forrás: CNN, fotók: GettyImages, illusztrációk)

menopauza | elvonulás | utazás | wellness

FOLYTASD EZZEL

Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú

Salalah – A téli üdülések új slágere

Rendeld meg a W By Roadster magazint!

Inspirál, feltölt, felszabadít – a W by Roadster magazin egy olyan univerzumba kalauzol, amiben szívesen létezünk. Magával ragadó egyéniségeket és sztorikat mutat be és kínál inspirációt a világ minden tájáról. Szofisztikált, könnyed és elegáns, akárcsak az olvasói.

Az 2024/1. szám tartalmából:
Ha nyár, akkor irány a mediterráneum: különböző alkotókon, helyeken és élményeken keresztül járjuk be a Mediterrán térség legvágyottabb helyeit. Gyönyörű enteriőröket mutatunk be a Balaton-felvidéktől Puglián át egészen Marokkóig, valamint elkalauzolunk a régió leggyönyörűbb hoteljeibe is. Izgalmas, kreatív nőkkel beszélgetünk művészetről, alkotásról és az élet művészetéről. Divatanyagunkban pedig a szabad, korlátok nélküli létezésre inspirálunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
A csendes luxus titka: ismerd meg a Falconerit!
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom